Konečne kúpeľňa, ako sa patrí!

04. 03. 2008
Zdieľať

Väčšina z nás si nevie predstaviť deň bez osviežujúcej sprchy či voňavého kúpeľa. Človek by mal vedieť relaxovať, najmä po namáhavej fyzickej či psychickej práci, a sem-tam si dožičiť malý luxus. Prečo teda nezačať v kúpeľni? Vytvorte si doma vlastnú oázu plnú sviežosti... tá trocha námahy za to predsa stojí.

Pri prestavbe kúpeľne vychádzame z dvoch variantov: buď ju musíme zmeniť od základov, alebo ju stačí len trochu upraviť. V prvom prípade treba rátať so zložitými úpravami, v druhom s menšími finančnými nákladmi. Rekonštrukcia kúpeľne v rodinnom dome sa považuje za stavbu menšieho rozsahu. Musíme dôkladne zvážiť, do akej miery ju zrenovujeme, či je jej prebudovanie naozaj potrebné, ako ju využívame v súčasnosti a ako ju budeme využívať v budúcnosti, i finančnú náročnosť tejto investície. Nie je rozumné zničiť vyhovujúci priestor so zachovaným vybavením, s ktorým sme v podstate spokojní, len preto, že sme niekde videli kúpeľňu našich snov a v kútiku duše po nej túžime. Niekedy stačia drobné úpravy, dostatok fantázie a vynaliezavosti a výsledným efektom bude príjemný dojem z kúpeľňovej oázy.

Čarujeme s priestorom

Nie vždy máme možnosť zväčšiť pôdorys kúpeľne na úkor inej miestnosti, a tak sa musíme uspokojiť s jej pôvodnými rozmermi. Na prvý pohľad sa môže zdať, že práve priestor bude obmedzujúcim faktorom pri zdokonaľovaní interiéru. No nie vždy to tak musí byť, často je to len zdanie. Keď sme prinútení prispôsobiť sa určitým podmienkam, zväčša sa nám podarí vymyslieť veľmi originálne riešenie. Tu pomôže malý kurz psychologického tréningu – treba si len povedať a, samozrejme, aj uveriť, že niet takej prekážky, ktorá by nám zabránila z kúpeľne vytvoriť útulné zákutie, presne podľa našich predstáv. Kúpeľňu vizuálne zväčšíme, ak omietka bude biela a obkladačky a dlaždice vyberieme v jasných farbách. Aj tu však platí, že priveľmi experimentovať s farebnosťou sa nevypláca. Aby malá kúpeľňa pôsobila esteticky vyvážene, vzdušne a vkusne, znesie najviac tri farby.
 

Pri kladení dlažby sa odporúča použiť stredne veľké formáty s drobnejším dekorom. Výrazné vzory priestor opticky zmenšia. Naopak pozdĺžne uložené pruhy kúpeľňu zväčšia. Premyslená inštalácia svietidiel a zrkadiel urobí zázraky. Na dobré osvetlenie treba minimálne dve svetlá. Ak ich umiestnite po oboch stranách zrkadla, nasmerujte ich tak, aby sa navzájom neoslňovali. Stredový stropný panel s mäkkým svetlom halogénových žiariviek dodá kúpeľni ďalší rozmer. Malú kúpeľňu zbytočne neprepĺňajte kúpeľňovým nábytkom. Napríklad na stene nad umývadlom lepšie vynikne veľké zrkadlo ako závesná skrinka s plnými dvierkami, okrem toho kúpeľňu opticky zväčšíte.

 

Čo na steny a podlahu

Keramické dlažby a obklady sú veľmi vďačným materiálom, možno preto sa u nás najviac používajú. Veľkými lákadlami sú veľmi široký výber aj osvedčená kvalita. Obkladačky sa vyrábajú v mnohých farebných odtieňoch – od tradične bielych cez jemne pastelové až po najsýtejšie. Môžete si vybrať z rozmanitých dekorov – romantických, geometrických, rastlinných (napríklad s vlčími makmi či s margarétami), zo vzorov imitujúcich prírodný kameň alebo mramor a pod. Patria k nim jednoduché či nápadné doplnky, ako sú ozdobné pásiky (listely). Vkladajú sa medzi obklady alebo uzatvárajú obložené plochy. Kompletnú ponuku keramickej kúpeľňovej zostavy tvoria dlaždice rozličných formátov, farebne a dezénovo ladiace s obkladačkami. Do kúpeľne sú vhodné aj špeciálne tapety určené do vlhkého prostredia, ale na našom trhu sa objavujú zriedka Tie s jemným rastlinným motívom alebo s príjemným zemitým odtieňom zjednocujú priestor a nepôsobia ťažko ako obkladačky.

K takto upraveným kúpeľňovým stenám sa na podlahu hodí zatiaľ neveľmi docenená PVC krytina v pastelových alebo sýtych farbách, s realistickým dizajnom a povrchom alebo imitujúca drevo. Okrem toho je nešmykľavá, odolná proti odretiu, nenáročná na údržbou a má dlhú životnosť. Pokojnú atmosféru a útulné prostredie vytvoríte, ak si vyberiete laminátovú plávajúcu podlahu. Ak ste sa ešte stále nerozhodli, pouvažujte aj nad korkovou podlahou – je elastická, mäkká a príjemná na dotyk, čo oceníte, keď budete po nej cupotať bosými nohami.

Presvetľovací efekt

Čo s kúpeľňou, ktorá je odkázaná iba na vetracie okienko? Ako získať dostatok svetla? Prijateľným riešením sú sklenené tvárnice. Sú veľmi efektné, možno z nich vytvoriť rovné alebo zaoblené priečky a jednoducho sa montujú. Sklenené tvárnice sú ako stvorené najmä do malých a tmavých priestorov, používajú sa dokonca aj ako podlahová krytina. Môžete si vybrať z viacerých typov a z niekoľkých základných rozmerov. Dezén tvárnic môže byť hladký, vzorovaný, transparentný či matný. Vyrábajú sa buď z farebného materiálu, alebo sú zafarbené priamo v dutine. Akému farebnému odtieňu dáte prednosť, záleží na vás. Steny vybudované z týchto nápaditých „poslov svetla“ sú odolné a bezpečné. Medzi ich klady patria vysoká izolačná schopnosť a dobré tepelné vlastnosti.

Hygiena pod strechou

Kúpeľne sa stali bežnou súčasťou aj podkrovných obývacích priestorov. Menšie kúpeľne sa snažíme zariadiť čo najpraktickejšie. Nedostatok miesta môže vyriešiť vaňa orientovaná do priestoru, ktorá pomyselne rozšíri obdĺžnikový pôdorys miestnosti. Drevený obklad v kombinácii s bielou omietkou kúpeľňu odľahčí a farebne zladená plávajúca podlaha zdôrazní pokojnú atmosféru. Priznajme si však, že niet nad priestrannú podkrovnú kúpeľňu s veľkým oknom a s výhľadom do záhrady. Alebo s kúpeľňovými dverami, ktoré vedú priamo na balkón. Pri riešení a zariaďovaní takej kúpeľne sa môžeme pohrať s klasickým, elegantným alebo avantgardným štýlom.

 

Šperky pre vašu kúpeľňu

Vhodné dekorácie nielenže dotvárajú osobitý štýl kúpeľne, ale aj čo-to prezradia o jej užívateľovi. Obklopujeme sa predmetmi vyrobenými z prírodných materiálov – masážnymi rukavicami zo sisalu a telieskami z exotických drevín, vulkanickými pemzami a inými, ktoré používame na skrášľovanie nášho tela. Vďaka ich prírodnej „aure“ máme pocit väčšej čistoty a uvoľnenia. Spríjemňujú nám pobyt v najintímnejšej zóne nášho príbytku. Mnohí z nás si kúpeľňu nevedia predstaviť bez kvetov. Romantici určite ocenia voňavé kvety potpourri vysypané do prútených košíčkov. Elegantnými a zároveň praktickými doplnkami sú aj sklenené dózy s oblými tvarmi na čistiace vatové tampóny alebo olejové guľôčky.

Kategória: Kúpeľňa, WC
Tagy: kon kúpeľňa
Zdieľať článok

Diskusia