Zdroj: Natalia Lemos Arquitectura

Ako si navrhnúť kúpeľňu, v ktorej sa budete cítiť dobre

27. 11. 2020
Zdieľať

Hoci v kúpeľni netrávime podstatnú časť dňa, je to miesto, ktoré používame všetci, ráno či večer, po celý rok. Výberu armatúry, sanity aj dizajnu samotnému venujme preto dostatok času. Myslieť by sme mali pritom na budúcnosť i na všetkých členov v domácnosti. Jej riešenie je totiž často rozhodnutím na desiatky rokov alebo aj na celý život.

Ak vám to možnosti dovolia, nechajte si navrhnúť kúpeľne dve. Menšiu umiestnite do blízkosti obývačky, kam si môžu odskočiť aj hostia, a veľ kú rodinnú kúpeľňu k spálňam. Na pohodlné užívanie kúpeľne je dôležitá ergonómia.

Pred umývadlom si nechajte aspoň 70 cm voľného miesta. Priestor na WC misu by mal byť aspoň 80 cm široký a pred ňou by malo zostať 70 až 80 cm, to isté platí pre bidet. Sprchový kút zaberie 80 – 100 cm do šírky, pohodlný prístup do vane zaistí priestor široký 100 – 120 cm. Rovnako výška jednotlivých zariaďovacích predmetov je štandardne daná, pre rodinu dlháňa ju však treba prispôsobiť.

Prečítajte si tiež
Ako si naplánovať praktickú a funkčnú kúpeľňu

Väčšina jestvujúcich kúpeľní nie je taká veľká, ako by si ich užívatelia priali. Začnite tým, že sa rozhodnete, či budete mať v kúpeľni vaňu alebo sprchovací kút. Prihliadajte na veľkosť rodiny, vaše potreby a denné rituály. Správnym rozmiestnením prvkov sa dá zabudovať do malej kúpeľne aj vaňa, no počítajte s tým, že bude menších rozmerov. Najmä vyšší ľudia si vtedy musia zvážiť, či budú radšej poskladaní v malej vani, alebo vyrovnaní v sprchovacom kúte. Jednou z najväčších výhod sprchového kúta je pohodlný a bezbariérový prístup, čo ocenia predovšetkým seniori, ale aj ľudia s obmedzením pohybu.

Tvar umývadla je vecou osobného vkusu, mal by však ladiť so zvyškom zariadenia. Všeobecne platí, že väčšie a hlbšie umývadlo je lepšie než menšie a plytké. V tom druhom sa totiž nedajú umyť ruky až po lakte, ani preprať drobná bielizeň. Viacpočetné rodiny uvítajú dve umývadlá. Pri rannom zhone ušetria čas, no predstavujú aj dvojnásobnú investíciu a dvojnásobné čistenie.

Pri výbere vodovodnej batérie si radšej priplaťte za kvalitu. Srdcom batérie je kartuša, kde sa mieša teplá a studená voda. Lacnejšie modely s plastovou kartušou sa rýchlo opotrebujú (zadrháva sa, prestane tesniť). Na tie kvalitnejšie – (s keramickou kartušou) dávajú výrobcovia často záruku aj 5 či 7 rokov. Batériu si môžete umiestniť do umývadla, vedľa neho či na stenu.

Klasické alebo závesné WC? Jednou z najväčších výhod závesných toaliet je možnosť ich výškového nastavenia. To ocenia najmä starší a vyšší ľudia, ako aj ľudia s rôznymi pohybovými komplikáciami. Misa závesného WC je vo vzduchu, takže udržiavanie čistoty je oveľa jednoduchšie. Oceníte aj nízku hlučnosť – vďaka zabudovanej konštrukcii je napúšťanie vody, ako aj splachovanie tlmené. Nezabudnite ani na dodatočnú hygienu – nech má toaletný papier vrstiev koľko chce, jeho používanie nezaručí 100 % čistotu. Dokonalú hygienu dosiahnete používaním samostatného bidetu či spojenej kombinácie WC a bidetu.

Pri výbere obkladov nepodliehajte aktuálnym trendom, váš výber by mal v prvom rade nadväzovať na štýl celého domu. Radšej zvoľte nadčasovosť a kvalitu. Tie najlacnejšie bývajú často tenké a krivé a pri rezaní sa lámu. Ak je váš rozpočet vyšší, zamerajte sa na rektifikované obklady a dlažbu, ktoré umožňujú ukladanie s milimetrovou škárou. Tento detail často spraví aj z lacnejšej kúpeľne luxusnú miestnosť. Svoju úlohu zohrávajú i doplnky. Aj z kúpeľne s jednoduchou povrchovou úpravou dokážu vykúzliť priestor s osobitým a sviežim charakterom.

Zdroj: shutterstock

Umývadlo neumiestňujte do kúta. Od dverí by k nemu mala viesť najkratšia a priama cesta bez prekážok. Malo by byť dostatočne široké (60 cm) a aj okolo neho by malo byť dostatok miesta – človek totiž potrebuje aspoň 90 cm šírky, aby mohol zdvihnúť ruky ohnuté v lakťoch pri čistení zubov, pri česaní a ďalších činnostiach.

Prečítajte si tiež
Redakcia radí: Ako si navrhnúť kúpeľňu snov?
Nádherné bývanie v nízkoenergetickej drevostavbe v Zálesí pri Malom Dunaji

Plánujete mať v kúpeľni veľké množstvo skriniek, aby ste v nich mohli skladovať všetky čisté uteráky a osušky? Ak máte kúpeľňu bez okien, nazabúdajte poriadne vetrať, inak môžu veci v skrinkách zatuchnúť. Koberček pred toaletou a uterák na ruky v blízkosti WC misy budú zas lapačmi baktérií. Preto ich častejšie vymieňajte za čisté.

baterie v kúpeľni

Zdroj: WEST ONE BATHROOMS

Pred kúpou umývadlovej batérie si dôslednej zmerajte rozstup, výšku medzi umývadlom a výtokom z batérie, dĺžku ramena, ktoré by malo smerovať do stredu umývadla. Stojančeková batéria je krásny dizajnový prvok, no rátajte s tým, že pri jej ovládaní budete neustále kvapkať vodu na dosku vedľa umývadla, takže budete musieť priestor často utierať. Dajte si pozor a nekombinujte vysokú Stojančekovú batériu a k nej nízke zápustné umývadlo, alebo krátke vyústenie batérie na stene, kedy voda steká iba na kraj umývadla v zadnej časti. Ak máte deti, zvoľte radšej pákovú a termostatickú batériu. Pri termostatickej navyše ušetríte 50 % vody.

Do kúpeľne vždy voľte také svietidlá, ktoré reagujú okamžite – to znamená, že sa hneď naplno rozsvietia.

sprcha

Zdroj: INTERIORS DD

Ste rozhodnutí pre sprchový kút? Čoraz viac obľúbené sú tzv. walk in riešenia, teda tie, ktoré nemajú uzatvárateľnú kabínu. Tvorí ich jednoduchá sprchová zástena. Pod nohy sa inštaluje buď sprchová vanička, alebo sa nechá rovnaký materiál, aký je v celej miestnosti (stierka, dlažba). Takýto vstup do sprchy je bezbariérový, lepšie využijete priestor, o jednoduchšej údržbe nehovoriac. A nevýhoda? Ak máte radi naakumulované teplo počas sprchovania, výraznejšie pocítite chlad. Odtok by mal mať pri takomto riešení dostatočnú kapacitu – inak hrozí, že si vytopíte celú kúpeľňu.

svetlo v kupelni

Zdroj: MARAZZI

Okrem hlavného osvetlenia je dôležité v kúpeľni dobre osvetliť aj zrkadlo. Nie však preto, aby krásne vyzeralo, ale aby osvetlenie rovnomerne nasvietilo vašu tvár. Svetlo nesmie dopadať len z jednej strany (na tvári by vám vytváralo tiene), optimálne je svetlo z oboch strán. Najlepším riešením sú svetlá na okraji zrkadla. Na tento účel sa dajú využiť aj univerzálne LED pásky. Farba osvetlenia je tiež dôležitá – mala by sa čo najviac priblížiť k farbe denného svetla.

kúpeľňa

Zdroj: ANETTE O BRIEN

Dĺžku a veľkosť vane si vyberajte podľa najväčšieho člena rodiny. Ak bude vaňa slúžiť prevažne na relaxáciu, nebojte sa komplikovanejších tvarov s rôznym sklonom časti na ležanie. Určite si vaňu pred kúpou vyskúšajte, navštívte kúpeľňové štúdio a ľahnite si do nej. Ak plánujete kúpanie vo dvojici, vyberte si väčšiu s odtokom umiestneným v strede. V prípade malej kúpeľne sa poobzerajte po asymetrickej vani, ktorá sa dá doplniť zástenou a poslúži zároveň aj ako sprchovací kút. Voľne stojaca vaňa je krásna, no potrebuje viac miesta a upratovanie pod a okolo nej vám zaberie viac času.

tapeta v kúpeľni

Zdroj: WALL & DECO

Áno, aj v kúpeľni si môžete dopriať vzorované tapety, ich povrch však musí byť z vrstvy vinylového materiálu, teda PVC. Štýlové a praktické sú aj špeciálne stierky a štuky. Tým, že nemajú škáry, nemusíte sa obávať, že sa vám v kúpeľni zabývajú plesne. Populárne sú aj celkom hladké steny, ktoré vytvoríte umývateľným náterom. Dlažba tiež nie je povinná jazda. Dnes už na trhu nájdete aj laminátovú alebo vinylovú podlahu, ktorá je ošetrená špeciálnou technológiou odpudzujúcou vodu.

Prečítajte si tiež
Kúpeľňa podľa Feng Shui: Čo by v nej nemalo chýbať a na čo si dať pozor?
Nádherné bývanie v nízkoenergetickej drevostavbe v Zálesí pri Malom Dunaji

PÄŤ FAKTOV z histórie, o ktorých ste možno ani netušili…

Prvý

Po výkone na toalete sa využívalo seno, voda, tráva, veľké listy rastlín, starý textil, sneh či šúpolie z kukurice. Vo vyšších kruhoch to boli morské huby na paličke.

Druhý

Šaty sa prali len párkrát do roka, na pranie sa používal lúh a moč. Bežní ľudia nosili svoje odevy väčšinou dovtedy, kým sa na nich úplne nerozpadli.

Tretí

Aby dámam účes držal, ako mal, používalo sa husacie sadlo. Táto kozmetická úprava vytvárala ideálne podmienky na množenie veľkého množstva parazitov.

Štvrtý

Prirodzená „vôňa“ tela stredovekých ľudí musela byť doslova intenzívna. Šľachtici ju maskovali ťažkým parfumom a špinu na tvári zas zakrývali púdrom.

Piaty

Ani prechádzka stredovekými ulicami nebola voňavá – gazdinky totiž všetky splašky z vedier a nočníkov vylievali bežne von z okna, často na nevinných okoloidúcich.

Tip redakcie

Originálne umývadlá netradičných tvarov, materiálov a farieb do každej kúpeľne

Keramické umývadlo Urban s grafikou od značky Roca, 230,15 €, kupelnesk.sk

Keramické umývadlo Urban s grafikou od značky Roca, 230,15 €, kupelnesk.sk Zdroj: kupelnesk.sk

Keramické umývadlo

Keramické umývadlo Rea – čierna a zlatá, 151,21 €, houseland.cz Zdroj: houseland.cz

Ružové umývadlo

Ružové umývadlo Swiss Aqua Technologies Infinito, 219 €, siko.sk Zdroj: siko.sk

Ručne vyrobené drevené umývadlo

Ručne vyrobené drevené umývadlo na zákazku, cena na vyžiadanie, koner.sk
Zdroj: koner.sk

Ručne vyrobené umývadlo

Ručne vyrobené umývadlo Violets, 407 €, lagartija.sk Zdroj: lagartija.sk

Kúpanie ako spoločenská udalosť

FOTKA-MALBA

Za najstaršie kúpeľne na svete vďačíme starovekým Rimanom, Grékom, Egypťanom a Číňanom. Slávne kúpele Stabian, objavené v Pompejach, datované do druhého storočia pred naším letopočtom, pozostávali z veľkého komplexu budov, ako bol plavecký bazén, šatňa, samostatná miestnosť s horúcou vodou, para a suchý kúpeľ. Boli vybavené ústredným kúrením, vyzdobené keramikou a obyvateľom slúžili ako miesto na stretnutie, relaxáciu a omladenie. Starovekí Gréci a Rimania prikladali hygiene veľký význam. Najstaršia terakotová vaňa sa našla na Kréte a má viac než 3 700 rokov.

Dnešná kúpeľňa je spojená s intimitou, v minulosti to však bolo naopak. Staroveké kúpele boli miestom spoločenských stretnutí. Rimania v nich hrali spoločenské aj loptové hry, pri kúpaní jedli najvyberanejšie jedlá. Ani prvé toalety neboli také diskrétne ako dnes. Záchodové sedadlá boli často postavené vedľa seba aj pred sebou, aby užívatelia mohli spolu debatovať. Zarážajúce je i to, že medzi mužmi a ženami nedošlo k oddeleniu, stretávali sa a viedli spoločné rozhovory.

Prečítajte si tiež
Inšpirujte sa a vyberajte: 50 vecí v 4 interiérových štýloch do vašej kúpeľne
Nádherné bývanie v nízkoenergetickej drevostavbe v Zálesí pri Malom Dunaji

V stredoveku hygiena značne poklesla. Niektorí panovníci sa kúpali len dvakrát do roka. Ťažké parfumy mali zakryť telesný zápach. Špinu maskovala šľachta púdrom, ktorý nanášali na tvár a parochne „obývané“ nežiaducim hmyzom.

Text: Katarína Paukeje
Foto: archív firiem, isifa/shutterstock
Zdroj: časopis Môj dom

Kategória: Kúpeľňa, WC
Tagy: doplnky do kúpeľne kúpeľňový nábytok zariadenie kúpeľne
Zdieľať článok

Diskusia