Zdroj: Geberit

Kúpeľňa prispôsobená biorytmu človeka

16. 06. 2022 Zdieľať

Ľudské telo je od prírody nastavené tak, aby sa prispôsobovalo meniacim sa častiam dňa. Náš spánkový cyklus pomáha ovplyvňovať hormón nazývaný melatonín a jeho vylučovanie je ovplyvnené množstvom svetla. Večer, po zotmení, sa ho vylučuje viac, vďaka čomu ľahšie zaspíme. Vyššie množstvo svetla potláča jeho vylučovanie.

Problémy so spánkom v dnešnej dobe trápia mnoho ľudí. Ráno sa budia unavení, cez deň sú ospalí a v noci majú problém zaspať. Vedci zistili, že jednou z príčin, prečo je tento problém taký rozšírený, je náš zvyk používať aj vo večerných hodinách mobilné telefóny, počítače alebo sledovať televíziu. Modré svetlo z displejov dáva nášmu telu signál, že je ešte deň a telo nezačne vylučovať melatonín.

Vo všeobecnosti sa preto odporúča nepoužívať niekoľko hodín pred spaním žiadne prístroje s obrazovkou, ktorá vylučuje modré svetlo. Pomôcť môže aj používanie tlmenejšieho svetla v domácnosti vo večerných hodinách. Stačí, ak si namiesto silného stropného svetla zažnete stojacie alebo stolové lampy, prípadne iné sekundárne zdroje svetla.

Moderná podsvietená kúpeľňa

Zdroj: Geberit

Po úspešnom naladení na večerný režim môže byť na konci dňa nepríjemné, ak nás oslepí silné svetlo v kúpeľni. Spoločnosť Geberit sa rozhodla vyriešiť tento problém a vytvorila jedinečnú zrkadlovú skrinku s integrovaným osvetlením Geberit ComfortLight prispôsobeným prirodzenému biorytmu človeka. Skrinky sú vybavené štyrmi svetelnými zdrojmi s prispôsobiteľnou intenzitou aj teplotou svetla. Na vrchu skrinky sa nachádza horné alebo nepriame osvetlenie miestnosti, nižšie sa nachádza priame zrkadlové svetlo, osvetlené je aj vnútro skrinky a výklenok. Na spodnej strane je osvetlenie umývadla.

Kombinácia viacerých zdrojov svetla vytvára autentický obraz bez tieňov a zároveň dokáže osvetliť celú kúpeľňu. Ovládanie funkcie stmievania je jednoduché a intuitívne. Pri jasnejšom svetle sa teplota svetla automaticky zníži, zatiaľ čo tlmené svetlo je teplejšie. Koncept osvetlenia ponúka štyri naprogramované svetelné programy, ktoré poskytujú to správne svetlo pre každú potrebu:

  • Pracovné svetlo je jasné svetlo vhodné najmä na ranné úkony v kúpeľni. Vďaka modrému nádychu nám pomáha prebúdzať sa a zároveň dokonale osvetlí aj ten najmenší detail na tvári, čo uľahčí nanášanie mejkapu alebo holenie.
  • Štandardné svetlo je neoslňujúce svetlo vhodné na bežné činnosti v kúpeľni.
  • Svetlo sviečky je tlmené svetlo s teplým nádychom, ktoré pomáha navodiť príjemnú atmosféru a pripraviť telo na spánok.
  • Orientačné svetlo slúži na pohyb v kúpeľni v noci. Po návrate do postele pomáha znova rýchlo zaspať.
Jemné osvetlenie programu Svetlo sviečky v kúpeľni

Jemné osvetlenie programu Svetlo sviečky. Zdroj: Geberit

Osvetlenie zrkadlovej skrinky je možné ovládať tiež pomocou aplikácie Geberit Home, kde si môžete naprogramovať automatickú zmenu typu osvetlenia podľa času dňa a noci. Osvetlenie vo vašej kúpeľni tak môže prirodzene kopírovať zmeny vonkajšieho svetla.

Moderná svetlá kúpeľňa

Zdroj: Geberit

Zrkadlovú skrinku ComfortLight zo série Geberit ONE je možné namontovať klasicky na omietku, vďaka špeciálnemu montážnemu boxu je možné namontovať ju aj pod omietku. Skrinka zapustená do steny poskytuje viac voľného priestoru a pôsobí elegantne.

Moderná svetlá kúpeľňa

Zdroj: Geberit

Vybrať si tiež môžete medzi skrinkou s celotelovými dvierkami alebo verziou s výklenkom. Slúži na uloženie vecí, ktoré chcete mať vždy poruke alebo drobných dekorácií.

Chcete vidieť, ako by zrkadlová skrinka vyzerala vo vašej kúpeľni? Vyskúšajte Konfigurátor umývacieho priestoru spoločnosti Geberit a vyskladajte si kúpeľňu presne podľa vašich predstáv.

Zdroj: PR článok Geberit Slovensko s.r.o.

Kategória: Kúpeľňa, WC
Tagy: kúpeľňové trendy sanita toalety wc
Zdieľať článok