Nápady pre malý byt

23. 09. 2008
Zdieľať

V kuchyni sa ledva otočíte a k televízoru do obývacej izby sa predierate cez úzku uličku medzi skriňou a sedačkou? Alebo máte pocit, že sa vám zrúti celý byt na hlavu a vy ostanete uväznení pod nánosom vecí a nábytku a zahyniete biednou smrťou? Skúste, aj keď možno so zaťatými zubami a veľkým úsilím, zmeniť postoj k životu a s tým aj k bývaniu a skladovaniu.

Musíte sa pozrieť na svet s nadhľadom. Prvé, čo by ste mali urobiť, je zobrať vrecia a nemilosrdne vyhodiť aspoň polovicu tých nepotrebností, drobností a všakovakých …stí, na ktorých musíte len utierať prach. Zošity zo základnej školy či oblečenie, ktorého ste sa nedotkli posledných päť rokov u vás už dávno nemali byť. Potom si sadnite, urobte si kávu a uvoľnite priestor pre fantáziu, možno aj tak, že sa vrátite do detských čias a zbavíte sa predsudkov. A ak ste pri tom zobrali do rúk aj náš časopis, urobili ste to najlepšie, čo ste mohli, aby ste si vytvorili prívetivý domov, ktorý lahodí oku.

 

 


Nápady pre malý byt

162902

 

Nápady pre malý byt

162903

Listujte v časopisoch, inšpirujte sa na internete, choďte do obchodov s nábytkom. Určite nájdete riešenie vhodné pre váš byt. Možno práve takéto uloženie topánok vyrieši večný problém zakopávania o topánky voľne uložené na zemi. (Ikea)   Predsieň je často rozmerovo poddimenzovaná. Dôležité je prispôsobiť množstvo a veľkosť potrebného nábytku jej rozmerom. (IKEA)

 

 

 

 

Iný pohľad na svet a nová dispozícia

Čo ak by ste prestali rozmýšľať o svojom byte klasicky, teda ako vyskladať kuchynskú linku v kuchyni, aká sedačka sa mi zmestí do obývačky a ktorú skriňovú zostavu si vybrať? Pozrite sa na byt komplexne. Chodia k vám priatelia a vy im radi pripravujete niečo chutné pod zub, alebo sa aj tak vždy stretávate všetci v kuchyni? Využite to teda a vyčleňte tomuto priestoru najväčšiu miestnosť, ktorá bude stredom vášho vesmíru, s veľkým jedálenským stolom a pohodlnými kresielkami, ktoré nahradia sedačku. Svoje miesto si tam určite nájde aj televízor. A z menšej miestnosti urobte spálňu. No ak by ste pokračovali ďalej, mohli by ste k centrálnemu obývaciemu priestoru pripojiť aj spálňu a len v prípade potreby ju uzatvoriť napríklad posuvnými dverami či jednoduchým paravánom.

 

 

 

 


Nápady pre malý byt

162906

 

Nápady pre malý byt

162917

Výnimky potvrdzujú pravidlo, že do malých priestorov sú vhodnejšie menej výrazné farby. Áno výnimky sú povolené a môžu dopadnúť skvele, no to by ste mali radšej ponechať na odborníkov v interiérovom dizajne, ktorí ovládajú kompozíciu a vnímanie priestoru. (Ikea)   Toto je možno pohovka, možno veľká posteľ a možno posteľová pohovka. Myslíte si, že takýto fórik uberá na elegancií celého priestoru? Práve naopak, pridáva mu uvoľnenosť a štýl. Ak by ste sem vopchali sedačku a ešte aj posteľ, už by ste sa sem ani nepohli. A k tomu vzdušné na stene zavesené skrinky odrážajúce najnovšie trendy, aj s lesklým povrchom, ktorý jemne zrkadlí priestor a pridáva mu hĺbku. (Poliform)

 

Alebo naopak, uprednostňujete stravu pripravenú v čo najkratšom čase a kuchyňu používate spravidla iba na prípravu kávy a praženice? Tak ju strčte niekam do kúta a nenechajte jej zabrať priestor veľkej či menšej izby. Možno by sa vám zmestila do niky za posuvné dvere alebo by sa stratila ako súčasť obývačkového nábytku. Všetko sa dá, len sa netreba báť nezvyčajných riešení a nápadov.

 

 

 

 

 


Nápady pre malý byt

162907

 

Nápady pre malý byt

162909

Ak sa počet osôb vo vašom byte z času na čas mení, prídu vhod ľahké, svieže a stohovateľné kreslá.(Artifort)

 

Častým argumentom proti prepájaniu či integrovaniu kuchyne s obývacou izbou býva, že pachy z kuchyne, kde sa varí, sa dostanú do celého bytu. Pri varení však zvyčajne nevzniká smrad, ale zväčša neodolateľná vôňa, ktorá sa aj z hermeticky uzavretej kuchyne pri vašom odchode dostane do ostatných častí bytu i keď možno s menšou intenzitou. Preto treba využívať kuchynské odsávače, ktoré sú v súčasnosti už veľmi výkonné, a oplatí sa v tomto prípade troška zainvestovať. Mám na mysli rozličné výsuvné odsávače, ktoré pracujú tesne nad hrncom či panvicou a ktorým neunikne ani najmenší pach.

 

 

 


Nápady pre malý byt

162920

Ak nechcete búrať, tak aspoň odstraňujte

Zmenšite počet dverí v byte. Čím ich bude menej, o to väčší sa vám bude byt javiť. Ak sa nechystáte robiť väčšie stavebné úpravy, len sa vám žiada akosi oklamať oči a nahovoriť im, že máte väčší byt, odstráňte dvere aj so zárubňami všade, kde ich skutočne nepotrebujete. Zvyšné dvere vymeňte za posuvné a ušetríte ďalšie centimetre. Ak zvolíte sklenený variant dverí, oklamete svoje oči ešte viac, pretože sa vám stratia veľké masívne plochy, ktoré jasne vymedzujú priestor. Odstráňte tiež veľké a tmavé kusy nábytku, tie v malom byte nemajú svoje miesto.

Dôležité je premyslené ukladanie a odkladanie

Premeňte všetky nevyužité niky a kúty na odkladacie plochy. V malých bytoch treba čo najefektívnejšie využiť aj vertikálny rozmer miestností. Praktické sú znížené stropy, ktoré slúžia na odloženie sezónnych vecí a kufrov. Aj priestor nad dverami môže vyplniť polica. Veľkú službu s malými priestorovými nárokmi preukáže vstavaná skriňa s posuvnými dverami, ktorá zhltne skutočne veľa vecí. No aj tu musíme byť opatrní – do obývacej izby je vhodné zvoliť niečo vzdušnejšie. Plná vstavaná skriňa, aj keď so zrkadlovými dverami, ktoré dokážu opticky priestor zdvojnásobiť, je vhodnejšia skôr do spálňovej časti alebo predsiene.
 


Nápady pre malý byt

162914

 

Nápady pre malý byt

162915

Konferenčné stolíky (Ligne roset)

 

Zaujímavým riešením je priestorové umiestnenie, ktoré vytvorí akúsi priečku medzi jednotlivými miestnosťami. Ak už máte premyslené využitie každého kútika, zamerajte sa na vnútorné vybavenie skríň a skriniek, vďaka ktorému budete mať prehľad v uložených veciach, a preto aj viac miesta v nich.

 

Spanie na iný spôsob

Posteľ je najrozsiahlejší kus nábytku a zaberá dosť miesta. Jednou z možností ako vyriešiť problematiku spania v malom byte, je umiestniť posteľ v spoločnom otvorenom priestore a oddeliť ju iba opticky. Najlacnejším riešením je jednoduchý záves alebo paraván, rovnaký účel splnia aj rolety či žalúzie. Na vytvorenie intímnejšieho miesta je vhodnejšie oddelenie posuvnou stenou alebo aj v priestore umiestnenou šatníkovou skriňou.
 


Nápady pre malý byt

162911

 

Nápady pre malý byt

162912

Aj do malého bytu chodia návštevy, ktoré občas ostanú aj viac dní. Okrem rozkladacích sedačiek sú dobrým tipom aj také, ktoré sa jednoducho prisunú k sebe a vytvoria lôžko. (BBB)

 

Najčastejším riešením v skutočne malých bytoch býva rozkladacia pohovka. Vyberte si však kvalitný matrac, pretože väčšina rozkladacích pohoviek je určená len na príležitostné spanie a každodenné používanie by vás asi rýchlo omrzelo. Iným variantom rozkladacej pohovky je výklopná posteľ, ktorá je cez deň ukrytá vo vstavanej skrini aj s posteľnou bielizňou, ktorá býva uchytená pásmi.

 

 

 


Nápady pre malý byt

162923

 

Nápady pre malý byt

162924

Dobré nápady vám pomôžu vyriešiť zariadenie malého bytu. Všetky výsuvné, rozkladacie, posuvné záležitosti, však musia spĺňať jednu podmienku – manipulácia s nimi musí byť ľahká a bezpečná. (Dinamica)

 

Populárne je tiež vytvorenie takzvanej galérie alebo poschodia. To sa využíva najmä v starších bytoch s vysokými stropmi, kde sa umiestni lôžko a pod ním ostane priestor, napríklad na šatník či pracovný kút, alebo aj na sedačku. Nad posteľou by však priestor v každom prípade mal ostať aspoň taký vysoký, aby sa dospelý človek mohol na posteli posadiť. Mali by ste vedieť aj to, že v horných častiach izby je oveľa teplejšie ako pri zemi.

Článok bol uverejnený v časopise Môj dom 07/2008

 

 

 

Kategória: Bývanie Navrhovanie interiéru
Tagy: interiérový dizajn kuchyňa malý byt obývacia izba spálňa
Zdieľať článok

Diskusia