08. 09. 2005
Zdieľať

Pierre Paulin (Francúzsko, 1927) patrí medzi najvýznamnejších francúzskych dizajnérov polovice 20. storočia. Pierre Paulin študoval kamenosochárstvo a modelovanie z hliny na umeleckej škole Ecole Camondo in Paris. Jeho prvé návrhy upútali firmu Thonet, a tak začiatkom 50. rokov začal pre túto firmu navrhovať nábytok. Objavil nové materiály a formy, ktoré kombinoval v štýle dizajnérov, ako sú Charles Eames, Eero Saarinen and Harry Bertoia.


Stuha na sedenie

29391

V roku 1958 sa Paulin stal hlavným dizajnérom firmy Artifort. V Artiforte našiel významnú podporu pri realizovaní svojich odvážnych a originálnych nápadov. Paulin navrhol pre Artifort mnoho druhov sedacieho nábytku skulpturálnych tvarov: od kresla Tongue (Jazyk), ktorý si obľúbili najmä tínedžeri, až po elegantné a jemné kresielka, ku ktorým patrí napríklad Tulip (Tulipán). Nosnú konštrukciu sedacieho nábytku väčšinou tvorila kostra z oceľových rúrok, ktorá sa obalila polyuretánovou penou a potiahla elastickým textilným poťahom. Paulinovi sa počas jeho kariéry podarilo získať aj mnoho dôležitých štátnych zákaziek, medzi ktoré patrí napr. návrh nábytku a interiérov v Elyzejskom paláci v Paríži alebo návrh prezidentskej kancelárie Françoisa Mitterranda v roku 1983. Účasť na týchto zákazkách určite prispela k Paulinovej mediálnej publicite, ale súčasne umožnila verejnosti objaviť pohodlie moderného bývania, ukryté v jeho dizajne.


Stuha na sedenie

29392

Ribbon Chair – alebo kreslo Stuha, navrhol Pierre Paulin v roku 1965. Kreslo získalo cenu AIA a považuje sa za modernú klasiku. Kreslo sa dodnes nachádza vo výrobnom programe firmy Artifort. Elastický poťah sa dokonale prispôsobuje oblým formám nábytku. Na výber sú jednofarebné poťahové látky, ale aj pestré vzorované textílie s dizajnom pripomínajúcim 60. roky. Základňa kresla sa vyrába v rôznych farbách. Ribbon chair je vynikajúcim spojením funkčnosti a estetiky. V interiéri vždy patrí k príťažlivým objektom, ktoré ovládnu priestor.

Kategória: Dizajn Nábytok
Tagy: kreslo
Zdieľať článok

Diskusia