
Harmonická kúpeľňa? Využite princípy feng shui
Býva to najmenšia miestnosť, a to aj napriek tomu, že je to jediná miestnosť, kde sme k sebe aspoň trochu láskaví a úprimní. Kúpeľňa je svojim spôsobom dôležitým kľúčom k vlastnej intimite, preto by sme sa tu mali cítiť nielen bezpečne, ale aj príjemne. Ako na to? Pomôžte si princípy feng shui.
Živly v súlade
Feng shui pracuje so živlami (voda, vzduch, oheň, zem), ktoré by v každej miestnosti mali byť harmonicky zastúpené. Je jasné, že kúpeľni dominuje živel vody, ako teda dodať tie ostatné? Živel zeme reprezentujú kvety (aj tie zelené, alebo trávy), hnedá farba, prípadne drevené doplnky. Skvele vyzerajú podumývadlové skrinky v dekore dreva, ktoré nakúpite na SANITINO. Kov symbolizujú kovové doplnky – vodovodné batérie, sprchové či vaňové batérie, rám sprchového kúta, vykurovacie telesá, ale aj sklo (zásteny, zrkadlá). Oheň je tu potlačený, preto je vhodné ho do miestnosti vniesť napríklad drobnou ozdobou v červenej farbe. Inak je oheň reprezentovaný elektrinou, kúrením a svetlami.
Aby energia prúdila
Mnohých možno prekvapí, ako blízko má feng shui k minimalizmu či japandi štýlu. Miluje totiž funkčnosť, eleganciu a čistotu. Všetko vybavenie by malo byť používané. Pokiaľ je tu niečo „navyše“, potom sa tu energia tzv. zastavuje, hromadí a vzniká tu nesúlad. Spojenie „prevetrať skrine“ je akýmsi feng shui zaklínadlom. Pravidelne kontrolujte, či sa kúpeľňa nemení v sklade! Feng shui miluje aj vizuálnu čistotu. Pokiaľ je to možné, majte svoje potreby vo vnútri skriniek či zásuviek.
Čistota znamená zdravie a harmóniu
Ďalším podstatným pravidlom feng shui je čistota priestoru. Pravidelné a dôkladné čistenie vybavenia, prípadne jeho oprava je teda základom. Aby práca nebola drinou, vyberajte vybavenie múdro. Rad moderných výrobkov má povrchy ošetrené ochrannými vrstvami, ktoré sťažujú usadzovanie nečistôt, tvorbu vodného kameňa a hlavne množenie nežiaducich mikroorganizmov. Vďaka pravidelnej starostlivosti a vetraniu navyše zabránite aj tvorbe plesní, ktoré majú veľmi neblahý vplyv na náš organizmus. Predĺžite aj životnosť samotného sanitárneho vybavenia.
Feng shui a toaleta
Aby ste dosiahli maximálny efekt, je dobré feng shui prístup zohľadniť rovno pri návrhu domu či bytu. Pokiaľ to nie je možné, nič sa nedeje, pracujte s tým, čo je k dispozícii, a priestor vylaďte „opravnými“ prvkami. Čomu by ste sa však mali vyhnúť je toaleta uprostred bytu/domu. Jednoducho preto, že všetku kumulovanú energiu pre chod celého priestoru (ktorá sa zhromažďuje práve v strede domu) doslova spláchnete a nevyužijete. Z podobného dôvodu by mala byť vždy doštička a poklop sklopené.
Feng shui miluje prirodzený poriadok
A prečo je také zaujímavé vpustiť do života toto staroveké učenie? Pretože pracuje s chaosom, respektíve vnáša do neho dynamický poriadok. Nie je to skamenené monštrum, ale živá bytosť. A ak v takom priestore žijeme, aj náš vnútorný chaos zrazu môže ustupovať určitému poriadku, ktorý vedie k vybudovaniu zdravého sebavedomia, správnemu vyhodnocovaniu svojho konania a zodpovednosti za seba a svoje činy. A to sa hodí každému, nie
Zdroj: PR článok Sanitino