30. 06. 2009
Zdieľať

Rastliny v kúpeľni? Táto predstava nie je nereálna, zeleň však potrebuje svetlo a primerané vlhko. Toho prvého je zvyčajne nedostatok a vlahy zasa prebytok. Horúčava sa v miestnosti strieda s chladom a suchý vzduch zo sušiča vlasov či útoky laku a dezodorantov v spreji rastlinám tiež kondíciu nezlepšia, práve naopak. Našťastie, sú druhy, ktoré aj pri minimálnej starostlivosti znesú veľa.

Čo dodržať pri pestovaní?

V prvom rade bezpečnosť užívateľov kúpeľne, najmä detí. Rastliny s pichľavými výrastkami, ktoré sú umiestnené „na rane“, môžu byť príčinou bolestivých stretnutí s odhalenou pokožkou. Pokĺznutia a pády s hrozbou prevrátenia ťažkého črepníka alebo keramickej vázy eliminujte náhradou za praktické, ľahké, a efektné plasty. Aj „zablúdený“ silný prúd vody, ktorý počas vodných radovánok nezadržateľne zamieri z detských rúk rovno medzi kvety, môže byť príčinou zbytočných problémov. Nezamieňajte si kúpeľňu s preplneným skleníkom! Suchomilné rastliny, ktoré neznesú vlhkosť, sa pod jej vplyvom rozkladajú a stávajú zdrojom plesní. Tie sú spúšťačmi infekcií horných dýchacích ciest a môžu vyústiť až do astmatických záchvatov. Plesne v ovzduší, šíriace sa z neudržiavanej pôdy v črepníkoch, sa podpíšu i na pretrvávaní ekzémových problémov pokožky.


Magická krása zelene

205378

Sprchovať sa uprostred zelene 
Na kraji lesa, záhrady, lúky… Éra zasklených stien kúpeľní smerujúcich do otvorených zelených priestranstiev prispieva relaxu, uvoľňuje myseľ, umocňuje zážitok z kúpeľa. Bolo by na škodu neprepojiť interiérovú hygienickú časť s vonkajším vodným svetom, ktorého súčasťou je i zeleň, pokiaľ má naša domácnosť na to predpoklady. Našťastie, trend je nevzďaľovať sa od prírody ukrývaním za múrmi domu, ale naopak, otvoriť steny čo najviac slnečnému svitu a vzrušujúcim farbám prírody.  (Duscholux)

Aj jedna rastlina očarí

Prekvapujúco povznesie, poteší a zahreje každého, kto vie oceniť snahu domácich „dekoratérov“ o poľudštenie „sterilného“ prostredia. Vzhľadom na klimatické podmienky v kúpeľni je potrebné zvážiť výber vhodného rastlinného druhu. Kvetom doprajte primerane denného svetla, aby neživorili. Napríklad orchidey obľubujú zvýšenú vzdušnú vlhkosť. Bromélie alebo žiadané vrizey (vriesea) sa udržia v mokrom substráte, dokonca je potrebné dbať na to, aby sa v zúženom lieviku listov vrizey udržiavala voda, takže ju pravidelne dolievajte. Podobne i šachor papyrusový (Cyperus papyrus) obľubuje polotienisté miesta, vyhovuje mu malé okno v kúpeľni.
 


Magická krása zelene

205379


Magická krása zelene

205384

Orchidea v črepníku je jednou z rastlín vhodných aj do priestorov kúpeľní, pokiaľ sa v nich nachádza aspoň malé okno. (Lechuza, predáva HydroFlora) Interiéru kúpeľne môžeme dopriať sezónne rastlinné dekorácie. Nemusí ísť o výlučne zelené alebo kvitnúce druhy. (Hoesch)

Paprade aj ďalšie druhy…

V kvetinárstve s príznačným názvom Orchidea majú skúsenosti so špecifickými druhmi, ktoré si podľa Marie Louckej nájdu miesto aj v moderných kúpeľniach. Sú to rozličné druhy papradí, dobre znášajúce polotieň a vlhkosť, napríklad slezinník hniezdovitý (asplenium nidus) alebo populárna nefrolepka vznešená (nephrolepis exaltata). Hodia sa sem i ďalšie rastliny: potosovec zlatý (scindapsus aureus), zelenec (chlorofitum comosum), aj notoricky známy brečtan (hedera helix). Pre skúsenejších pestovateľov odporúča zaujímavú rastlinu parohovec obyčajný (platycerium bifurcatum).


Magická krása zelene

205383

Do malej kúpeľne malý bonsai
Z odpovede predsedu bratislavského Danubius bonsai klubu, Ing. Ľudovíta Husáka, CSc. na otázky o možnostiach pestovania bonsajov v stiesnených podmienkach kúpeľní sa dozvedáme, že ak sú dostatočne presvetlené vonkajším svetlom, je takéto prostredie vhodné. „Podmienkou je, aby bol bonsaj čo najbližšie k oknu, najlepšie na okennom parapete,“ vysvetľuje a dopĺňa tieto rady vymenovaním vlhkomilných rastlín  pestovaných ako bonsaj. Z botanických druhov kúpeľňovým podmienkam vyhovujú napríklad fikusy, portulakárie, ceratónie a rastliny pochádzajúce z vlhkých tropických oblastí.

Ako nahradiť chýbajúcu energiu slnka?

„Slnečná energia je podmienkou fotosyntézy. Nedostatok prirodzeného svetla však môžete alternovať špeciálnymi UV lampami, ktoré simulujú svetlo potrebnej vlnovej dĺžky,“ hovorí Ing. Marta Tokár zo spoločnosti HydroFlora. Optimálna teplota v miestnosti je 20 – 22 °C a hraničná teplota nesmie prevýšiť 28 – 30 °C.
 

Rastliny rozdeľujeme podľa svetelných nárokov do troch kategórií:
– náročné na svetlo s odporúčanou intenzitou svetla min.1 000 luxov,
– stredne náročné (800 – 1000 luxov),
– nenáročné (600 luxov). Sú to aj druhy, ktoré prežívajú v málo osvetlených kúpeľniach: aglaonema, dracaena, monstera – philodendron pertusem, sansevieria – svokrin jazyk, scindapsus – okrasná liana

Článok bol uverejnený v časopise Môj dom.

Kategória: Bývanie Kúpeľňa, WC Navrhovanie interiéru
Tagy: bonsaj kúpeľňa zeleň
Zdieľať článok

Diskusia