Zdroj: iStock

Praktické nápady, ako prispôsobiť kúpeľňu malým deťom

15. 08. 2022
Zdieľať

Aj v kúpeľni je nanajvýš milé a sympatické brať ohľad na najmenších obyvateľov. Skúste si čupnúť a vnímajte chvíľu svet detskými očami. Všetko je privysoko, všetko je veľká prekážka, tak prečo im neuľahčiť život aspoň praktickými drobnosťami a nápadmi?

V kúpeľni vznikajú úrazy častejšie ako inde, pretože podlaha býva klzká, a ak je všetko v nedostupnej výške, treba k tomu vyliezť, čo sa môže skončiť pádom. Prvoradá je preto, samozrejme, bezpečnosť. Zabezpečte ostré rohy chráničmi, bezpečnostné poistky dajte do všetkých skriniek a zásuviek, kam by vaše zvedavé deti nemali mať prístup.

Dieťa na stolčeku v kúpeľni

Zdroj: IKEA

Použite zarážky do dverí, aby ostali aspoň trocha pootvorené aj v prípade, keď sa napríklad staršie deti kúpu samy. Vždy by ste na ne mali vidieť aspoň z diaľky. Elektrické zástrčky by mali mať kryty alebo byť v zatvorenej hornej skrinke. K vani patrí koberček alebo iná protišmyková podložka. Je dobré, ak sa prepad umývadla nedá uzavrieť, aby ste predišli potope, ak vaše dieťa zabudne zavrieť kohútik.

Prečítajte si tiež
Zariaďovanie detskej izby: Nechať deti spolu či oddelene?

Čo sa týka dizajnu, ktorý poteší detské oko, nebojte sa pestrofarebných kachličiek s rôznymi vzormi, zvieratkami či inými detskými dekormi. Myslite však aj na údržbu a bezpečnosť. Lepšie sa vám budú udržiavať hladké obklady a protišmykovou úpravou rozhodne nič nepokazíte. Ako veľmi príjemné riešenie sa ponúka podlahové kúrenie. Všetko sanitárne vybavenie bez problémov zoženiete v menších rozmeroch, prispôsobené priamo pre deti tak, aby sa im ľahko používalo. Na trhu sú dostupné menšie vane, umývadlá so zníženou hĺbkou a s odtokom zabezpečeným proti pretekaniu, ktoré navyše usadíte vo výške zodpovedajúcej deťom. Môžete zvoliť toalety s pestrofarebným sedadlom a pomalým zatváraním, aby nedošlo k priškripnutiu prstov. Oblé tvary vybavenia zaručia maximálnu bezpečnosť.

Farebná kúpeľňa

Zdroj: IKEA

Malé zmeny, veľký efekt

Málokto má doma možnosť vytvoriť špeciálnu kúpeľňu len pre deti. Urobiť z rodinnej kúpeľne zároveň „baby friendly“ miesto však nie je také zložité. Stupienok k umývadlu, obľúbené farby a motívy na textíliách, hravé prvky či držiaky na kefky a iné pomôcky vo výške detských očí by nemali chýbať. A určite poteší napríklad aj druhé zrkadlo umiestnené o čosi nižšie, aby sa drobci mohli upraviť pred odchodom do škôlky. Toto zrkadlo Langesund obsahuje ochranný film, ktorý redukuje škody, ak sa sklo rozbije.

Deti s vlastnou kúpeľňou si rýchlejšie osvoja základné hygienické návyky a budú samostatnejšie.

Milujú kúpanie!

Stále váhate medzi sprchovým kútom a vaňou? Ak by si mohli vybrať deti, určite by zvíťazila vaňa plná bubliniek. Deti vodu milujú a ešte viac milujú hry s ňou. Pre zdravie detskej pokožky dennodenné kúpanie nie je vhodné, ale raz za čas je to balzam na dušu. Pre ne aj pre vás. Povedzme si na rovinu, keď už deti nevedia, čo so sebou, nápad ísť sa okúpať vždy zaberie…

Vysmiate deti vo vani

Zdroj: iStock

Milujú hranie!

Neutrálny základ kúpeľne je dobrým podkladom na časté obmeny pomocou doplnkov. Veselé háčiky s prísavkami, nálepky, hračky či farebný textil premenia aj puristicky jednoduchú kúpeľňu na detský raj, ktorý však nie je trvalý a môže sa meniť podľa veku dieťaťa bez vysokých finančných nákladov a stavebných úprav.

Dieťa vo vani s hracou stenou

Zdroj: Haba

Do vane nezabudnite umiestniť špeciálnu protišmykovú podložku, a ak chcete mať počas dozoru v kúpeľni chvíľku ticha na časopis či knižku, vyskúšajte takéto vodné hračky, ktoré vaše dieťa bude milovať.

Prečítajte si tiež
Detská izba v malom byte so skrytým pracovným kútikom

Milý dizajn

V súčasnosti výrobcovia ponúkajú kolekcie pre deti, ktoré sú rozmerovo a tvarovo prispôsobené ich veľkosti. Viac sa síce využívajú v predškolských zariadeniach, ale ak máte priestorové možnosti, bola by škoda nevyužiť ich aj v domácom prostredí. Napríklad Sapho Kid je sanitárna keramika, ktorá si svoje miesto nájde aj v bežných domácnostiach. Prečo používať nočník, keď môžete mať detský záchod, na ktorom sa vaša ratolesť bezpečne a hravo naučí základy osobnej hygieny? Detské WC, umývadlo a stojančeková umývadlová batéria Sapho Kid sú k dispozícii s krásnymi farebnými motívmi.

Malá hravá detská kúpeľňa

Zdroj: Sanitino

Dôležitý pomocník

Výška umývadla by sa mala vždy prispôsobiť veku dieťaťa. Podľa normy pre deti do 3 rokov je to 400 – 430 mm od podlahy, pre deti predškolského veku 500 mm a pre deti školského veku 600 – 750 mm od podlahy.

Prečítajte si tiež
Vylákajte deti von! 10 prvkov v záhrade, ktoré podporujú detskú fantáziu a deti si ich zamilujú

Ak predsa len dieťa používa klasické umývadlo, nemal by chýbať stupienok. Je to praktický pomocník, ktorý uľahčí deťom cestu k samostatnosti v základnej hygiene. Musí byť stabilný a jeho povrch by nemal byť šmykľavý. (Foto IKEA)

Text: Katarína Barošová

Foto: iStock, Haba, Sanitino, IKEA

Zdroj: Časopis Môj dom

Kategória: Kúpeľňa, WC
Tagy: detský nábytok doplnky do kúpeľne kúpeľňové trendy kúpeľňový nábytok
Zdieľať článok

Diskusia