Bezúdržbová kúpeľňa

Bezúdržbová kúpeľňa

13. 05. 2009
Zdieľať

Menej čistenia, viac lesku – o tom určite sníva nejedna gazdinka, ktorá trávi svoj čas večným čistením kúpeľne. Keď k tomu ešte priráta márne pokusy na odstránenie neodstrániteľných škvŕn od vodného kameňa, výsledok je jasný. Čas strávený čistením kúpeľne sa začína rovnať času, ktorý tam trávi pri vlastnej hygiene. S tým je našťastie koniec. Na trhu sa objavili výrobky a materiály, ktoré sa starajú sami o seba alebo vlastnú údržbu veľmi uľahčujú.

Novú generáciu keramických obkladov a dlaždíc predstavujú keramické prvky s aktívnou povrchovou vrstvou a s výnimočnými hygienickými vlastnosťami, ktoré zaručujú maximálnu hygienu a ľahkú údržbu nielen podláh, ale aj stien. Obklad s takouto úpravou má vysoké samočistiace a antibakteriálne schopnosti. Na povrch keramickej dlažby sa nanáša a natavuje tenká, priehľadná vrstva, ktorá nemá vplyv na vzhľad a mechanické vlastnosti keramických prvkov a ktorá zlepšuje hygienické vlastnosti obkladu pomocou hydrofilného a antibakteriálneho efektu. Životnosť vrstvy je rovnaká ako životnosť keramického obkladu či dlažby. Aktívna vrstva trvalo odoláva pôsobeniu čistiacich prostriedkov.

Hydrofilita (zmáčavosť) aj antibakteriálny účinok tejto povrchovej úpravy môžu byť aktivované aj slnečným UV žiarením. V prípade hydrofility to znamená, že povrch keramickej dlažby priťahuje vodu, ktorá tak získa umývaciu schopnosť, keďže čiastočky vody nevytvárajú guľovité kvapôčky, ale rovnomerný súvislý vodný film. Čiastočky špiny sa týmto filmom podmáčajú, rozpúšťajú a odplavujú z povrchu. Antibakteriálny efekt spočíva v tom, že samočistiaca vrstva pri kontakte so vzdušným kyslíkom a vlhkosťou, za pomoci slnečného svetla alebo UV žiarenia, vytvára aktívny kyslík. Ten na povrchu ničí organické látky, choroboplodné zárodky, baktérie, plesne, kvasinky atď. Aktívny povrch neutralizuje aj zápach a zabraňuje jeho vzniku.

Článok bol uverejnený v publikácii Všetko o kúpeľni, JAGA GROUP 2008

Kategória: Kúpeľňa, WC
Tagy: kúpeľne
Zdieľať článok

Diskusia