Čierno-biele inšpirácie zo sveta

26. 05. 2006
Zdieľať

My ľudia sme už raz takí. Necháme sa ovplyvňovať diktátom módy a podliehame mu dokonca s istým potešením. Móda nám velí v mnohých oblastiach. Predvádzacími mólami pre najnovšie trendy v dizajne nábytku sú salóny nábytku, ktoré sa konajú začiatkom každého roka. A začiatkom tohto roka bol jedným z prevládajúcich štýlov (aj keď, samozrejme, nie jediným) „horizontálny čierno-biely interiér“.


Čierno-biele inšpirácie zo sveta

54842

Čierna

je elegantná, slávnostná, tajomná, možno trochu chladná a odmeraná, ale univerzálna… podľa fyzikálnych definícií to ani nie je farba. Ale čo by boli ostatné farby bez čiernej? A čo by bola čierna bez bielej?


Čierno-biele inšpirácie zo sveta

54841

Biela

je elegantná, slávnostná, tajomná, možno trochu chladná a odmeraná, ale univerzálna… podľa fyzikálnych definícií sú to všetky farby naraz. Ale čo by bola biela bez ostatných farieb? A čo by bola biela bez čiernej?

Asi najväčší a najvýznamnejší zo salónov nábytku je IMM Cologne, ktorý býva v Kolíne nad Rýnom, a pravdepodobne najoriginálnejší je Salon du meuble de Paris. Paríž je jednoducho Paríž. V expozíciách svetových nábytkárskych firiem prevládali tohto roku najrôznejšie odtiene šedej a dominantné nábytkové prvky týchto elegantných interiérov, ladených tón v tóne, boli najčastejšie čierne a biele – jasné, čisté, ničím nestlmené. Tento trend sa asi najvýraznejšie prejavil pri sedacom nábytku.


Čierno-biele inšpirácie zo sveta

54844

Moderná sedačka by dnes mala byť jednofarebná (samozrejme, najlepšie biela, čierna alebo šedá), nízka, rozľahlá a geometrická (na jednoduchých geometrických tvaroch najlepšie vyniknú kvalitné poťahové materiály). Mala by stáť na jednoduchých kovových nožičkách, ktoré ju pôvabne odľahčia. (Sedačky Nika z produkcie holandskej firmy Montis, dizajn Gijs Papavoine.)

V rámci parížskeho salónu nábytku sa pravidelne koná viacero zaujímavých akcií, na ktorých možno vidieť naozaj originálne diela mladých dizajnérov, nové trendy a „independent“ vízie nábytku a interiérov budúcnosti. K takýmto akciám patria napríklad Design Lab alebo VIA. Design Lab má podporiť mladých dizajnérov a pomôcť im nadviazať spoluprácu s nábytkárskymi firmami – v najprestížnejšom pavilóne je pre mladých tvorcov vyčlenená plocha, na ktorej môžu prezentovať svoje prototypy. A práve tu sa dajú nájsť zaujímavé, odvážne a inšpiratívne myšlienky.


Čierno-biele inšpirácie zo sveta

54847

Textilná kanapa „White-out“ je jedným zo zaujímavých dielok, ktoré bolo možné vidieť práve v rámci Design Labu. Jeho autor Cédric Ragot prejavil zmysel pre originálne kombinácie nielen pri návrhu tvaru sedačky, ale aj pri tvorbe jej názvu, ktorý je vlastne slovnou hračkou. (Black-out znamená zatmenie, white-out by potom mohlo byť niečo ako vysvetlenie? Aspoň predpokladám, že nechcel len zdôrazniť absenciu bielej na svojom výtvore.)


Čierno-biele inšpirácie zo sveta

54845


Fotel „Toro 33“ (design Naćo [sensitive design]) je priam stelesnením „mladého dizajnu“. Aktuálna farebnosť, kombinácia čalúnenia a kovového rámu, jednoduché tvaroslovie a zároveň originálny nápad (ten v tomto prípade spočíva v poťahu z čierno-bielo škvrnitej kožušiny).


Čierno-biele inšpirácie zo sveta

54846

V rámci projektu VIA bolo predstavené multifunkčné kožené sedadlo, ktoré naznačuje „cestu“ vo vývoji sedacieho nábytku – jednoduchosť, pohodlie a variabilita tu idú ruka v ruke. Vďaka dvojpolohovému mechanizmu sa operadlá kresla môžu zmeniť na dve postranné sedadlá.


Čierno-biele inšpirácie zo sveta

54843

Sedačka FLEXUS je typickým predstaviteľom moderného minimalistického dizajnu v podaní Petra Maleho (ligne roset). Základnou formou sú tu kubusy jednoducho radené k sebe. Takáto čistá tvarová koncepcia najlepšie vynikne vo vyhotovení z ušľachtilého materiálu – kože.

Pri FLEXUS-e bolo cieľom Petra Maleho navrhnúť pohovku s objemom redukovaným na minimum, ktoré však zároveň poskytne maximálny komfort. Tieto zdanlivé protirečenia sa mu podarilo spojiť do jedného celku pomocou špičkovej vnútornej kovovej konštrukcie. FLEXUS je teda vysoko funkčný nábytok: bočné opierky sa dajú jednoducho prevrátiť do horizontálnej polohy, a tak sa z dvojmiestnej pohovky naraz stane pohodlné ležadlo.

Kategória: Nábytok
Tagy: interiérový dizajn
Zdieľať článok

Diskusia