Vodovodné batérie v histórii dizajnu
Je fascinujúce, že vdomácnosti sa za každým predmetom, aj tou najmenšou maličkosťou, ukrýva konkrétny príbeh. Niektorý je len skromnou historkou, iný hovorí ozásadných témach, zapísaných vkapitolách dejín dizajnu.
{R1}
Do histórie dizajnu je veľkými písmenami zapísaný aj príbeh vodovodnej batérie Tara. Tento predmet každodennej (bezmyšlienkovitej) potreby sa na prvý pohľad môže javiť banálne – veď ide len o technické riešenie zásobovania vodou. To by však nemohlo ísť o dielo vyrastajúce zo solídnych koreňov dvoch vplyvných nemeckých rodín – Aloysa F. Dornbrachta (výrobcu luxusných vodovodných armatúr) a Dietera Siegera, ktorý sa spolu so svojimi dvoma synmi radí k smotánke priemyselného dizajnu „Made in Germany“.
Z dlhoročného partnerstva spoločností Dornbracht a Sieger Design sa v roku 1992 zrodila krehká kráska – batéria Tara. Jej minimalistický vzhľad, založený na čistých geometrických tvaroch, a charakteristické kohútiky v tvare kríža okamžite spôsobili revolúciu – nasledujúce desaťročie bol trh Tarou výrazne ovplyvnený (a nasýtený jej plagiátmi). Pôvodný návrh pripravili Christian a Michael Siegerovci, ktorí zachytili vtedajší diktát purizmu a stvárnili elegantné proporcie progresívnej batérie, no zároveň sa odvolali na vodovodný archetyp, batériu s dvoma nezávislými kohútikmi. V časoch, keď dominovali pákové armatúry, mohlo takéto návrhárske uvažovanie pôsobiť riskantne, výsledok však nanovo definoval spôsob uvažovania o batériách a prispel k upriameniu pozornosti na samotnú poetickú podstatu vodovodu.
Úspech batérie Tara, rozšírenej o mnohé alternatívy (a aj jej výroba), pokračuje dodnes. Jej dizajn skutočne stojí na intelektuálnom základe – hoci výsledok pôsobí jednoducho, návrhu bratov Siegerovcov predchádzala dôsledná analýza a mimoriadne komplexná návrhárska práca, pri ktorej sa zohľadnili aj tie najmenšie maličkosti. Zatiaľ čo Siegerovci zaistili prenikavú (až takmer snobskú) ušľachtilosť vzhľadu batérie, spoločnosť Dornbracht sa postarala o jej skvelé technologické parametre – voda prechádza pomerne zložitými vnútornosťami, aby vytekala v oblúku skutočne nesmrteľnej ladnosti.
Christian a Michael, synovia vplyvného nemeckého dizajnéra Dietera Siegera, sú podpísaní pod mnohými kúpeľňovými návrhmi: vodovodnými aplikáciami pre Dornbracht, umývadlami pre Alape či celými sériami pre Duravit.
1992
Precíznosť a výraz, ktorý v dokonalej harmónii spája jednoduchosť a zdržanlivosť s rafinovanou gracióznosťou – tak možno charakterizovať ikonickú kolekciu vodovodných batérií TARA z dielne nemeckého štúdia Sieger Design. (Vyrába DORNBRACHT.)
POKRAČOVATELIA
1968 – 2010
Oblúkový výtok Vola HV je súčasťou rozsiahleho vodovodného programu, ktorý svoju históriu začal písať pred viac ako štyridsiatimi rokmi. Prvotným iniciátorom, autorom nadčasového dizajnu, je dánsky architekt Arne Jacobsen. Z pozície pragmatického, seversky poctivého tvorivého prístupu vymyslel (spoločne s technológom a producentom Vernerom Overgaardom) vodovodnú batériu zloženú zo základných geometrických tvarov; čisté, elegantné a svižné zhmotnenie modernistických ideálov si okamžite získalo priazeň. Pôvodný tvarový návrh batérie Arneho Jacobsena sa bez zmeny realizuje dodnes, vývojom prešla len jeho vnútorná konštrukcia, ktorá je prispôsobená aktuálnym materiálovým a technologickým možnostiam. (Vyrába VOLA.)
2011
Pri batériách About Water spojili svoje sily dve zásadné talianske inštitúcie: Fantini ako expert na výtokové armatúry a Boffi ako producent ultraminimalistických kúpeľní. Spoločne pripravili dve architektonicky ušľachtilé kolekcie: jednu vytvoril japonský dizajnér Naoto Fukasawa, druhú Piero Lissoni, Talian povestný uhladeným autorským rukopisom. Práve v jeho diele – v batérii AL/23 – bola klasická téma vodovodného oblúku spracovaná s pôsobivou dávkou poetiky. Jednoduchá pochrómovaná silueta je zbavená akýchkoľvek nadbytočných tvarových výmyslov. Úlohu „instantného vodného zdroja“ stvárňuje diskrétne, spôsobom vhodne zapadajúcim do prostredia v ľubovoľnom štýle. (Pre BOFFI vyrába FANTINI.)
2013
Armatúru Savoy navrhol dizajnérsky tandem Antonio Rodriguez a Matteo Thun; autorská alchýmia tejto dvojice pritom zakaždým sľubuje pôsobivé výsledky. Návrh prináša revíziu klasickej (starosvetskej) predstavy o pôvabe, snaží sa ju však prerozprávať súčasným jazykom – chce premostiť tradíciu s inováciou vo vyváženom celku. Interpretácia pôvodnej trojotvorovej vodovodnej batérie je v prípade Savoy rozvinutá do komplexného kúpeľňového programu, ktorý okrem rôznych verzií použitia (na umývadlách, vaniach, bidetoch alebo v sprchách) zahŕňa tiež rafinované doplnky. Originálnym detailom týchto batérií sú vymieňateľné keramické disky umiestnené na vrchnej plôške kohútikov. (Vyrába ZUCCHETTI.)