Zdroj: istock.com

Pred týmito interiérovými trendmi dizajnéri varujú! Prečo by ste sa im mali radšej vyhnúť?

18. 08. 2021
Zdieľať

Mnoho nových interiérových trendov vyzerá v magazíne či v katalógu perfektne, ale odborníci pred nimi varujú. Viete, čo sa rozhodne neoplatí skúšať na vlastnú päsť a do čoho by sa nepustila ani väčšina dizajnérov? Navyše, nezabúdajme na to, že zmeny znamenajú investíciu a tie výraznejšie určite nechceme robiť len na jeden-dva roky.

Aké aktuálne trendy a štýly špičkoví interiéroví dizajnéri neodporúčajú (a špeciálne, ak sa do nich chcete pustiť sami)?

Maximalizmus

Bobby Berk, americký dizajnér, ktorý pracuje pre mnoho slávnych tvárí, neodporúča trendový maximalizmus. „Príliš veľa je jednoducho príliš veľa. V jadre som minimalista a páčia sa mi priestory, ktoré vytvárajú jeden celok a sú čisté. Aj keď si myslím, že maximalistický dizajn s množstvom farieb, výtlačkov a vzorov v mnohých priestoroch funguje, uprednostňujem čosi organizovanejšie a tlmenejšie. Keby som žil v maximalisticky riešenom priestore, neustále by som mal nutkanie párovať veci a ukladať ich!“

Maximalistický interiér

Zdroj: iStock

Shabby chic

Štýl nazvaný Shabby chic prežíva svoje veľké obdobie. Čo to vlastne je? Kombinácia štýlu vintage s luxusom, doplnená úmyselnými škrabancami, nedokonalosťami a chybami. Niektorí mu pripisujú ženskú romantiku, iní gýčovitosť. Jeho základ má tvoriť elegantná nedbanlivosť, ktorá evokuje časy minulé.

Prečítajte si tiež
Jednoducho a v súlade s tradíciami i prírodou: Rustikálny interiérový štýl

Už teraz je jasné, že nie je ideálom pre každého. Ako sa k štýlu shabby chic vyjadruje známy dizajnér Amhad Freeman? „Cieľom môjho prístupu k dizajnu je elegancia a upravenosť, takže so všetkým, čo je preplnené a maximalistické cítim osobný rozpor. Snažím sa vytvárať pohodlné priestory, kde môžete stráviť svoj život a ísť za svojimi snami. Dizajn vášho bytu či domu na vás pôsobí, ovplyvňuje vás a ja verím, že by mal byť pokojný a vyrovnaný, aby ste mohli po návrate z rušného dňa a relaxovať.“

Interiér odľa Shabby chic s retro kreslom

Zdroj: iStock

Shabby chic môže svojou farebnosťou, kombináciami a schválne poškodeným nábytkom vyvolať priveľa stimulácie, čo nie je vhodné, ak chcete relaxovať. Ďalšia negatívna vec, ktorú mu mnohí pripisujú, je maximálna neefektívnosť a náročnosť na údržbu.

Absolútna klasika

Obávate sa akýchkoľvek noviniek a trváte na tom, že chcete vo svojom byte či dome tradičný štýl? Ani to nie je vždy najlepšia cesta k celkovému interiérovému dizajnu. Prečo? Pretože tradičné interiéry sú pôsobivejšie a oveľa vzrušujúcejšie, keď ich kombinujeme s ďalšími štýlmi a odkazmi.

Jedáleň s klasickými stoličkami a lustrom

Zdroj: iStock

Výsledkom je absolútne jedinečný osobný priestor, v ktorom sa budete cítiť dobre. Dodržiavanie tradičných riešení funguje dobre v historických domoch, ale pre väčšinu domácností je prínosom kontrast klasiky s modernejšími prvkami. Tak, aby vznikli aj nečakané okamihy.

Prečítajte si tiež
Bývanie ako z Instagramu: Interiér plný vyladených detailov a fotogenických zákutí

Na čo sa ešte oplatí dať pozor?

Dvojstupňové pulty

Držte sa ďalej od kuchynských liniek, ktoré sú rozdelené na jednu časť v bežnej výške a druhú vyššiu – slúžiacu ako bar. Všetko je to o rovnováhe a takéto riešenie navyše obmedzuje funkčnú plochu.

Viacnásobné použitie rovnakej témy osvetlenia

Dobrým pravidlom je, že jedno svietidlo by malo byť v miestnosti dizajnovo najvýraznejšie – v dennej zóne zvyčajne nad jedálenským stolom alebo pri gauči. Napríklad, nevyzerá dobre použitie lampiónového typu svietidla aj v kuchyni, aj v jedálni, aj nad konferenčným stolíkom. Menej je aj v tomto prípade viac.

Prečítajte si tiež
Urban jungle – interiérový štýl, ktorý vás prenesie z mesta do exotiky

Prázdne steny

Nech ste si vybrali akýkoľvek štýl, nezabudnite na steny. Veľké čisté plochy prerušujú tok dizajnu. Spestrite ich umením, fotkami, tapetami, nástennými svietnikmi – niečím, čo zvýrazňuje hlavnú tému vášho interiérového dizajnu.

Veľká sivá sedačka pred prázdnou stenou

Zdroj: iStock

Neviete sa rozhodnúť?

Interiérový dizajn je mnohokrát náročným riešením, obzvlášť, ak majú členovia vašej domácnosti odlišný vkus a potreby. Ak neviete, ako to všetko skombinovať, aby nevznikol nepríjemný chaos, obráťte sa na dizajnéra. Ten zapracuje želania všetkých členov rodiny a ponúkne vám niekoľko alternatív redizajnu. Samozrejme, je dôležité, aby ste si s dizajnérom „sadli“.

Sabína Zavarská
Foto: iStock.com

Kategória: Dizajn
Tagy: dekorácie interiérové doplnky interiérové štýly interiérový dizajn moderné bývanie shabby chic
Zdieľať článok

Diskusia