Zdroj: IKEA

9 kreatívnych nápadov, ako vniesť do interiéru rastlinné motívy

07. 06. 2021
Zdieľať

Interiérový dizajn miluje rastliny. Popustite uzdu fantázii, vyberte ich z váz a kvetináčov a nájdite im originálnejšie umiestnenie.

1. Makramé

Makramé je technika, ktorá spočíva v ručnom viazaní uzlíkov do rôznorodých geometrických vzorov. Robí sa z prírodných priadzí bez použitia háčika alebo ihlíc. V súčasnosti sa stretnete s rozmanitými predmetmi vyrobenými touto technikou – od závesných dekorácií cez bytový textil až po tašky a bižutériu. Pomocou makramé si môžete vyrobiť aj krásne závesné držiaky z prírodného špagátu, do ktorých vložíte sklenené poháre s vodou a naaranžujete vetvičky zelene.

Makramé

Zdroj: IB Laursen

2. Plávajúce

Kvety nemusíte zakaždým aranžovať do váz, kytíc alebo do iných zložitých dekorácií. Stačí zmeniť uhol pohľadu. Veľkokvetým chryzantémam odstrihnite stonky na pár centimetrov a vložte ich do nízkej priehľadnej misy. Pekne ukážu položené kdekoľvek a aj dlho vydržia. Misku BERÄKNA za 7,99 € predáva IKEA.

Plávajúce kvety

Zdroj: IKEA

NÁŠ TIP

Sklenené nádoby sú veľmi vďačné, pretože cez ne vidno, čo je vnútri, a obsah môžete ľubovoľne vymieňať.

3. Fľaštičky na stene

Plastové úzke fľaštičky zo známeho jogurtového nápoja nevyhadzujte do smetí. Majú ideálny tvar na rozličné trávy, kvety či na iné byliny a konáriky. Ak máte k dispozícii stenu, ktorú chcete ozvláštniť, prilepte na ňu biele fľaštičky v jednom rade. Na prilepenie použite obojstrannú penovú pásku, ktorá dobre drží a po odlepení nepoškodí omietku. Obsah vo vázičkách môžete meniť podľa aktuálneho ročného obdobia.

Prečítajte si tiež
Ako si vyrobiť herbár v obrazovom ráme
Dekorácia na stene

Zdroj: Atelier Shuka

4. Dokonalý trik

Plávajúce listy sú natoľko detailné, že vyzerajú ako skutočné. Nedajte sa však zmiasť, ide len o dokonalý trik. Séria botanických fotografií je vytlačená za prítomnosti ultrafialového svetla, vďaka ktorému atrament zaschne takmer okamžite, ako dopadne na tlačený povrch. Táto technika v kombinácii s akrylom umožňuje hrať sa s priehľadnosťou novým spôsobom. 

Plávajúce listy

Zdroj: Moebe

5. Papraďové podložky

Týmito podložkami zabijete dve muchy jednou ranou. Okrem toho, že si budete mať na čo položiť svoj obľúbený nápoj, nemusíte ich nikdy odkladať, pretože budú štýlovou ozdobou každého stola. Vyrobiť si ich môžete podľa postupu v stĺpčeku. Ak nemáte listy paprade, môžete ich nahradiť aj inými druhmi, ktoré najskôr vylisujte. Postup nájdete nižšie. 

Podložky s papradím

Zdroj: The lovely drawer

6. Girlanda zo sukulentov

Chystáte malú letnú oslavu či večeru s blízkymi priateľmi? Naaranžujte si zelenú girlandu zo sukulentov. Tie sú obzvlášť vďačné, pretože dlho vydržia bez vody a ak ich aj pár odtrhnete, za krátky čas si viete namnožiť nové. Na stred stola rozložte čerstvý mach a povkladajte doň ružice sukulentov spolu s väčšími kameňmi. Pridajte k nim kvety hortenzie, astilby alebo iné drobné kvetiny. Nakoniec celý pás posypte malými kamienkami. Po oslave môžete sukulenty darovať svojim priateľom.

Prečítajte si tiež
Kvetináče s etno vzorom svojpomocne
Sukulent girlanda

Zdroj: Flax and twine

7. Netradičný domov

Tillandsie sú veľmi nenáročné rastliny, ktoré môžete mať kdekoľvek v byte. Ide o epifyty z čeľade broméliovité. Ich typickým znakom je, že rastú na iných rastlinách, o ktoré sa prichytávajú vzdušnými koreňmi. Nie sú to však parazity. Na svoj rast nepotrebujú pôdu, vystačia si len s vodou. Preto ich môžete umiestniť takmer všade, kde sa môžu uchytiť. Pekne ukážu zavesené alebo ich položte do rozličných prírodných predmetov. Ak im však chcete dať originálnejší domov, z polymérovej hmoty si vyrobte držiaky s drôtikom. Tie môžete pomaľovať ľubovoľným vzorom a tillandsie umiestniť v hornej časti.

Tillandsie na stolíku

Zdroj: The lovely drawer

NÁŠ TIP

Tillandsie roste niekoľkokrát do týždňa mäkkou prevarenou vodou. Keďže znášajú aj väčšie výkyvy teplôt, môžete ich ľubovoľne premiestňovať.

8. Ako v pavučine

Originálnu nástennú dekoráciu si vyrobíte z 20 drevených kolíkov a obyčajného špagáta. Na stenu si pomocou metra, vodováhy a maliarskej pásky prípadne washi pásky rozvrhnite štvorec rozdelený na menšie štvorce (v jednom rade po tri štvorce). V miestach, kde sa štvorce stretávajú, vyvŕtajte dierky na rozperky a pásku odstráňte. Do kolíkov navŕtajte kombi skrutky a tie zaskrutkujte do rozperiek. Špagát uviažte o jeden kolík a ľubovoľnými smermi vytvárajte sieť. Špagát na konci uviažte na uzlík. Nakoniec na stôl, komodu alebo na poličku položte prevísajúcu črepníkovú rastlinu a jej stonky omotajte okolo špagáta a kolíkov v prirodzenom smere rastu rastliny.

Špagátová dekorácia

Zdroj: Blackconfetti

9. Šup do šuflíkov

Drevený kancelársky organizér nemusí mať len jednu funkciu. Použite ho ako originálny stojan na črepníkové rastliny. Ideálne sú kaktusy a sukulenty, ktoré nemusíte často polievať. Zásuvky pootvárajte tak, aby ste do nich rastliny zmestili a aby vrchný rad nepridusil ten spodný. Prednú stranu zásuviek môžete ozdobiť nápismi s názvami jednotlivých druhov.

Prečítajte si tiež
Oživte prázdne steny v interiéri
Kvetiny v šuflíkoch

Zdroj: Blackconfetti

Vyrobte si podložky pod poháre

Na podložky pod poháre budete potrebovať polymérovú hmotu (Fimo), živicu a vylisované listy paprade.

Bielu polymérovú hmotu vyvaľkajte na mastnom papieri a pohárom vykrojte kolieska s priemerom cca 9 cm.

Výroba podložiek

Zdroj: The lovely drawer

Zvyšnú hmotu znova vyvaľkajte. Narežte 1 cm široké pásiky. Prilepte ich okolo koliesok a konce spojte.

Výroba podložiek

Zdroj: The lovely drawer

Podložky upečte v rúre a po vychladnutí do nich povkladajte lístky paprade tak, aby neprečnievali.

Výroba podložiek

Zdroj: The lovely drawer

Roztok živice si pripravte podľa návodu na balení a zalejte ním lístky asi do polovice výšky podložiek. Nechajte schnúť 6 hodín.

Výroba podložiek

Zdroj: The lovely drawer

Predošlý krok znova opakujte. Tentoraz už živicu dolejte úplne povrch a podložky s hmotou nechajte schnúť do nasledujúceho dňa.

Výroba podložiek

Zdroj: The lovely drawer

Podložky s papraďou

Zdroj: The lovely drawer

Text: Miroslava Maceková

Foto: IB Laursen, archív firiem 

Zdroj: Časopis Môj dom

Kategória: Zeleň v interiéri
Tagy: dekorácie doplnky do interiéru handmade izbové rastliny popínavé rastliny úprava kvetín vodné rastliny
Zdieľať článok

Diskusia