Zdroj: 2 LG Studio

Veľkosť, dizajn a spoľahlivá armatúra. Ako si vybrať umývadlo?

06. 08. 2021
Zdieľať

Málokto si to uvedomí, no umývadlo a priestor okolo neho sú vizuálne najdôležitejšími prvkami v kúpeľni. Deň čo deň pri ňom trávime množstvo času a to nielen počas umývania rúk. Okrem vhodnej veľkosti umývadla či spoľahlivej armatúry nezabúdajte ani na ich celkový dizajn.

Umývadlo pre jednu osobu má zvyčajne šírku 50 až 70 cm. Trh ponúka aj priestorovo úspornejšie so šírkou od 35 cm alebo, naopak, veľkorysé umývadlá so šírkou až do 120 cm. Hĺbka býva približne 40 – 50 cm. Pri umiestňovaní batérie dbajte na vzdialenosť výtoku vody od vrchnej hrany umývadla. Tá by mala byť v rozmedzí 13 až 15 centimetrov. Štandardná výška, do ktorej sa umývadlo umiestňuje je 85 cm (od podlahy po hornú hranu umývadla). Zápustné umývadlo zoženiete s úplným alebo čiastočným zapustením. Vaša voľba závisí od potreby úložného priestoru pod umývadlom – čiastočné zapustenie zväčšuje priestor v skrinke na odkladanie vecí. Umývadlá do nábytku sú vlastne trošku iným variantom zápustných umývadiel, ktoré sú špeciálne určené na osadenie do kúpeľňovej skrinky. Pravdepodobne najväčším trendom posledných rokov sú umývadlá na doske.

Prečítajte si tiež
Chcete oživiť kúpeľňu, ale neviete ako? Vneste do nej farby!

Obľúbené sú pákové batérie, vďaka ktorým môžete prietok vody jednoducho spustiť a následne prerušiť ťuknutím ruky, čím zabránite plytvaniu vody. Na moderných batériách sú navyše polohy páky odstupňované. Ešte šikovnejším riešením sú termostatické batérie. Sú ešte úspornejšie než tie pákové a v porovnaní s bežnými batériami dokážu ušetriť až 50% vody. Termostatické batérie automaticky zmiešavajú studenú a teplú vodu (nastavíte si požadovanú teplotu a batérie automaticky zmieša teplú vodu so studenou).

Zhora či zboku?

Podľa spôsobu montáže rozlišujeme batérie nástenné a stojankové. Pri nástennej batérii nepodceňujte prípravu prívodov, kedy rozstup na pripojenie batérie býva spravidla 100 alebo 150 mm. Pri nástennej podomietkovej batérii si nezabudnite hneď kúpiť aj kompatibilné podomietkové teleso, ktoré by malo byť od rovnakého výrobcu ako batéria. Ak plánujete stojankovú batériu, dobre si premyslite výšku vývodu vzhľadom na zvolené umývadlo. Príliš vysoký výtok spôsobuje prskanie vody pri dopade na dno umývadla, nízko položený zase sťažuje umývanie rúk pre nedostatok priestoru.

Hranaté umývadlo s ružovým i kachličkami a zrkadlom

Zdroj: Strutt Studios

TIP

Páčia sa vám umývadlá z betónu? Sú odolné, trvácne a najmä originálne. Ich prednosťou je neobmedzený výber farieb a rôzne stupne lesku (od matných, saténových, lesklých až po zrkadlovolesklé povrchy). Ak si neviete vybrať, nechajte si svoj kúsok vyrobiť na mieru. Viac na concretetopsolutions.eu.

Skúste to bez škár

Čistý a jednoliaty vzhľad umývadla a kúpeľňovej dosky nie je problém, ak siahnete po betóne alebo kompozite. Pri týchto materiáloch nie ste obmedzení veľkosťou ani tvarom – firma vám dokáže vyrobiť umývadlo presne podľa vašich predstáv. Bezškárové vyhotovenie a odolný antibakteriálny povrch navyše zabezpečí ľahkú údržbu. Dvojumývadlo vyrobené z Corianu® od firmy Le Bon zaujme dokonale skrytým odpadom, zošikmenými hranami pod uhlom 45 stupňov a šikovnou posuvnou podložkou na odkladanie vecí.

Moderné hladké dvojumývadlo

Zdroj: Le Bon

Šetrite vodu

Dobre zvolenou batériou dokážete znížiť spotrebu vody na približne 5 litrov za minútu. Ako to funguje? Pridaním vzduchu a použitím špeciálneho regulátora prietoku. Perlátor EcoSmart je zabudovaný do výtoku umývadlovej batérie a obohacuje vodu vzduchom. Precízny elastomér zaručuje konštantný výkon a stály silný prúd vody, a to aj pri kolísaní tlaku vody. Obmedzuje prietok a tým neustále šetrí pitnú vodu. Praktické, čo poviete?

Moderné obdĺžnikové umývadlo s mozaikovou stenou

Zdroj: HansGrohe

Chcete doma znížiť spotrebu vody a energie až o polovicu? Zamerajte svoju pozornosť na umývadlové batérie s technológiami Grohe EcoJoy, Kludi Eco alebo Hansgrohe EcoSmart.

Zbohom, vodný kameň

Pozornosť by ste mali venovať aj povrchovej úprave umývadla, ktorá odpudzuje vodu a zabraňuje usadzovaniu vodného kameňa. Každý výrobca má vlastný typ povrchovej úpravy, ktorá je pri produktoch vždy označená. Vďaka nej sa špina a povlak spravidla zbalia do hustých kvapôčok, ktoré sa rýchlo skotúľajú preč. Umývadlo stačí umyť prúdom vody a občas jeho povrch preleštiť vlhkou handričkou dosucha.

Prečítajte si tiež
9 tipov, ako v kúpeľni kombinovať obklady a dlažby

Ďalšou možnosťou je voľba nechrómového povrchu batérií. Posledné roky to v kúpeľňovom priemysle ožilo a väčšina výrobcov začala ponúkať farby či imitácie kovových povrchov. Zaujímavou môže byť napríklad imitácia nehrdzavejúcej ocele, na ktorej sa vodný kameň vizuálne takmer stráca.

Text: Katarína Paukeje

Foto: Strutt studios, Le Bon, 2 LG Studio, Le Bon, HansGrohe

Zdroj: Časopis Môj dom

Kategória: Kúpeľňa, WC
Tagy: armatúry inšpirácie do bytu umývadlá umývadlové batérie vodovodná batéria zariadenie kúpeľne
Zdieľať článok

Diskusia