Zdroj: H&M

9 jednoduchých nápadov, ako si doma vkusne naaranžovať kvety

05. 08. 2022
Zdieľať

Či už si prinesiete kvety z kvetinárstva, záhrady, alebo dostanete kyticu k narodeninám, v interiéri budú vždy pastvou pre oči.

1. Letná oslava

Organizujete malú oslavu alebo letnú slávnosť? Stavte na jednoduchosť a ľahkú eleganciu. Pri príprave slávnostného prestierania sa snažte myslieť na každý detail. Vyberte nadčasový riad a doplňte ho tradičnými pohármi, príborom a karafami, ktoré stolu dodajú viac elegancie. Ak chcete efektné, no cenovo dostupné dekorácie, skombinujte zelené rastliny so svetelnými reťazami. Otvorené priestory, v ktorých oslavujete, tak budú pôsobiť útulnejšie a intímnejšie. Nezabudnite ani na svojich hostí. Dajte im malý darček – napríklad malú rastlinu v sklenenej dóze, ktorá je zároveň aj menovkou.

Letná oslava nazdobený stôl

Zdroj: IKEA

NÁŠ TIP

Na stôl, kde hostia sedia oproti sebe, je lepšie postaviť nízke aranžmány alebo malé poháre s kvetmi so skrátenými stonkami (napríklad pivonky). Hostia budú na seba dobre vidieť a pri debate nebude nič zavadzať.

2. Hra s vázami

Každý kvet potrebuje svojho „parťáka“ – vázu. Zaobstarajte si teda niekoľko váz, aby ste mali vždy na výber tú správnu. Nemala by vám chýbať hranatá, cylindrická a úzka. Niektoré kvety sa hodia do priehľadných sklenených váz, zatiaľ čo iné vyzerajú lepšie v keramických alebo porcelánových. Dôležité je tiež zvoliť správnu veľkosť. Tu platí pravidlo, že váza by mala byť 1,5- až 2-krát menšia ako kvetina. Nikdy neumiestňujte malú kytičku do obrovskej vázy, kvety by sa v nej stratili. V opačnom garde zas hrozí prevrhnutie vázy.

Prečítajte si tiež
Originálne kvetináče, ktoré dajú vašim rastlinám svieži outfit

3.(Ne)nápadný solitér

Nie vždy je nutné siahať po veľkom množstve kvetov alebo každý týždeň kupovať nákladné kytice. Radosť vám urobí aj jediný kvet. Krásne vynikne napríklad frézia, hortenzia, ruža, pivónia, konárik orgovánu, kala, slnečnica a mnohé ďalšie. Solitéry nepotrebujú veľké vázy, ideálne sú tie so zúženým hrdlom alebo miska, kde kvet môže plávať. Ak sa vám tento minimalistický typ žiada niečím doplniť, vytvorte si kompozíciu pozostávajúcu z ďalšej vázy a svietnikov so sviečkami.

Rôzne dizajnové vázy na poličke

Zdroj: Norsu Interiors

4.(Nielen) voňavé vence

Dekorácie so sušenými kvetmi sú aktuálne trendom číslo jeden. Okrem kytíc, vypichovaných košíkov a závesných girlánd si zaobstarajte alebo naaranžujte veniec. Na jeho výrobu môžete použiť levanduľu, ruže, slamienku, nevädzu, georgíny, limonku, staticu, ale aj eukalyptus, dlhé
trávy či bambus. Skvele sa bude hodiť do akéhokoľvek interiérového
štýlu – škandinávskeho, boho či vidieckeho. Veniec Flower Market z bielych sušených kvetov kúpite za 15,49 € na butlers.sk.

Dekoračný veniec

Zdroj: Butlers

DOBRÁ RADA

Sušené aranžmány si uchovajú dlhšie svoju prirodzenú farbu, ak ich uchránite pred priamym slnečným svetlom. Rovnako nevhodné je vlhké prostredie, v ktorom rastliny strácajú tvar a plesnivejú.

5. Wow efekt

Rýchly a finančne nenáročný „wow efekt“ dosiahnete naaranžovaním skupinky váz bez kvetov. Áno, bez kvetov! Zaobstarajte si vázy z keramiky alebo skla rôznych výšok, tvarov i farieb. Môžu byť z jednej série od jedného výrobcu alebo skupinku vyskladajte z toho, čo nájdete doma. Dávajte však pozor, aby sa jednotlivé materiály a vzory navzájom nebili. Vázy môžete umiestniť na okenný parapet, komodu alebo nástennú poličku.

Ružové vázičky na poličke s obrazom

Zdroj: Norsu Interiors

6. Dominantná dvojka

Niekedy, keď sa dajú dokopy dva dominantné kúsky, dosiahnete výnimočnú kompozíciu. S kvetmi a vázami preto experimentujte a skúšajte, čo sa k sebe hodí. Ak potrebujete oživiť nejaké miesto, siahnite po krásnej žltočervenej protei a vložte ju do výraznej žltej keramickej vázy.

Sada žltých váz a nádob

Zdroj: MÖBELIX

7. Prírodné v romantickom duchu

Everlastings je kniha spracovaná v romantickom a prírodnom duchu pre všetkých, ktorí milujú sušené kvety. Jej autori vás krok za krokom prevedú celým procesom – od vypestovania kvetín, ich zrezania až po výrobu nádherných kvetinových dekorácií.

Prečítajte si tiež
Kvetináče z tetrapakov

Budú vás sprevádzať detailné fotografie, o ktoré sa postarala Laura Edwards. Vďaka Bex Patridge sa váš interiér doslova zahalí do jedinečných a originálnych floristických diel. Knihu za 17,22 € predáva bellarose.sk.

Everlastings kniha spracovaná v romantickom a prírodnom duchu

Zdroj: bellrose

8. Naaranžované v skle

Problémom sušených kvetov je, že po čase na nich bude vidno sadajúci prach. Toho sa zbavíte jedine postriekaním rastlín lakom na vlasy alebo sa inšpirujte touto praktickou a štýlovou dekoráciou. Kúpte si sklenené svietniky s otvoreným dnom a do ich vnútra vložte sušené kvety. Tak sa už viac nebude na ne prášiť. Svietniky pekne ukážu na prestretom stole, konferenčnom stolíku alebo na komode. Za 11,49 € predáva butlers.sk.

Sušené kvety pod sklenenými zvonmi

Zdroj: Butlers

9. Do tašky

Na voľné aranžovanie kvetov môžete okrem váz využiť zdanlivo nevhodné alebo úžitkové predmety, prípadne predmety, ktoré už doslúžili, a vy im chcete dať druhú šancu.

Prečítajte si tiež
Vyrobte si domáce kvetinové sviečky

Poobzerajte sa doma, čo by sa dalo využiť, napríklad rôzne tašky z prírodných vlákien, hrdzavejúca krhla, odbitá šálka či stará kanvica. Fantázii sa medze nekladú! Ak sú predmety deravé, aranžujte do nich len sušené alebo umelé kvety.

Ružová romantická spálňa

TOP TIP

Ak nemáte radi umelé kvety, skúste takýto trik: do tašky z akéhokoľvek prírodného materiálu skryte vázu s vodou a do nej vložte rezané kvety. Tašku postavte na bezpečné miesto, aby sa neprevrátila.

Text: Miroslava Maceková

Foto: H&M, IKEA, Norsu Interiors, Butlers, MÖBELIX, Bex Patridge, French Bedroom

Zdroj: Časopis Môj dom

Kategória: Zeleň v interiéri
Tagy: aranžmány dekorácie izbové kvety kvetiny sušené kvety úprava kvetín
Zdieľať článok

Diskusia