05. 09. 2006
Zdieľať

Opäť prípad rodiny, ktorá sa pekných pár rokov „poflakovala“ po podnájmoch, kým dozrela k poznaniu, že platiť nájomné a splácať úver sú dve rozličné záležitosti pri rovnakej námahe. Tá druhá má výhodu, že peniažky dávame za vlastné priestory (aj keď prispievame svojou troškou aj na dobré bydlo poskytovateľov úveru).

Ibaže pred piatimi rokmi sa do nového dvaapolizbového hniezda prisťahovala rodina s dvomi dospievajúcimi dcérami, ktoré sa nevzdávali myšlienky na svoje, aj keď menšie, samostatné „zašiváky“. Aby sa vtedy predsa len zmestilo do izbičiek všetko, čo sa malo, padla za obeť polovica rozľahlejšej kuchyne. Sťahovali sa priečky spolu s originálnymi dverami a so zárubňami ešte z dvadsiatych rokov minulého storočia. Obyvatelia sa zabývali a z času na čas zožali potlesk od svojich známych za výborný nápad, najmä keď sa stolovanie premiestnilo do vstupnej haly presvetlenej dverami z pavlače. No a tu sa končí prvá časť šťastného príbehu a začína pravda o nevyhovujúcej kuchyni.


Už sa nezmestili

63443
Dominik Vlaheko


Už sa nezmestili

63442
Dominik Vlaheko


V starej kuchyni bez odkladacích plôch pri sporáku


Po novom a na mieruNielenže sa rozrástlo zariadenie, pribudli elektrospotrebiče, ale aj slečny vykvitli do krásy a, ehm, do sošnosti svojho veku. Skúste sa potom stretnúť dvaja-traja medzi dverami detských izieb alebo variť a ešte „trpieť“ niekoho za chrbtom. Takže, keď sa rodina otriasla z prvého splácania a ako tak si polepšila, padlo rozhodnutie o zmene dispozície kuchyne a jej zariadenia. Sebarealizácia domácej panej, dobre cielené investície otca rodiny, zhovievavosť dorasteniek a šikovné ruky kamaráta stolára urobili svoje.


Už sa nezmestili

63445
Dominik Vlaheko


Už sa nezmestili

63446
Dominik Vlaheko


Oblý roh pracovnej dosky pustí domácich k “šúpacím” dverám.


Ako múrik s presahom do haly nadstavil pracovnú plochuCieľ sprejazdniť kuchynský slíž bez ďalšieho schytávania modrín, zracionálniť prístup medzi pracovnými zónami a rozveseliť stravovňu novým obkladom a nátermi stien pomohla dosiahnuť aj zohratá partia obkladačov, dlaždičov a maliarov. Kuchyňa sa bez rozpakov načiahla novým múrikom do vstupnej haly. Sporák sa oprel o susednú stenu, a tak sa dostal do pravého uhla s drezom. Domácim sa teraz stačí otočiť na päte, aby odpratali od sporáka použitý riad. Pritom, vďaka novej pracovnej ploche pod múrikom, vznikol aj nevyhnutný medzipriestor, ktorý ocení pri varení každý kuchár. Nakoniec aj feng šuej odporúča oddeliť oheň od vody a vôbec, škoda mlčať o tom, že doterajších smiešnych 20 centimetrov medzi umývadlom a varnou plochou nič neriešilo. Celé varenie sa teraz odohráva v príjemnom U-tvare linky, kde sú naporúdzi koreničky, múka a iné prepotrebné drobnosti.


Už sa nezmestili

63447
Dominik Vlaheko


Už sa nezmestili

63448


Všetko poruke


Aj takto sa dajú prepojiť rôzne povrchy. Stačí za vrece “ploskáčov”.Čo sa týka foriem a rozmerov, istia to oblé tvary a na mieru zhotovený nábytok vrátane posuvných atypických dverí na malej komôrke. Pomohli uvoľniť úzky priestor. Osvedčený trik so zúženými poličkami opticky rozsadil protiľahlé steny. Modrá a zelená sú pre túto kuchyňu ako stvorené. Kuchynskú zónu presvetľujú perleťová mozaika a svetloružová linka. A ešte poznámka k odtieňu linky, na ktorú sa jedna z dcér opýtala dosť príznačne: či je rodičom známe, pre ktorú Barbinu bola objednaná. S dobrým úmyslom jej majster doprial tri vrstvy farby, aj keď hlavná iniciátorka prestavby verila v ľahký náter, ktorý prizná štruktúru dreva. Komunikácia je potvora. Niekedy je lepšie dvakrát vysvetľovať a dvakrát sa pýtať, ako sa raz čudovať. Koniec koncov všetci si nábytok obľúbili a ešte majú dobrú historku pri spoločenských stretnutiach, ktoré v tomto byte nie sú zriedkavosťou.

Kategória: Kuchyňa, jedáleň
Tagy: kuchyňa nápady
Zdieľať článok

Diskusia