09. 03. 2006
Zdieľať

S pojmom domov sa asi v každom z nás spája predstava príjemných činností – relaxu s dobrou knihou, počúvania hudby, sledovania zaujímavého filmu či rozhovorov s rodinou a priateľmi – ako ináč než posediačky. A čo tak posedieť si v koži? Pohodlné kreslo alebo relaxačný solitér čalúnené kožou sú síce o čosi drahšie než ostatné, ale sú aj trvácnejšie a elegantnejšie.






Moderný dizaj dokáže splniť všetky sny o pohodlnom sedení – či už v elegantnom kresielku, v čalúnenom kresle s podnožkou, predĺženom kresle, ktoré možno pomocou diaľkového ovládača rôzne polohovať, a dokonca vás dokáže aj pomasírovať.


Otázky na kožu

46345

Nezameniteľný pôvab kože nachádzal svojich obdivovateľov asi v každej dobe a nie je to inak ani dnes. Možno preto, že už od praveku boli z kože nielen veci dennej potreby, ale i vzácne artefakty. Koža dokázala poskytnúť teplo a ochranu, bola symbolom moci… Tento elegantný, prestížny a zároveň praktický materiál ostáva pre svoje nenapodobiteľné vlastnosti populárnym i dnes. Interiérom dnes vládnu prírodné materiály a kožené čalúnenie tu má svoju stabilnú pozíciu. Súčasný dizajn nábytku sa vyznačuje jednoduchosťou, nápaditosťou a účelnosťou. Či sú to kreslá, relaxačné kreslá, alebo chaise longue, či je ich štýl moderný, klasický, alebo futuristický, remeselne precízne čalúnenie kožou ich celkový vzhľad i hodnotu jednoznačne povyšuje.

Aká je a aká bude?



  • Koža je známa svojou veľkou pevnosťou a odolnosťou.


  • Odborníci odhadujú, že ak sa kožený výrobok odborne ošetruje, jeho životnosť je až štvornásobne vyššia v porovnaní s textilnými poťahmi. Rokmi získaná patina dokonca robí kožu ešte krajšou.


  • Koža je vhodná aj pre alergikov a ľudí citlivých na prach, pretože sa z nej všetky nečistoty ľahko odstraňujú.


  • Zároveň je to jediný čalúnnický materiál, ktorý nepotrebuje „spomaľovače“ plameňa na splnenie podmienok nehorľavosti, pretože je prirodzene odolná proti ohňu.


  • O koži sa zvykne hovoriť, že je v zime chladná a v lete sa na nej človek spotí. Nie je to však pravda. Túto zlú povesť možno spôsobili rozličné koženky, „lederlooky“ a iné umelé napodobeniny kože. Koža je naopak materiál na dotyk veľmi príjemný – „dýcha“ a rýchlo sa prispôsobí teplote prostredia aj nášho tela, podobne ako napríklad drevo.


  • Koža ponúka širokú paletu pôsobivých štruktúr a príjemných farieb a ako poťahový materiál je vďačným prostriedkom na uplatnenie tvorivosti nábytkových dizajnérov.


  • Koža je prírodný produkt so všetkými vlastnosťami prírodného originálu. Preto ani prípadné záhyby či mierne odlišnosti (napríklad v štruktúre) sa pri nej nepovažujú za chyby, ale za dôkaz prírodného charakteru.

Z čoho a odkiaľ pochádza?


Otázky na kožu

46355

Výrobcovia rozdeľujú kože do rozličných tried a kvalít. Aby ste si dokázali vybrať tú pravú – podľa svojho životného štýlu, nárokov, ale aj obsahu peňaženky – mali by ste sa najprv oboznámiť s jej vlastnosťami.


Otázky na kožu

46361

V čalúnnickej praxi sa hovorí o usni – pod pojmom useň rozumieme kožu, ktorá sa v priebehu kožiarskeho technologického procesu upravuje tak, že nepodlieha poveternostným vplyvom a má požadované chemické, fyzikálne, mechanické, vzhľadové a úžitkové vlastnosti. Usne sa spravidla rozdeľujú podľa viacerých klasifikačných znakov – asi najdôležitejšie je delenie podľa druhov kože (usne z hovädziny, teľaciny, bravčoviny atď.) a podľa konečnej povrchovej úpravy lícnej strany.


Otázky na kožu

46349

Kvalita kože závisí nielen od jej spracovania, ale napríklad aj od toho, ako žilo zviera, z ktorého pochádza – napríklad či sa chovalo vo voľnom prostredí alebo v uzavretých chovoch. Zvieratá v prírode majú viac slnka a nie sú vystavené stresu, preto ich koža obsahuje viac prírodného kolagénu. Na druhej starne dobytok žijúci voľne je viac vystavený aj poraneniam, výkyvom počasia, uštipnutiam hmyzom a pod. Koža tým získava prírodné defekty. Koža ustajnených zvierat má týchto defektov oveľa menej.


Otázky na kožu

46363

Normálna koža je hrubá asi 4 až 6 mm. Pre potreby nábytkárskeho priemyslu sa väčšinou rozdeľuje do troch vrstiev s minimálnou hrúbkou 0,9 až 1 mm. Vrchná časť predstavuje najvyššiu kvalitu, stredná časť sa ako brúsená či lakovaná dostáva na trh v nižšej cenovej relácii a spodná vrstva sa používa najmä v obuvníckom priemysle.

Ktorá je ktorá?

Podľa konečnej úpravy líca sa kože (usne) delia do štyroch kategórií:


  • anilínové,


  • brúsené anilínové,


  • poloanilínové (semianilínové),


  • upravované.


Otázky na kožu

46348

Kože, ktorých povrch netreba veľmi upravovať, majú najvyššiu kvalitu a nazývajú sa anilínové. Stačí ich len nafarbiť anilínovými farbami, prípadne naniesť na ne transparentný silikónový lak a koža bude lepšie odolávať špine a vode. Kvalitu tejto kože zbadá i laik na prvý pohľad a dotyk. Pravá anilínová koža si okrem svojej hebkosti a pružnosti zachováva aj svoju vlhkosť. Anilínové kože najlepšie dýchajú a najrýchlejšie sa prispôsobia teplote nášho tela, sú teda aj najpríjemnejšie na dotyk. Časom anilínová koža získa prirodzenú patinu a bude ešte krajšia. Čistých anilínových koží je veľmi málo (približne 5 %) a sú najkvalitnejšie, preto je prirodzené, že sú najdrahšie.

Povrch brúsenej anilínovej kože (nazýva sa aj nubuková) sa iba zľahka prebrúsi, aby bol mäkký. Potom sa celá koža ošetrí olejmi a vodoodpudivými látkami. Je určená najmä pre milovníkov veľmi mäkkej kože.


Otázky na kožu

46357

Poloanilínová (semianilínová) koža sa preparuje anilínovým moridlom. Impregnovaná koža získa v procese farbenia rovnakú farbu na celom povrchu. Veľmi dobre odoláva mastnote a tekutinám. Existuje však veľmi veľa typov semianilínových koží. Pri posudzovaní týchto koží nerozhoduje ich hrúbka, ale jemnosť; kvalita a teda i cena sa určujú podľa toho, koľko úprav koža potrebovala. Čím bolo úprav menej, tým je koža jemnejšia na dotyk a lepšie si zachová svoj prírodný charakter. Tu sa zákazník zorientuje len ľažko – jednou z možností je vyžiadať si od predajcu vzorkovník, skúšať, ohmatávať a porovnávaním zistiť rozdiel medzi jednotlivými skupinami semianilínových koží.


Otázky na kožu

46354

Sedací nábytok sa čalúni prevažne upravenou kožou, pretože zákazníci sú len zriedka ochotní akceptovať prírodné defekty koží. Kože sa brúsia, zarovnávajú a nerovnosti sa vypĺňajú zbrúsenými čiastočkami spolu s rozličnými spojivami. Prevalcovaním kože sa zakryjú zásahy a nerovnosti, čo koži dodá prirodzený vzhľad. Po prestriekaní farebným lakom vzniká praktický, veľmi odolný materiál na každodenné používanie.

Ako sa o ňu starať?

Základné pravidlá starostlivosti o kožené čalúnenie:


  • Nábytok neumiestňujte blízko zdroja tepla, pretože teplo kožu vysušuje a môže sa lámať. Vzdialenosť medzi koženým nábytkom a tepelným zdrojom by mala byť minimálne 30 cm.


  • Kožené čalúnenie chráňte pred priamym slnečným svetlom, pretože môže zapríčiniť zmenu farby kože. Slnko má zároveň podobné účinky ako každý iný zdroj tepla.


  • Kožu môže poškodiť aj ľudský pot, mokré vlasy, pero, fixy, lak na nechty či žuvačky.


  • Pre všetky typy kože platí, že prach treba z nej odstraňovať tak často ako z ostatného nábytku. Používajte na to mäkkú handričku alebo jelenicu – tie by mali zaručiť, že sa špina neprenesie späť na kožu. Na dennú starostlivosť sa môže použiť aj trochu navlhčená mäkká handrička, ktorou sa celý povrch zľahka utrie krúživými pohybmi.


  • Na čistenie kože sa nesmú používať pracie prášky, prostriedky na umývanie riadu a iné agresívne chemikálie ani lanolínové či silikónové oleje – nimi by ste mohli kožu poškodiť.


  • Ak sa na kožu nešťastnou náhodou vyleje tekutina, okamžite ju vysajte handrou alebo pijavým papierom, aby nevnikla hlbšie do materiálu. Ak ste to nestihli, nechajte fľak niekoľko dní na pokoji – zvyčajne sa časom sám vsiakne. Fľaky nikdy nedrhnite – vyšúchali by ste tak lesklé miesto.


  • Dôkladné čistenie kože odporúčajú výrobcovia raz do roka. (Častejšie treba čistiť viac namáhané miesta, napríklad operadlá.)


  • Pri dôkladnom čistení kožu utrieme vlhkou handrou s neagresívnym čistiacim prostriedkom a natrieme ochranným krémom. Na to by sa mali používať rady špeciálnej čistiacej kozmetiky (napr. Leather Master, Soft Cleaner a Leather Protection Cream). Jej použitie sa odporúča konzultovať s kvalifikovaným pracovníkom.


  • V technickom opise koženého výrobku sa okrem kvality a vlastností kože uvádza aj spôsob, ako ju správne čistiť a ošetrovať. Myslite na to, že koža na čalúnení je vo svojej podstate podobný materiál ako napríklad koža na vašich rukách. Potrebuje podobnú starostlivosť a škodia jej podobné veci ako vašej vlastnej koži.


Otázky na kožu

46358

Pri správnej starostlivosti o kožené čalúnenie sa určite budete zo svojho nábytku tešiť veľmi dlho. Aj tu však platí známe „menej je niekedy viac“ – ani s čistením koženého nábytku to netreba preháňať. Časté a nesprávne ošetrovanie či čistiace prostriedky totiž môžu koži viac uškodiť, ako pomôcť.

Kategória: Farby, materiály Nábytok
Tagy: koža kreslo
Zdieľať článok

Diskusia