Zdroj: Anne Webber/Shutterstock

Rozmnožili sa vám doma vínne mušky? Poznáme 6 jednoduchých tipov, ako sa ich zbaviť!

23. 08. 2024
Zdieľať

Kto by nepoznal drobné lietajúce mušky, ktoré v lete priťahuje omamná vôňa zrejúceho ovocia? Nesú meno drozofila obyčajná (Drosophila melanogaster), ale sú známejšie pod názvom ovocná alebo vínna muška. Tento žltohnedý hmyz vám síce neublíži, no hlavne v okolí zrejúceho ovocia dokáže byť poriadne otravný.

Špecifikom ovocných mušiek (česky zvaných octomilky) je ich pomerne rýchle rozmnožovanie. V závislosti od podmienok môže samička naklásť od 25 do asi 80 vajíčok denne (niektoré zdroje uvádzajú aj 100). Ak sa teda dostanú do interiéru a včas nezakročíte, spôsobia vám malú inváziu. Poradíme vám preto, ako sa ich zbaviť aj bez chémie.

Milujú alkohol, cukor a hnijúce plody

  • Ako vyzerajú? Majú približne 2 až 3 milimetre, žltohnedé sfarbenie a červené oči.
  • Ako sa dostanú do domu? Podobne ako muchy – otvoreným oknom či dverami. Keďže sú drobné, dokážu prejsť aj cez očká okenných sietí. Prípadne si ich môžete priniesť zvonku na ovocí alebo zelenine.
  • Kedy sa v interiéri vyskytujú? Objavujú sa celoročne, ale najviac ich vnímame počas teplých mesiacov, kam ich priťahuje dozrievajúce a hnijúce ovocie. V zime zas hľadajú úkryt pred nízkymi teplotami.
  • Čím sa živia? Okrem ovocia a zeleniny si radi pochutnajú na sladkých nápojoch, víne, pive, kávovej usadenine alebo hnijúcom jedle.
  • V akom prostredí sa rozmnožujú? Najmä vo vlhkom, v ktorom dochádza ku kvasným proscesom, čiže v prezretom ovocí, odpadkoch, komposte, odtoku či na prázdnych nedopitých fľašiach. Vajíčka dokážu naklásť aj do preliatych kvetináčov.

Vedeli ste, že…?

Vínne mušky zdieľajú s ľuďmi približne 60 % génov, a preto vedcom pomáhajú pri výskume Parkinsonovej či Alzheimerovej choroby, rakoviny a diabetu. Vedec Thomas Hunt Morgan ich dokonca v roku 1910 použil na preukázanie svojej teórie dedičnosti, za ktorú neskôr obdržal Nobelovu cenu.

Detail vínnej mušky drosophila melanogaster.

Pre väčšinu ľudí sú vínne mušky otravné, no vo vede vedia byť veľkým prínosom. Zdroj: iStock

Tipy, ako sa zbaviť ovocných mušiek v domácnosti

Životnosť ovocných mušiek je síce krátka a trvá približne od 30 do 50 dní, nemôžete však čakať, že z domu odídu samy. Najlepšie si s nimi poradíte pomocou šikovných domácich pascí, na ktoré ich prilákate ako na lep.

Prečítajte si tiež
Komáre sa vám budú tento rok vyhýbať! Vyrobte si domáci repelent bez chémie, stačiť vám bude len zopár ingrediencií

1. Jablčný ocot a fľaša

Český názov octomilky už v názve obsahujú jednu z ingrediencií na domácu pascu proti ovocným muškám, a to ocot. V našom prípade zvoľte sladký jablčný, z ktorého kúsok nalejte do zaváraninovej fľaše. Vrch zakryte plastovým vrecúškom, po okrajoch ho stiahnite gumičkou a nožnicami alebo nožom doň urobte pár malých dierok. Mušky síce vletia dnu, ale von sa už vďaka ochrane nedostanú. Ak chcete dosiahnuť väčší úspech, prichystajte si viacero takých pascí a efektívne ich rozmiestnite po dome.

Náš tip

Ak sa vám s potravinami dostali vínne mušky do chladničky, využite najprv túto návnadu. Po zbavení sa hmyzu vnútro chladničky ešte poriadne vydezinfikujte.

Domáca pasca na vínne mušky zo skleneného pohára so sirupom.

Podobné pasce môžete použiť napríklad aj na osy či muchy. Zdroj: Shutterstock

2. Zvyšky vína či piva

Ak práve nemáte po ruke jablčný ocot, pomôže alkohol, ktorý majú ovocné mušky taktiež veľmi rady. Stačí, ak vám vo fľaši ostalo trochu vína alebo piva. Položte ju na miesto, kde sa ovocné mušky často zdržujú. Hrdlo je síce pomerne úzke, ale ak chcete zabrániť, aby sa chytené mušky dostali zas na slobodu, môžete ho taktiež prikryť kúskom fólie s malými dierkami.

Prečítajte si tiež
Ako sa na balkóne uchrániť pred dotieravým hmyzom? Vyskúšajte tieto prírodné repelenty!

Náš tip

K alkoholu môžete dosypať lyžičku cukru pre sladšiu chuť a priliať aj trocha saponátu, ktorý spôsobí, že sa mušky v tekutine utopia.

3. Pasca z ovocia

Na tento recept budete potrebovať plastovú fľašu, z ktorej odrežete vrchnú časť tak, aby vám vznikol lievik. Na spodok fľaše umiestnite zrelé ovocie, napríklad jablko, s trochou octu. Vrch fľaše potom umiestnite tak, aby jej hrdlo smerovalo k ovociu. Lievikový vstup sťaží muškám, ktoré sa dostanú k ovociu, z fľaše vyletieť. Po použití pascu zrecyklujte.

Podomácky vyrobená pasca na mušky z plastovej fľaše, zavesená na olivovníku.

Pascu z plastovej fľaše je jednoduché zavesiť a môžete ju využiť aj v exteriéri, napríklad v blízkosti ovocných stromov. Zdroj: iStock

4. Bazén zo sirupu

Ostalo vám trochu sladkého sirupu, ktorý deti nestihli vypiť? Nezriedený ho nalejte do sklenenej misky, cez ktorú preložte potravinovú fóliu a jemne ju upevnite. Vidličkou či nožom do nej urobte niekoľko menších dierok. Vznikne vám ,,bazén“, v ktorého sladkosti sa mušky doslova omámia a utopia.

Prečítajte si tiež
Jesenná údržba okien: Viete, ako najlepšie vyčistíte sieťky proti hmyzu?

5. Repelent s esenciálnym olejom

Ovocné mušky neznášajú silné vône, ktoré ich dokážu zahubiť. Pre túto pascu teda zmiešajte štvrť hrnčeka vody alebo liehu s 10 kvapkami esenciálneho oleja s vôňou mäty, rozmarínu, eukalyptu či citrónovej trávy. Zmes nalejte do fľaštičky s rozprašovačom a postriekajte ňou miesta, kde sa mušky vyskytujú – napríklad na parapetoch alebo kuchynskej linke. Sprej pokojne nastriekajte aj na odličovacie tampóny a tie rozložte po dome.

Detail na doma vyrobený repelent proti hmyzu s esenciálnymi olejmi.

Repelent s esenciálnymi olejmi môžete vyskúšať napríklad aj na komáre. Zdroj: Helin Loik-iStock

6. Ocot, saponát a cukor

Ak doma nemáte alkohol, esenciálny olej ani sirup, pascu si môžete vyrobiť aj z bežných surovín. Zmiešajte v miske alebo zaváraninovej fľaši biely ocot, saponát a cukor v pomere 1:1:1 Obsah potom prelejte do sklenenej misky alebo zaváraninovej fľaše. Vďaka saponátu sa síce mušky utopia, ale pre istotu nádobu môžete nádobu prekryť aj predierkovanou a dobre upevnenou fóliou.

Prečítajte si tiež
Týchto 7 potravín ste doteraz zrejme skladovali nesprávne. Spoznajte triky, vďaka ktorým vám vydržia čerstvé dlhšie!

Rady na záver

Ak chcete zabrániť rozmnoženiu mušiek v interiéri, v prvom rade je dôležité nevytvárať im podmienky, ktoré by ich dovnútra priťahovali. Na to vám stačí dodržiavať pár pravidiel:

  • Zvyšky jedál, najmä ovocia a zeleniny nenechávajte voľne položené na stole či kuchynskej linke. Čo najrýchlejšie ich skonzumujte alebo odložte do chladničky.
  • Zeleninu a ovocie pravidelne kontrolujte a  prezretých alebo nahnitých kusov sa čo najskôr zbavte.
  • Pravidelne vynášajte smetie a čistite kôš.
  • Nenechávajte neumytý riad v dreze. Okrem neho pravidelne čistite aj sitko a odtok.
  • Otvorené sladké alebo alkoholické nápoje dobre uzatvárajte a skladujte v chladničke, alebo čo najskôr dopite.
  • Povrchy, najmä stoly, podlahy, kuchynské linky, drezy udržujte čisté.

Text: Natália Turcovská
Foto: Shutterstock, iStock

Kategória: Kuchyňa, jedáleň
Tagy: hmyz Praktické rady prírodné repelenty tipy a triky
Zdieľať článok
Včela medonosná je nenahraditeľným návštevníkom našich záhrad. Vedeli ste, že je tu už viac ako 9000 rokov?Záhrada

Včela medonosná je nenahraditeľným návštevníkom našich záhrad. Vedeli ste, že je tu už viac ako 9000 rokov?

Kúzlo letných večerov: Čo sa skrýva za svetelným predstavením svätojánskych mušiek?Záhrada

Kúzlo letných večerov: Čo sa skrýva za svetelným predstavením svätojánskych mušiek?

Miesto sršňa ázijského prišla invázna včela. Slovenskí vedci prosia verejnosť o pomocZáhrada

Miesto sršňa ázijského prišla invázna včela. Slovenskí vedci prosia verejnosť o pomoc

Ako správne upraviť rozmery tehál?Dom z tehly

Ako správne upraviť rozmery tehál?

Diskusia