Prekážky patria na prekážkovú dráhu
Predstavte si, že sa každé ráno musíte z postele postaviť rovno na kladinu, z nej sa odraziť a urobiť niekoľko otočiek na kruhoch a nakoniec perfektne zvládnuť súťažnú zostavu na bradlách, až potom sa vám podarí dostať na toaletu a do sprchy. Takáto možno prehnaná predstava (a možno ani nie) sa dá prirovnať ku každodenným hlavolamom ľudí, pre ktorých slovo „pohyb“ nemá jednoznačné vysvetlenie. Hlavne preto, lebo ešte stále sa mnoho ľudí mylne domnieva, že byt, v ktorom nie sú schody a prahy, je automaticky bezbariérový. To určite nestačí.
Kameňom úrazu v bezbariérových bytoch často býva práve kúpeľňa. A pritom hygiena je pre človeka, ktorý nechodí, osobitne dôležitá, preto sa často meria bezbariérovosť hlavne prístupom k sociálnemu zariadeniu. Aj keď rozmery tejto miestnosti sa už konečne zväčšujú a štandardom sa stáva skutočne priestranná miestnosť, nemusí byť vhodná pre človeka, ktorý potrebuje pri chôdzi oporu alebo ktorý sedí na vozíku.
Skúste si doma sadnúť na stoličku a v tejto polohe urobiť bežné ranné úkony v kúpeľni, napríklad umyť si zuby a učesať sa. Uvidíte sa vôbec v zrkadle, ktoré je väčšinou umiestnené nad umývadlom vo výške vyhovujúcej postavenému človeku? Asi veľmi nie, a to je len také malé zrnko v hromade bariér. Zistíte, koľko drobností sa zrazu premení na prekážku. A preto by bolo dobré pri návrhu a realizácii bezbariérových bytov preniesť a vcítiť sa do pozície ľudí a hlavne rozprávať sa s ľuďmi, pre ktorých sú takéto byty riešené. Ideálne by bolo ušiť byty každému na mieru, podľa konkrétnych požiadaviek a potrieb. Ideálny stav je však väčšinou ďaleko od skutočnosti. Našťastie už pribúda firiem, ktoré myslia aj na týchto ľudí a majú vo svojej ponuke špeciálne riešenia a doplnky, ktoré pomáhajú vytvoriť naozaj bezbariérovú kúpeľňu.
Problém číslo jeden
Nastáva hneď pri dverách do kúpeľne, ktoré majú štandardne rozmer 60 cm, čo je pre väčšinu vozíkov naozaj málo. Na to by sa nemalo zabúdať pri výstavbe a prestavbe bezbariérového bytu. Najvhodnejšie sú 80 cm široké dvere, ktoré sa dajú otvárať na obidve strany alebo ľahko posúvať.
Problém číslo dva
Bezbariérový záchod neznamená jedno štandardné riešenie pre všetkých. WC vhodné pre človeka na vozíku by malo byť bežne vysoké alebo radšej trocha nižšie. Vysoké WC je vhodné skôr pre ľudí so sťaženým zohýnaním, ale určite nie pre človeka na vozíku, ktorý sa na vysoko umiestnený záchod nemôže dostať. Umiestnenie WC misy by však nemalo byť nižšie ako 45 cm a vyššie ako 52 cm. Najvhodnejším typom je konzolová WC misa, pretože umožní vozíčkarovi lepšie sa priblížiť k mise tým, že stúpadlá vozíka sa dostanú pod WC.
Ďalšou pomôckou pre vozíčkarov a ľudí so sťaženým pohybom sú na záchode držadlá. Nie však pevne uchytené, ktoré sa môžu pre niekoho premeniť na ešte väčšiu bariéru, než keby tam vôbec neboli. Ak totiž uberajú z priestoru potrebného na pohyb vozíka, sú na nič. Priestor je totiž najdôležitejší pri riešení bezbariérovej kúpeľne a čím je ho viac, tým lepšie, pretože niekedy potrebuje človek na vozíku pomoc ďalšej osoby, ktorá takisto musí mať nejaký priestor na manipuláciu. Držadlá preto treba upraviť tak, aby sa v prípade potreby dali zodvihnúť.
Problém číslo tri
Veľké umývadlo klasického tvaru sa môže stať nepoužiteľné pre človeka sediaceho na vozíku. Vzhľadom na jeho veľký rozmer je pre mnohých batéria príliš ďaleko, ak sa vozík pod neho nevojde. Najvhodnejšie bezbariérové umývadlo má prednú hranu ohnutú dovnútra, sifón má špeciálne upravený, aby nezavadzal vozíku, a je umiestnené o trochu nižšie, ako je štandard pri klasických umývadlách. Existuje už aj variant pohyblivého umývadla, pri ktorom sa dá jednoducho nastaviť výška podľa momentálnej potreby posunutím páčky.
Problém číslo štyri
Na komplexnú hygienu je sprchovací kút pre imobilného človeka asi najpraktickejším a najvhodnejším riešením. Bezbariérová sprcha musí spĺňať viacero požiadaviek. V prvom rade nesmie byť vyvýšená, pretože aj ten najmenší schodík je prekážkou. Do sprchovacieho kúta treba upevniť vhodné držadlá, aby sa bolo čoho chytiť, a protišmykovú sedačku so sklopnými držadlami. Je dobré, ak je batéria pohyblivá a ak sa jej výška umiestnenia dá prispôsobiť konkrétnej potrebe.
Problém číslo päť
Vaňa je pre imobilného človeka menej praktická, ale na druhej strane príjemné relaxovanie vo vani plnej voňavých prísad má tiež svoje výhody. Riešením môže byť vaňa, na ktorej sa dajú otvoriť predné dvierka (aj to je už dnes možné) alebo ktorá má hydraulické zariadenie na spúšťanie postihnutej osoby.
Problém číslo šesť
Protišmyková úprava všetkých povrchov, no najmä podlahy, sprchovacieho kúta a vane je dôležitá. Keď je v kúpeľni vlhko po kúpeli, podlaha sa môže jednoducho premeniť na klzisko. To však platí pre všetky kúpeľne, preto je veľmi dôležité dbať na to, aby podlahy v celom byte, nie len v kúpeľni boli protišmykové.
Malá prechádzka po byte na vozíčku, pri ktorej prekonávate prahy a vytáčate sa v malom a stiesnenom priestore, môže byť pre zdravého človeka dobrou zábavou, aspoň na chvíľu. V inom svetle sa však takýto rébus javí človeku, ktorého na vozík posadil osud. Preto je jedným zo základných predpokladov dôstojného a plnohodnotného života pre všetkých bez rozdielu kvalitné bezbariérové bývanie.
Rozdelenie do skupín podľa DIN 51130 a ČSN 72 5191 |
|||||
Uhol sklzu |
6 – 10º |
10 – 19º |
19 – 27º |
27 – 35º |
> 35º |
Skupina |
R9 |
R10 |
R11 |
R12 |
R13 |
Minimálne rozmery bezbariérovej kúpeľne. Pri návrhu treba rátať s plochou minimálne 150 cm, ktorú potrebuje vozík na manipuláciu. | Rozmery komfortnejšie riešenej kúpeľne pre vozíčkara |
Antropometrické vyjadrenia pohybov osôb s obmedzenou schopnosťou pohybu v porovnaní s osobou bez obmedzení |