Zdroj: IStock

Ako si naplánovať praktickú a funkčnú kúpeľňu

02. 08. 2020
Zdieľať

Do kúpeľne by sa malo zmestiť všetko, čo do nej patrí a čo v nej využívate. Malo by v nej teda byť dostatok šikovných úložných priestorov a, samozrejme, mala by sa aj ľahko udržiavať.

Miesto na všetko

Ako v kuchyni, tak aj v kúpeľni je potrebný dostatok úložného priestoru na odloženie uterákov, osušiek, hygienických potrieb či rôznych kozmetických prípravkov. Preto je výber kúpeľňového nábytku jednou z priorít pri jej zariaďovaní.

Výrobcovia kúpeľňového nábytku myslia na všetky špecifiká kúpeľní a ponúkajú rôzne typy, v ktorých sa snúbi estetika s funkčnosťou. Skôr ako si zvolíte typ, prihliadajte na materiál, z ktorého je nábytok vyrobený. Zásadou je siahnuť po tom, ktorý je určený výhradne do kúpeľne, a tak nemôžete urobiť chybu. Vyrába sa z MDF a LDT dosiek opatrených vysokotlakovou fóliou, laminátom alebo lakom, z kompozitných materiálov (zložené z rôznych pomerov živíc a rozomletého kameňa), z plastu alebo dreva odolného a ošetreného proti vlhkosti.

K povinnej výbave patrí skrinka nad a pod umývadlo, regál či skriňa a rôzne policové systémy. Čo kam umiestnite, je v konečnom dôsledku na vás, ale v zásade platí, že veci treba ukladať v súvislosti s vykonávanou činnosťou. Napríklad, nebudete ukladať šampón k umývadlu, keď si vlasy umývate vo vani a pod. Rovnako je potrebné myslieť na to, kam umiestnite elektrické prístroje (fén, kulma, holiaci strojček atď.) a veci, ktoré nepoužívate každý deň, čistiace a pracie prostriedky a zásoby, napríklad toaletného papiera.

Dobré je urobiť si sumár, čo všetko asi máte, a podľa toho si rozvrhnúť, koľko budete potrebovať skriniek, políc a regálov. Ste však obmedzení veľkosťou priestoru, ktorá nepustí, a tak možno budete musieť niečo zredukovať alebo niektoré veci uskladniť mimo kúpeľne. Zamerajte sa aj na rozmery nábytku. Nielenže sa musí hodiť do miestnosti, ale mal by byť aj vhodný na veci, ktoré do neho vložíte. Veľkú osušku asi ťažko strčíte do úzkej závesnej skrinky, darmo budete tlačiť fén do šuplíka, ktorý potom nezatvoríte.

kúpeľňa

Zdroj: Laufen

Zostavy na steny

Regálové a policové zostavy nad umývadlom majú mnoho variácií a vy si naozaj máte z čoho vyberať. Či si zvolíte otváraciu skrinku so zrkadlom, otvorené poličky, skrinky s posuvnými dvierkami, alebo ich kombinácie, všetky splnia jeden účel – mať poruke všetko, čo potrebujete pri rannej i večernej hygiene.

Náš tip

Aby bola kúpeľňa praktická, funkčná a spĺňala aj estetické požiadavky, je dobré navštíviť kúpeľňové štúdio, kde vám urobia návrh presne na mieru.

kúpeľňa

Zdroj: Laufen

Skrinky na nožičkách

Stojacie skrinky sú dobrou voľbou do väčších kúpeľní, kde nebojujete s každým centimetrom. Ich výhodou je dostatočne veľký priestor a možnosť ich presúvať na akékoľvek miesto podľa vašej potreby. Ak máte radšej čistý priestor, voľte varianty s dvierkami, kde bude všetko ukryté a na veci sa bude aj menej prášiť. Ak si zvolíte otvorený regál, kde vystavíte všetko na obdiv, častejšiemu upratovaniu sa nevyhnete. Okrem funkčnosti sa môžete pohrať aj s dizajnom alebo zaujímavým farebným vyhotovením. V bielej kúpeľni napríklad krásne vynikne plastový regál v modrozelenej farbe. Hľadajte ho na laufen.sk.

kúpeľňa

Zdroj: IKEA

Nevyužitý priestor

Najčastejšie nevyužitým priestorom v kúpeľni je miesto nad práčkou, ak na nej nemáte postavenú sušičku bielizne. Na stenu môžete upevniť policu alebo skrinku s dvierkami. Práve sem sa zmestia tie veci, ktoré nemajú byť na očiach, alebo také, ktoré často nepoužívate. Skrinka dobre poslúži aj na odkladanie čistiacich alebo pracích prostriedkov, štipcov na bielizeň i toaletného papiera.

kúpeľňa

Zdroj: H&M HOME

Riešenia pod umývadlo

Výborným a dostatočne veľkým odkladacím priestorom je miesto pod umývadlom. Môžete si zvoliť klasickú skrinku s výsuvnými šuplíkmi alebo otvorenú skrinku s policami. Kým do tej prvej zakamuflujete všetky fľaštičky a hygienické potreby neforemných tvarov, do tej druhej zas uskladníte veľké osušky a uteráky, ktoré sa nezmestia do úzkych závesných skriniek. Do políc sa dajú zasunúť aj rozličné koše, napríklad z bambusu alebo kovu, kde poukladáte drobné predmety.

kúpeľňa

Zdroj: Geberit

Šikovné skrýše

Niky sú obľúbeným stavebným prvkom práve v kúpeľniach. Nahrádzajú poličky a vďaka nim kúpeľňa pôsobí ucelenejšie. Miest, kam ich umiestniť, je naozaj neúrekom (všade tam, kde je stena, ale aj tam, kde by ste to nečakali). Napríklad priamo do krycieho panela pod vaňou. Takéto miesto je veľmi estetické a funkčné zároveň. Nielenže moderne vyzerá, ale poslúži aj prakticky na odkladanie uterákov a osušiek, ktoré budete mať hneď poruke, keď vyjdete z vane.

Všetko poruke

V kúpeľni (a nielen tam) zápasíme s nutkaním mať všetko rýchlo poruke. Nemusí to byť však doslova tak. Skôr ako zistíte, že celá pracovná doska je nenávratne zaprataná množstvom kozmetiky a pomôcok, skúste zvážiť, čo naozaj stojí za to, aby bolo dennodenne na očiach celej domácnosti či hosťom.

kúpeľňa

Zdroj: IStock

Veci, ktoré používate naozaj každý deň, si uložte tak, aby ste ich mali stále poruke. Po použití ich vždy vráťte na rovnaké miesto, aby ste ich nemuseli hľadať. Drobnosti si zorganizujte do košíkov alebo priehľadných pohárov (napríklad zaváraninových) a tak ich uložte na poličky či do skriniek. V zásuvkách používajte oddeľovače. Štítky alebo samolepky vám hneď napovedia, čo ste kam už uložili. Fén alebo kulmu si môžete zavesiť na háčik na stene, aby boli na dosah. Ak vám však pohľad na ne prekáža, zaveste si ich pod umývadlo, prípadne ich schovajte v zásuvke.

Drogériu a kozmetiku, ktorú máte navyše, resp. do zásoby, ukladajte oddelene toho, čo práve používate. V kúpeľni si nechajte maximálne jeden až dva náhradné kusy uterákov, ostatným nájdite miesto inde, v kúpeľňovej skrinke by iba zbytočne zatuchli. Iné je, ak čakáte hostí. Uteráky im pripravte na viditeľné miesto, trebárs na skrinku alebo poličku. Toaletné papiere však majte stále poruke. Náhradné kotúče ukladajte na rovnaké miesto, najlepšie v blízkosti toalety. Nie je nič horšie, ako keď musíte ísť v najnevhodnejšom čase hľadať ďalší toaletný papier.

A čomu sa v kúpeľni vyhnúť?

Lieky sú citlivé na vlhkosť a kolísanie teploty. Rozhodne nepatria do kúpeľne, aj keď je praktické mať ich poruke a užiť ich po večernej hygiene. Vlhké prostredie nemilosrdne zničí aj krásu vašich šperkov (a nezáleží na tom, či sú z drahého kovu alebo máte bižutériu). Dokonca ani parfum či dekoratívna kozmetika (mejkap, púder, lak na nechty) nepatria do teplého a vlhkého prostredia.

kúpeľňa

Zdroj: IKEA

Stavte na multifunkčnosť

Háčikov nie je nikdy dosť.Jednu skupinku vešiakov umiestnite aj ďalej od umývadla. Počas rannej sprchy vám postrážia oblečenie či župan. V kúpeľni určite oceníte i menšiu stoličku alebo lavičku, na ktorú si môžete pri prezliekaní alebo iných kozmetických úpravách sadnúť. Ak na nej práve nesedíte, zmení sa na šikovný príručný stolík alebo sa stane na chvíľu stupienkom, ktorý vám uľahčí prístup k veciam vo vyšších skrinkách.

Náš tip

Niektoré háčiky sú samolepiace alebo sa dajú pripevniť na stenu pomocou prísaviek či magnetu.

kúpeľňa

Zdroj: Geberit

Využite rozumne každý centimeter

Trápite sa s úzkym a hlbokým priestorom pri stene? Tu je opäť jediná odpoveď: výsuv. Vysoká skrinka s výsuvnou jednotkou poskytne priestor na všetku vašu kozmetiku, pre ktorú vaša mužská polovička nemá pochopenie. Vďaka vysokým priehľadným bočniciam nevypadne a zároveň máte o nej dokonalý prehľad (na rozdiel od manžela). S najnovšou sériou kúpeľňového nábytku Acanto od Geberitu využijete naozaj každý „hluchý“ priestor. Viac na geberit.sk

kúpeľňa

Zdroj: KOHLER

Vo všetkom majte prehľad

Ak v kuchyni uprednostňujete výsuvy pred dvierkami na otváranie (a robíte veľmi dobre), prečo by ste nemali i v kúpeľni? Je omnoho jednoduchšie otvoriť zásuvku a vidieť celý obsah na prvý pohľad namiesto toho, aby ste sa strácali v tajomnej spleti hlbokých skriniek, no nie? Do zásuviek nezabudnite vložiť aj šikovné oddeľovače, aby sa vám drobnosti nepomiešali.

kúpeľňa

Zdroj: MEDICINE CABINET

Už žiadne nehody!

Už ste sa niekedy udreli hlavou do otvorenej nástennej skrinky? Aby skrinka nebola vinníkom ďalšej nepeknej hrče na hlave, skúste zvážiť posuvné dvierka alebo výsuvy spoza zrkadla. Pri takomto spôsobe nehrozí žiadna kolízia s dvierkami, navyše pri hľadaní správnej zubnej nite v poličke môžete naďalej so zrkadlom konverzovať o tom, kto je tu (stále) najkrajší… Okrúhle drevené zrkadlo za 576,96 € (dovoz na Slovensko zdarma) kúpite od predajcu Medicine Cabinet na amazon.com.au.

kúpeľňa

Zdroj: AquaNOVA

Na chvíľu

Chápeme, že nie všetci môžu/chcú vŕtať do stien. Niekto si zariaďuje kúpeľňu v podnájme, iný jednoducho nechce zničiť svoju krásnu tapetu poličkou, ktorá sa mu možno časom zunuje. Kontajner nakolieskach poslúži ako skrinka či odkladacia plocha a ľahko si ho presuniete tam, kde práve potrebujete. Výborným riešením sú aj multifunkčné stojany, ktoré možno oprieť o stenu. Využite celú jej výšku, zaveste si na stojan uteráky, doplňte ho poličkou a uložte kozmetiku. Nezaberá veľa miesta, je štýlový a hocikedy sa nechá nahovoriť na iné miesto. Tento a mnohé ďalšie stojany nájdete na akeramikacersa.sk

Ľahká údržba

Skôr ako sa pustíte do zariaďovania kúpeľne, premyslite si, čím všetkým má disponovať, aby sa vám nielen páčila, ale aby bola aj funkčná a praktická. Len ak vám jej údržba nebude zaberať priveľa času, skutočne si ju zamilujete a budete sa v nej radi zdržiavať bez obáv z toho, aká spúšť tam zasa ostane.

Poďme na to pekne od podlahy. Už dávno neplatí, že na podlahu do kúpeľne patrí len dlažba. Na trhu je množstvo rôznych materiálov, ktoré v nej môžete bez problémov použiť, dokonca poskytujú i väčší pocitový komfort ako chladné dlaždice. Vhodný je napríklad vinyl, keďže spĺňa všetky požiadavky, ktoré by kúpeľňová podlaha mala mať. Je odolný proti vode, bezpečný z hľadiska protišmykovej úpravy, príjemný a teplý na dotyk, má dlhú životnosť, no najmä sa naozaj ľahko udržuje čistý. Čo sa týka obkladov, tu platí, že čím väčší rozmer, tým menej škár, a teda aj menej čistenia. Na stenu však môžete použiť aj špeciálne sklenené panely či vodoodolnú stierku.

Ak je v kúpeľni priveľa nábytku, predmetov a dekorácií, jej upratovanie vám zaberie zbytočne veľa času. Dnes je na trhu s kúpeľňovým vybavením nespočetné množstvo produktov, vďaka ktorým vám jej údržba pôjde „ľavou zadnou“. Či už ide o prepracované materiály kúpeľňového nábytku, ktoré sú odolné proti vode a vlhkosti, alebo o materiály so špeciálnou antibakteriálnou úpravou, prípadne toalety s tzv. rimfree technológiou, vďaka ktorej sa v záhyboch neusádzajú nečistoty.

Absolútne praktické je v modernej kúpeľni riešenie, keď všetko, čo sa dá, namontujete na stenu, aby ste mohli bez najmenších problémov a prekážok kedykoľvek umyť podlahu, na ktorej sa usádza najviac nečistôt. Váš čas ušetria aj sprchovacie kúty, ktoré sú na úrovni podlahy, a teda nemusíte bojovať so špinou, ktorá sa usádza v rohoch. Sprchovacie zásteny sú vybavené antiplakovou úpravou, ktorá v praxi funguje tak, že od seba odpudzuje vodu, takže na nich nezostávajú zasušené mapy vodného kameňa.

čistenie obkladačiek

Zdroj: IStock

Pozor na trendy

Menšie biele obkladačky v anglickom retro štýle sú síce mimoriadne trendové a určite v kúpeľni vyzerajú skvele. Ľahko sa vám však môže stať, že ich výber oľutujete – najmä vtedy, keď budete musieť čistiť špinu a povlak, ktorý sa usadí v škárach medzi nimi. A že ich nie je málo… Preto je z hľadiska údržby ideálny veľkoformátový obklad, ktoré dokážu okrem toho priestor aj opticky zväčšiť.

kúpeľňa

Zdroj: QUICKSTEP

Odolné materiály

Ak budete vyberať podlahu do kúpeľne, zvážte tú najlepšiu kvalitu, pretože aj keď za ňu zaplatíte viac, odmenou budú jej dlhšia životnosť a minimálna údržba. Okrem nadčasovej liatej podlahy či klasickej dlažby máte možnosť siahnuť po ďalších odolných materiáloch. Vinyl vydrží niekoľko rokov, neprepúšťa vodu a ľahko sa čistí. Je príjemný na dotyk a predáva sa v nespočetnom množstve krásnych dekorov, takže sa hodí tak do minimalisticky, ako aj do vidiecky ladenej kúpeľne.

kúpeľňa

Zdroj: Kolo

Čisté aj bez chémie

Bežný keramický či sklenený povrch je hladký len naoko. V skutočnosti je pokrytý malými pórovitými dutinami, v ktorých sa môžu usádzať baktérie, nečistoty či vodný kameň. Špeciálna povrchová úprava na kúpeľňovej keramike či skle tieto pórovité dutiny vyplní a celý povrch prekryje. Rozdiel medzi povrchom s touto vrstvou a bez nej sa dá zistiť aj voľným okom – kvapky vody sa na bežnom povrchu usádzajú a stekajú len veľmi pomaly. Na povrchu s vrstvou proti usadeninám (napr. REFLEX) sa kvapky spájajú a ľahšie stekajú preč. Povrch je na pohľad lesklejší a na dotyk hladký. Na čistenie vám stačí len obyčajná stierka a mäkká handra.

Náš tip

Obklad na stene v kúpeľni nemusí siahať až po strop. Veľmi dobre vyzerá kombinácia obkladu a špeciálnej stierky určenej do kúpeľne.

kúpeľňa

Zdroj: Geberit

Levitujúci nábytok

Závesné toalety, bidety a umývadlá sú v kúpeľniach už roky bežnou praxou. Vy však okrem nich namontujte na stenu aj nábytok. Či už ide o skrinky pod umývadlo, alebo o vysoké skrine s úložným priestorom. Kúpeľňa sa bude nielen bez problémov udržiavať čistá, ale navyše bude pôsobiť aj ľahkým dojmom. Kúpeľňový nábytok Geberit sa vyrába z vysokokvalitných panelov na báze dreva, ktoré sú odolné proti vlhkosti. Dômyselné detaily, ako sú dobre umiestnené profilové rukoväti, zásuvky typu push-to-open a koľajničky s dobrou kĺzavosťou, vám navyše spríjemnia jeho používanie.

kúpeľňa

Zdroj: Hansgrohe

Bez zbytočností

Sprchové hlavice, či už ručné, alebo horné, obvykle dopĺňa zvislá tyč, ktorá sa komplikovane čistí. Firma Hansgrohe vyvinula koncept hornej sprchy, ktorá je pripojená priamo zo steny, takže sprchové rameno ani tyč nie sú potrebné. Má nastaviteľný sklon, povrch hlavice z eloxovaného hliníka navyše zabraňuje usádzaniu vápnika, takže ju nie je potrebné tak často čistiť.

Text: Katarína Paukeje, Katarína Barošová, Miroslava Maceková
Foto: archív firiem
Zdroj: časopis Môj dom

Kategória: Kúpeľňa, WC
Tagy: kúpeľňový nábytok zariaďovanie kúpeľne
Zdieľať článok

Diskusia