Voda v rukách lekára

09. 11. 2005
Zdieľať

Pri kúpe masážnej vane zákazníka väčšinou upozornia, že o vhodnosti jej použitia by sa mal poradiť s lekárom. Čo odporúča lekár záujemcom o vodnú masáž, sme sa opýtali skutočného odborníka, MUDr. Jaroslava Mikulu, lekárskeho riaditeľa Slovenských liečebných kúpeľov Piešťany, a. s.

Čo znamená a čo všetko zahŕňa termín hydroterapia?

Hydroterapia alebo vodoliečba je časť fyziatrie (t. j. odboru medicíny, ktorý využíva na prevenciu, liečbu a rehabilitáciu rôzne fyzikálne podnety). Organizmus je pri nej vystavený pôsobeniu tepelnej a pohybovej energie sprostredkovanej vodným prostredím, ako aj pôsobeniu špeciálnych liečivých či chemických látok, ktoré sa vo vode nachádzajú. Hydroterapia sa využíva predovšetkým na liečebno-rehabilitačné a preventívne účely. Pôsobenie tepelnej energie je dané teplotou vody, ale aj zmenami jej teplôt. Pôsobenie pohybovej či mechanickej energie vodného prostredia je ovplyvnené jednak tlakom vodného stĺpca (hydrostatický tlak) a jednak mechanickou energiou, ktorú vyvoláva vodný prúd (konečný efekt možno regulovať tlakom vodného prúdu, priemerom dýzy, ako aj vzdialenosťou a uhlom dopadu prúdu vody na povrch tela).

Jednou z hlavných súčastí vodoliečby sú vaňové kúpele. Všeobecne sa vyznačujú mechanickým účinkom (hydrostatický tlak a vztlak pôsobí ako elastická bandáž, nadľahčuje telo, eliminuje účinky gravitácie, podporuje cievnu a lymfatickú cirkuláciu) a tepelným účinkom (v závislosti od teploty, trvania, veľkosti povrchu tela a hmotnosti), ktorý v rámci termoregulačných pochodov mobilizuje nervový, endokrinný, kardiovaskulárny, respiračný i imunitný systém. Špecifický chemický účinok kúpeľa závisí od zloženia vody. Piešťanská minerálna voda je prírodná slabo mineralizovaná síranovo-hydrouhličitanová, vápenato-sodná, sírna voda, hypotonická, horúca.

Ako príklady vaňových kúpeľov môžem uviesť:




  • Voda v rukách lekára

    34460

    Kúpeľ v termálnej minerálnej sírnej vode. Pri ňom sa využíva predovšetkým kožná penetrácia sulfidov z minerálnej vody, ktorá vytvára zásoby síry v koži. Odtiaľ sa síra postupne dostáva do ďalších štruktúr a telesných tkanív. Síra pôsobí priaznivo na chrupavky a šľachy, znižuje krvný tlak a podporuje deštrukciu voľných kyslíkových radikálov. Kúpeľ má celkovo relaxačný a upokojujúci účinok.



  • Perličkový kúpeľ charakterizuje sýtenie minerálnej vody s teplotou 36 – 37 °C stlačeným vzduchom (0,15 MPa), ktorý sa privádza do dierkovaného roštu na dne vane. Bublinky vzduchu stúpajú odo dna k hladine a pôsobia na kožu mierne masážne.


  • Vodný uhličitý kúpeľ sa pripravuje sýtením minerálnej vody ochladenej na 32 – 34 °C (hypotermický kúpeľ) potravinárskym oxidom uhličitým. Uhličitý kúpeľ musí obsahovať minimálne 1 000 mg voľného CO2 v 1 kg vody. V takomto kúpeli je nutná nižšia teplota vody, špeciálne, tzv. spodné napúšťanie vane a úplne pokojná poloha pacienta s hlavou nad okrajom vane. Voda sa nesmie víriť, aby nedošlo k nadmernému uvoľňovaniu rozpusteného CO2. Uhličitý kúpeľ znižuje krvný tlak, zlepšuje ekonomiku srdcovej činnosti, výrazne zlepšuje prekrvenie organizmu pri súčasnej eliminácii jeho termického preťaženia. Počiatočný pocit chladu vystrieda asi po desiatich sekundách pocit príjemného tepla, čo je dôsledok aktívnej hyperémie, zvýšenej aktivity termoreceptorov a naopak, zníženia aktivity chladových receptorov. Tento druh kúpeľa je vhodný pri srdcovocievnych a nervových ochoreniach.


  • K obľúbeným vaňovým kúpeľom patria aj rôzne prísadové kúpele, napríklad bylinkové, obohatené o minerálne soli, oleje a pod.
Okrem vaňových kúpeľov patria k vodoliečebným metódam aj:



  • Podvodná (subakválna) masáž, ktorá sa aplikuje pacientovi ležiacemu v 37 °C (36 – 38 °) teplom kúpeli vo veľkej viacúčelovej vani alebo v Hubbardovom tanku. Masáž sa robí vodným prúdom, ktorý vyteká pod tlakom 0,2 – 0,4 MPa (2 – 4 atm). Vodný prúd sa aplikuje na telo manuálne, zo vzdialenosti 10 – 15 cm pod uhlom 30 – 60°. Zmenou vzdialenosti a uhla sa mení intenzita masáže. Masáž končatín je centripetálna a centrifugálna, návrat späť je mimo tela. Na bruchu sa postupuje v smere hrubého čreva, na hrudníku a chrbte sa robia ležaté osmičky. Tlakový prúd sa zásadne neaplikuje na genitálie, prsia žien a oblasť srdca. Masáž pôsobí predovšetkým na uvoľnenie stuhnutých svalov a spojivových tkanív, zmiernenie bolesti a čiastočné uvoľnenie stuhnutých kĺbov. Procedúra nie je vhodná pri krvácavých stavoch, nádoroch kože a podkožia, gravidite, ochoreniach ľadvín, kŕčových žilách, stavoch po zápaloch žíl, herniách v oblasti brucha či pooperačných jazvách a pri srdcovom zlyhaní. Podvodná masáž sa môže poskytovať aj v tzv. hydromasážnej vani, kde sa aplikuje pomocou zostavy dýz rôznej veľkosti a priemeru, ktoré sú buď v stacionárnom režime, alebo sa ovládajú pomocou špeciálnych programov.


  • Škótske streky sú veľmi radikálnou, silno povzbudivou, dráždivou a stimulujúcou procedúrou, ktorej podstatou je kontrastná aplikácia chladu a tepla. Aplikuje sa vodným prúdom z dýzy pod tlakom 3 atm a zo vzdialenosti 3 – 4 m. Začína sa strekom vodou teplou 38 – 42 °C počas 30 sekúnd, nasleduje strek studený 16 – 18 °C počas 5 – 10 sekúnd. Striedanie sa opakuje niekoľkokrát, a to najprv v oblasti horných a dolných končatín, potom trupu a brucha (spredu aj zozadu). Procedúra sa zakončuje studeným strekom. Navodzuje pocit dobre prekrvenej, teplej kože, zvyšuje odolnosť, podporuje metabolizmus, upravuje vegetatívne a funkčné poruchy, stimuluje imunitný systém.


  • Vírivý kúpeľ je jemná masáž víriacou vodou, ktorá sa aplikuje čiastočne – buď na horné, alebo dolné končatiny – alebo na celé telo vo vode s izotermickou teplotou (36 – 37 °C), ktorá sa víri pomocou turbíny. Zlepšuje prekrvenie končatín, aktivizuje kožné receptory, uvoľňuje stuhnuté svaly a kĺby. Vírivý kúpeľ celého tela možno nahradiť veľmi podobnou hydromasážnou vaňou či whirlpoolom.



  • Voda v rukách lekára

    34461

    Striedavý nožný kúpeľ – „šliapací kúpeľ“ – spočíva v aktívnom pohybe, teda v prešľapovaní vo vaničkách naplnených vodou s rôznou teplotou. Začína sa v horúcej vode (40 – 46 – 50 °C) počas 1 až 2 minút, potom sa prestúpi do studenej vody (10 – 16 °C) na 15 až 30 sekúnd a celý cyklus sa opakuje 6- až 10-krát. Procedúra sa vždy končí v studenej vode a nasleduje vyutieranie froté uterákom. Priaznivo pôsobí pri bolestiach hlavy, migréne, vegetatívnych poruchách a poruchách krvného obehu (studené nohy). Je to vynikajúca žilová gymnastika pri začínajúcich varixoch, zároveň je vhodná aj pri úrazoch v oblasti dolných končatín, pretože prispieva k uvoľneniu členkov a kĺbov nôh. To sú však iba najčastejšie a najznámejšie vodoliečebné procedúry.


Aké sú základné pravidlá a odporúčania pri používaní vodnej masáže a perličkového kúpeľa? Kto by sa takýmto procedúram mal radšej vyhnúť?

Základné pravidlá a odporúčania som spomenul pri opise jednotlivých procedúr. Akékoľvek vodné masážne procedúry vrátane perličkových a vírivých kúpeľov si okrem spomínaných kontraindikácií vyžadujú opatrnosť aj pri kŕčových žilách, stavoch po zápaloch žíl a rôznych tromboembolických cievnych komplikáciách. Samozrejme, vodné prostredie predpokladá zdravú kožu bez kožných defektov, ekzémov či plesňových ochorení.

Aké sú možnosti hydroterapie v domácom prostredí?

Hydroterapia v domácom prostredí je stále viac reálna vďaka rastúcej ponuke hydromasážnych vaní od tých jednoduchých až po najluxusnejšie modely, vybavené množstvom masážnych programov. V jednoduchšej verzii sú bežne dostupné rošty na domáci perličkový kúpeľ, ktoré sa dajú použiť v akejkoľvek vani. Obľubu si získavajú aj moderné hydromasážne sprchovacie boxy, vybavené nielen pohyblivou sprchou, ale i celými batériami horizontálnych, šikmých i vertikálnych dýz s rôznymi možnosťami nastavení hydromasážnych programov vrátane striedavých kontrastných aplikácií teplej a studenej vody. Samozrejme, že domácu hydromasážnu procedúru možno ešte zlepšiť rôznymi bylinkovými, minerálnymi či ďalšími kozmetickými prísadami, keď už vlastne ide o kombinácie hydroterapie, arómoterapie alebo prvkov Kneippovej terapie.


Voda v rukách lekára

34462

I napriek modernej domácej balneologickej technike ide viac o relaxačnú a regeneračnú aplikáciu týchto prostriedkov. Skutočná hydroterapia, teda reálny liečebný proces, je omnoho účinnejší a efektívnejší v profesionálnom kúpeľnom zariadení, pretože ide o odborne a účelne zostavenú kombináciu celého komplexu ďalších procedúr vrátane využitia prírodných liečivých zdrojov, čo nikdy nemôže byť plnohodnotne nahradené v domácom prostredí. Navyše pobyt v kúpeľoch predstavuje i zásadnú zmenu režimu, keď by sa mal klient odreagovať od svojich každodenných starostí a stresov a pod odborným vedením sa úplne oddať cielenej liečebnej a regeneračnej starostlivosti o telo i dušu.

Aký je názor lekára na obľúbené spojenie na imidžových obrázkoch propagujúcich masážne bazény – bublinky vo vani a bublinky v pohári?

Na vtipne položenú otázku odpoviem s ľahkou dávkou humoru: bublinky v oboch uvedených podobách sú veľmi príjemné a ešte príjemnejšia je ich kombinácia. A ak sú takéto bublinky ordinované či podávané z rúk lekára, tak to možno určite považovať za ten najlepší liek ako pre telo, tak aj pre dušu a dobrú náladu…

Ďakujem za rozhovor.

Kategória: Kúpeľňa, WC
Tagy: kupele Piešťany
Zdieľať článok

Diskusia