Kúpeľňa v rodinnom dome

11. 02. 2009
Zdieľať

Kúpeľňa sa stala nevyhnutnou súčasťou každého domu až v priebehu dvadsiateho storočia. V rámci dispozície patrí medzi priestory, ktoré prešli naozaj fascinujúcimi zmenami a vývojom. A keby len to. Dnes sa bežnou súčasťou rodinného domu stáva nielen jedna kúpeľňa – tento priestor sa začína „rozmnožovať“, takže sa s ním v rodinnom dome môžete stretnúť takmer na každom kroku.

Umiestnenie kúpeľne v dome podmieňujú základné prevádzkové vzťahy. Počet kúpeľní a ich veľkosť závisí aj od počtu členov rodiny a ich veku. Človek, ktorý žije sám, má určite iné nároky ako rodina s malými deťmi či dvojgeneračná rodina. Dnes sa do rodinných domov navrhuje viacero kúpeľní. Ideálne je, ak má každá spálňa vlastnú. Ak je to z priestorových dôvodov možné, pre štvorčlennú rodinu sa navrhnú dve kúpeľne. Jedna väčšia, komfortnejšia, a druhá menšia, často iba so sprchovacím kútom. Vtedy býva kúpeľňa prístupná z komunikačného priestoru – chodby alebo haly. Niekedy možno sprístupniť kúpeľňu cez šatník. Takéto riešenie je veľmi praktické, veď po vykonaní dennej hygieny sa obyčajne aj prezliekame.

Hneď pri vstupe

Zaužívaným riešením pri umiestňovaní kúpeľní je vytvorenie tzv. pohotovostného WC s malým umývadielkom (prípadne sprchovacím kútom) hneď pri vstupe do domu. Takéto riešenie ocenia predovšetkým rodiny s malými deťmi, ktoré sa často vracajú domov špinavé. Aj po príchode zo záhrady alebo dielne možno hrubú očistu urobiť v kúpeľni umiestnenej hneď za vchodovými dverami. Priestor tejto kúpeľne môže byť naozaj minimálny, napriek tomu sa zaň nemusíte hanbiť. Väčšina výrobcov sanitárnej techniky ponúka dizajnovo prepracované série zariaďovacích prvkov aj do týchto najmenších hygienických kútikov. Stačí si len vybrať.

V rodinných domoch s ďalším východom do záhrady alebo garáže sa zvykne umiestniť do spojovacej chodby alebo malej predsiene aspoň umývadlo alebo výlevka s vodovodným kohútikom.
 

Výška nadmurovky pri sklone strechy 45° Možnosť umiestniť v kúpeľni pri obvode podkrovia
110 až 130 cm záchod, vaňu kolmo na obvodovú stenu
130 cm záchod, vaňu kolmo na obvodovú stenu
160 cm záchod, vaňu aj umývadlo, dostatočne priestranný sprchovací kút
nad 160 cm čokoľvek vrátane sprchovacieho kúta

 

 

Kúpanie pod strechou

Kúpeľňa v podkroví má svoje výhody, ale aj nevýhody. K výhodám patrí možnosť vetrania a osvetlenia vlastným oknom – v prípade, že je kúpeľňa na obvode dispozície. S umiestnením pri obvodovej stene sa však spája aj poloha v najnižšej časti podkrovia – pri nadmurovke. Pretože výška priestoru býva v podkroví premenlivá, v podkrovnej kúpeľni treba brať do úvahy nielen pôdorysné rozmery zariaďovacích predmetov a optimálnu plochu potrebnú na pohodlnú manipuláciu pri umývadle či sprche, ale aj požiadavku na dostatočnú výšku priestoru. Najmä pri rekonštrukciách môže byť problémom zvýšené zaťaženie stropu pod podkrovím (vaňa plná vody nie je maličkosť) a zvýšená vlhkosť.


Kúpeľňa v rodinnom dome

179517

V kúpeľni rovnobežnej s obvodovou stenou (s nadmurovkou) by výška nadmurovky mala byť aspoň 130 cm. Najmenej problémov bude so zariaďovacími predmetmi, ktoré sa vám podarí umiestniť pri stene kolmej na nadmurovku (aj v tomto prípade musí byť napríklad umývadlo dostatočne vzdialené od obvodovej steny, aby pri ňom mohol človek stáť) alebo naproti nadmurovke. Nie vždy však dispozícia a rozmery kúpeľne dovolia celkom sa vyhnúť najnižším miestam podkrovia. Praktické je umiestniť k nadmurovke napríklad práčku, ktorá sa plní spredu a má výšku približne 80 cm, kôš na bielizeň či skrinky. Aj tu však myslite na výšku podkrovia, aby ste si hlavu neudreli vždy, keď sa k práčke priveľmi priblížite. Rovnako (ako výška nadmurovky) je dôležitý aj sklon strešných rovín – čím menší sklon, tým pozvoľnejšie stúpa výška podkrovného priestoru. Z pohľadu umiestnenia nábytku či zariaďovacích predmetov pri stene sa ako najvhodnejší javí sklon 45° a viac.

 

 

Kúpeľňa pre deti

Ak ste sa rozhodli viesť svoje deti k samostatnosti a nezávislosti nielen pri hygiene, určite budete uvažovať o zariadení, ktoré vyhovuje všetkým deťom v rozličných vekových kategóriách. Tento problém vám môže vyriešiť samostatná kúpeľňa určená iba pre ne.

Najviac používaným predmetom v kúpeľni je umývadlo, ktoré väčšinou nevyhovuje svojím výškovým umiestnením. Ak ste sa nestotožnili s mechanicky výškovo nastaviteľným – to ide ľahko a rýchlo kedykoľvek nastaviť na potrebnú výšku – poobzerajte sa aspoň po vhodnom schodíku či mobilnej podeste. Vyrovnajú výškový rozdiel a prípadne poslúžia aj ako úložný priestor.

Jednoduchší prechod z nočníka na záchod umožní vášmu dieťaťu záchodová misa vhodnej veľkosti a výšky. Niektorí výrobcovia ponúkajú menšie záchody nielen pre škôlky, ale aj do domácností. Tieto záchody vychádzajú z ergonometrie detí a pritom umožňujú rovnaké napojenie na kanalizáciu ako pri „dospelých“ záchodoch. Majú tvarovaný podstavec pod nohy a ergonomickú záchodovú dosku so zvýšeným okrajom, ktorá sa dá ľahko demontovať. Niektoré typy dostať aj so spomaľovačom zatvárania záchodovej dosky – ten záchod pomaly zatvorí, a tak nedôjde k pricviknutiu malých prstíkov. Dobrou pomôckou pri vytváraní hygienických návykov u chlapcov je urinál (pisoár).

Veľká vaňa je pre najmenších často neprimeraná, no ak ju doplníte o plastovú podložku, uľahčíte život nielen sebe. Aby sa znížilo riziko úrazov, veľa rodičov uprednostňuje sprchovacie kúty. Zaujímavým riešením je vaňa s vytvarovaným sedadlom a doplnená o schodík s protišmykovou úpravou. Spoločným znakom týchto zariaďovacích predmetov je protišmyková úprava dna, ktorá je určite hygienickejšia ako rozličné podložky a protišmykové nálepky.

Ak však nemáte k dispozícii samostatnú kúpeľňu, umožnite deťom, aby sa aj v tej spoločnej vyhrali do sýtosti. K vani alebo sprchovaciemu kútu si opatrite farebný záves alebo jednoduchú zástenu, ktoré zachytia väčšinu špliechajúcej vody. Nezabudnite na termostatické batérie, ktoré majú poistku proti obareniu (neprepustí vodu teplejšiu ako 38 °C) a tiež prietokovú poistku (zabráni, aby sa kúpeľňa rýchlo nedostala pod vodu). Aj najmenšie deti ocenia masážne sprchové hlavice s jemným prúdom uchytené na nastaviteľnom držiaku, ktorý je ľahko prístupný a zároveň aj pevný. Zaistí, aby neprišlo k nežiaducemu uvoľneniu hlavice.

Deti majú radi živé a veselé farby. V kúpeľni, ktorú používajú, by ste určite mali nájsť pre takéto farby alebo zábavné postavičky miesto. V ponuke výrobcov obkladov a dlažieb nájdete vtipné a pekné obklady, ktoré oživia celú kúpeľňu. Ak nechcete investovať veľa peňazí do obkladov, kúpte, prípadne vyrobte nálepky na existujúci obklad. Pri výbere dlažby nezabudnite na protišmykovosť, to znamená malé rozmery dlažby s rozličným tvarovaním (napríklad gombičky), neglazovanú dlažbu alebo prírodný kameň. Aj pri výbere kúpeľňového koberca dbajte na protišmykovú úpravu. Nielen pre malé parádnice treba sklopné zrkadlo s ľahko prístupnou rukoväťou na ovládanie.

Medzi dôležité maličkosti patria rozmanité doplnky, ako sú vešiak na uterák, držiak na zubnú kefku a polička toho najdôležitejšieho člena rodiny. Svojím výzorom a umiestnením ihneď padnú do oka. Vešiaky a držiaky majú byť vo výške detí, bez ostrých hrán a rohov, z plastu a pevne uchytené do steny alebo kúpeľňového nábytku.

Zdroj: Všetko o kúpeľni

Kategória: Kúpeľňa, WC
Tagy: kúpeľne
Zdieľať článok

Diskusia