Kúzlo ďalekej Ázie
Medzi najstaršie záhradné trvalky patria bezpochyby pivónie. Už v dávnych časoch ich biele, ružové alebo tmavočervené kvety ospevovali čínski a japonski básnici a obdivovali čínski cisári. Do našich záhrad sa tieto robustné trvalky dostali až v 19. storočí a za pomerne krátke obdobie boli vyšľachtené do niekoľkých kultivarov, ktoré sa vyznačujú jednoduchými, poloplnými alebo plnými kvetmi. Okrem mohutne pôsobiacich kvetov a zaujímavého olistenia je pre pivónie typická ich prenikavá vôňa. Kvety pivónií sú vhodným materiálom aj na tvorbu rozličných moderných floristických kompozícií.
Nádherné pivónie
Podobne ako ruže alebo rododendrony, aj pivónie sa považujú za klenoty okrasných záhrad, niet preto divu, že sa stali predmetom rôznych zberateľských vášní. V našich záhradách sa môžeme stretnúť najmä s pivóniou bielokvetou (Paeonia lactiflora) a pivóniou lekárskou (Paeonia officinalis), celkovo sa ich však pestuje približne 30 druhov. Okrem nich sa s obľubou pestujú aj drevité pivónie, najznámejšie sú pivónia krovitá (Paeonia sufruticosa) alebo pivónia žltá (Paeonia lutea).
V Číne sa niektoré kultivary drevitých pivónií pestujú takmer 1500 rokov. Pivónie obľubujú najmä slnečné alebo polotienisté miesto v záhrade a priepustné, nie ťažké pôdy. Tieto dlhoveké a pomerne vitálne rastliny však nemajú rady presádzanie, preto by mali na jednom mieste v záhrade zostať niekoľko rokov. Po presadení totiž často trvá 3-4 roky, pokiaľ naplno rozkvitnú. V záhone majú pivónie neobyčajnú vizuálnu silu. Spolu s kvitnúcimi ostrôžkami, orlíčkami, kosatcami a ľaľiovkami sú mimoriadne atraktívne. Okrem trvalkového záhona ich však možno umiestniť aj do susedstva kvitnúcich okrasných krov, ako je trojpuk, pajazmín alebo kéria, ktoré kvitnú v rovnakom období ako pivónie. Staršie exempláre vyniknú aj ako solitéry v trávnikoch. Kvety pivónií dostupné počas skorého leta sú ideálne na tvorbu romantických, ale aj extravagantnejších aranžmánov. Kvety na aranžovanie je potrebné zberať ráno, musia byť polorozvité, nie zatvorené. To isté platí aj vtedy, keď chceme kvety usušiť. V tomto prípade sa zavesia dolu kvetnými hlávkami na tienisté a vzdušné miesto a tam sa nechajú až do vysušenia.
Čo budete potrebovať:
Postup
- Do moderného interiéru sú vhodné najmä jednoduché a vzdušné kreácie. Na zhotovenie tejto jednoduchej kompozície je potrebné zaobstarať si v prvom rade 5 kvetov plnokvetej pivónie lekárskej (Paeonia officinalis). V tomto prípade sa použil výrazný karmínovočervený kultivar. Z ostatného použitého rastlinného materiálu sa vybrali len efektné striebristé listy jačmenice piesočnej (Leymus arenarius), ktorá je obľúbenou a často pestovanou okrasnou trávou na extrémne suchých stanoviskách v záhrade. Pretože ide o kyticu, dôležitý je výber vhodnej nádoby. My sme použili jednoduchú guľatú vázu z číreho skla. Na zamaskovanie úväzku kytice sa môže použiť dekoratívny špagát. Z pomôcok bude ešte potrebné pripraviť si ostré záhradnícke nožnice a nožík.
-
Pivónie sa spolu jednoducho zviažu so zaujímavou zeleňou, ozdobia dekoratívnym úväzkom a voľne vložia do vázy. Zvláštny pôvab celej kompozícií určite dodáva aj voda, v ktorej možno pozorovať ponorené stonky rastlín. Kvetinová kompozícia najlepšie vynikne vo väčšej svetlej miestnosti, napríklad v obývacej izbe. V interiéri vydrží svieža približne 4 dni. Ešte pred aranžovaním je však potrebná starostlivá príprava rastlinného materiálu. V prípade jačmenice je to zastrihnutie jednotlivých koncov listov. Takto totiž pôsobia oveľa zaujímavejšie. Pri pivóniách je zasa dôležité odstrániť spodné listy na stonkách (zavadzali by pri viazaní, prípadne by zahnívali vo vode) a ostrým nožíkom je potrebné urobiť do stonky hlboký zárez, aby sa tak zväčšila sacia plocha a zároveň predĺžila trvanlivosť kvetov.
- Nasleduje zhotovenie kompozície – kytice: k trsu jačmenice postupne pridávame jednotlivé kvety pivónií. Vzniknutú kyticu treba už len zviazať viazacím lykom.
-
Posledným krokom bude zamaskovanie miesta zviazania dekoračným špagátom. Vzhľadom na to, že sa kytica voľne vloží do priehľadnej vázy s vodou, treba, aby bol aj úväzok zaujímavý (jeden zo spôsobov vidíte na obrázku). Možností je, samozrejme, viac. Nakoniec sa kytica vloží mierne šikmo do vázy s vodou a celá kompozícia sa môže umiestniť na definitívne miesto. Konečné riešenie je však závisí od vlastnej kreativity a vkusu.