Jesenná údržba okien: Viete, ako najlepšie vyčistíte sieťky proti hmyzu?
Zdroj: iStock

Jesenná údržba okien: Viete, ako najlepšie vyčistíte sieťky proti hmyzu?

08. 10. 2020
Zdieľať

Ešte predtým, ako sa výrazne ochladí, by sme mali skontrolovať stav okien a dverí. Čo všetko si treba všímať? Ako najjednoduchšie, a pritom účinne vyčistiť sieťky proti hmyzu od peľu, prachu a výkalov hmyzu?

Nie je dôležité len samotné umývanie okien, hoci je po lete potrebné. Všímajme si však aj, či dvere a okná dobre priliehajú, či máme funkčné tesnenia, čisté okolie rámov – hľadajme vlhké miesta a prípadnú pleseň.

Drevené okná a dvere je vhodné ošetriť prípravkami na drevo, aby boli lepšie pripravené na zmeny teplôt. Skontrolujte, či sú v poriadku žalúzie a rolety, ak uvidíte nejakú nedokonalosť a netrúfate si sami na opravu, vyhľadajte odborníkov. Tí vám zároveň môžu skontrolovať nastavenie okien – aby cez ne neprefukovalo, ale zároveň, aby cez ne prechádzalo isté množstvo vzduchu, ktoré zabraňuje tvorbe plesne.

Ešte dôležitejšie, ako čisté okná, sú čisté sieťky proti hmyzu

Cez ne totiž prechádza do miestnosti vzduch a keď sú znečistené, máme nečistoty aj vo vnútri. Prach, pele, výkaly hmyzu síce nemusíme vidieť, ale môžu vyvolať alergie a iné nepríjemné stavy.

Prečítajte si tiež
Trápia vás zarosené okná? Koho je to vina?

Treba sa o ne pravidelne starať, inak môžu priniesť viac škody ako úžitku. Pevné i odnímateľné sieťky proti hmyzu by sme mali čistiť minimálne dvakrát ročne, a to na začiatku a na konci sezóny. Okrem toho je dobré ich raz za týždeň povysávať alebo vlhkou handrou zbaviť prachu a peľov. Porušené sieťky dajte opraviť už teraz, aby mohli naďalej plniť svoju funkciu.

Ako vyčistiť pevné sieťky proti hmyzu

Zdroj: iStock

Ako vyčistiť odnímateľné sieťky proti hmyzu

Spravidla je oveľa jednoduchšie čistiť odnímateľné sieťky na okná. Ideálne je vyčistiť všetky v byte či dome naraz. Označme si, ktorá sieťka je z akej miestnosti, aby sa nám nepoplietli, pretože sa môžu mierne líšiť v rozmeroch.

Čo potrebujete?

 • vodu
 • amoniak pre domácnosť
 • starú plachtu alebo staré uteráky
 • vysávač s nástavcom na prach
 • vedro
 • špongiu, handričku z mikrovlákna alebo kefku na čistenie
 • záhradnú hadica alebo sprcha

Odstráňte prach, pele a pavučiny

Na dvor alebo na balkón prestrite plachtu a každú sieťku položte na plocho na plachtu. Vysávačom dobre povysávajte obe strany každej sieťky, odstráňte prach, peľ a pavučiny. Ak nemáte dvor ani balkón, sieťky môžete čistiť priamo vo vani. Pozor však, aby ste ju nepoškriabali.

Zmiešajte čistiaci roztok

Vo veľkom vedre za stáleho miešania zmiešajte jeden diel amoniaku s tromi dielmi vody. Namočte doň špongiu alebo handričku z mikrovlákna a utrite každú sieťku vrátane rámu a okrajov.

Opláchnite a osušte

Silným prúdom vody dobre opláchnite sieťky z oboch strán. Nepoužívajte tlakový čistič, pretože by mohol sieťku deformovať. Ak máte čas a možnosť, nechajte sieťky vyschnúť na vzduchu. Ak ich potrebujete rýchlo vrátiť na miesto, osušte ich starými uterákmi. Vyčistite rámy okien a znova nasaďte sieťky. V štrbinách a rohoch rámov sa tiež hromadí prach a peľ, preto ich vysajte, umyte dočista a nechajte vyschnúť.

Ako vyčistiť pevné sieťky proti hmyzu

Zdroj: iStock

Ako vyčistiť pevné sieťky proti hmyzu

Proces čistenia pevných sieťok je podobný, avšak o čosi náročnejší, pretože nemôžeme použiť záhradnú hadicu ani sprchu.

Čo potrebujete?

 • vodu
 • amoniak pre domácnosť
 • starú plachtu alebo uteráky
 • prachovku
 • vysávač
 • dve vedrá
 • špongiu, handričku z mikrovlákna alebo kefku na čistenie

Chráňte okolité oblasti

Ešte predtým ako začnete s čistením, ochráňte okolité priestory. Na pracovnú plochu si položte handričku alebo staré uteráky, aby ste chránili podlahy a koberce.

Odstráňte prach

Keďže sieťku nemôžeme položiť na plocho na zem a môže sa ľahko ohnúť, radšej odstráňme prach a pele pomocou jednorazovej prachovky z oboch strán. Ak nemáte prístup z druhej strany použite vysávač s jemnejším ťahom. Povysávajte aj rámy okien a dverí.

Pripravte si roztok na čistenie

Rovnako ako v pri čistení vyberateľných sieťok: V jednom vedre zmiešajte diel amoniaku pre domácnosť a tri diely vody. Druhé vedro naplňte čistou vodou na opláchnutie.

Utrite sieťky

Pomocou špongie, handričky z mikrovlákna alebo kefy s mäkkými štetinami a roztoku amoniaku očistite každú časť sieťky. Je vhodné použiť ochranné okuliare a gumové rukavice. Utrite aj rámy, aby ste odstránili všetky nečistoty. Následne sieťku umyje utierkou alebo hubkou namočenou do čistej vody a nechajte úplne vysušiť. Môžete si pomôcť starým uterákom.

Sabína Zavarská
Foto: istock

Kategória: Okná
Tagy: drevené okná plastové okná
Zdieľať článok

Diskusia