Zdroj: iStock

Ako si upraviť byt, aby ste v ňom dokázali odbúrať stres

01. 06. 2020
Zdieľať

Ako si ozvláštniť interiér, aby sme sa cítili v ňom príjemnejšie a odbúrali stres? Týchto pár jednoduchých úprav vám pomôže zbaviť sa úzkostí a obáv.

Spojenie s prírodou

Moderné umelecké diela, architektonické prvky či trendové tapety sú síce skvelým spôsobom, ako dostať do interiéru štýl, ale mnohokrát na harmónii prostredia nepridajú. Často sú tieto prvky chladné, prísne, priveľmi technické a pre vytvorenie pokojného prostredia na relax potrebujeme presný opak.

Oživme miestnosti prírodnými farbami a vzormi. Kontakt s prírodou, príjemný výhľad, zeleň na terase i v interiéri nám pomôžu zbaviť sa stresu. K upokojujúcim farbám patria najmä odtiene zelenej, modrej, hnedej a svetlosivej.

obývacia izba s dekoráciami v prírodnom štýle

IStock

Spánok nadovšetko

Zo spálne by malo vyžarovať najviac pohodlia. Prečo? Viaceré štúdie potvrdili, že ak spíme menej ako 8 hodín, zvyšuje sa riziko úzkostí a depresie. Preto je veľmi dôležité investovať do pohodlnej postele, a celkovo, príjemnej relaxačnej spálne. Kvalitný spánok však nie je len o zariadení interiéru, ale aj o ďalších faktoroch, ktoré sa oplatí dodržať. Optimálna spálňa by mala byť chladná a tmavá.

spálňa s drevenou manželskou posteľou

IStock

Ak máte narušený spánok:

  • investujte do zatemňovacích závesov alebo roliet,
  • pred spánkom miestnosť, ak je to možné, vychlaďte na 18 až 20 stupňov Celzia,
  • používajte budík namiesto telefónu, ten si nechajte v inej miestnosti,
  • vyskúšajte pohodlný, podporný matrac a posteľnú bielizeň vyrobenú z prírodných vlákien.

Aktivujte všetky zmysly

Čo vám dáva pocit pohodlia, istoty a bezpečia? Zapojte zmysly! Mäkký hebký poťah či deka na pohovke, difúzor uvoľňujúci upokojujúcu vôňu levandule z éterického oleja, vonná sviečka, pokojná hudba alebo zvuky prírody – to všetko vám pomôže oddýchnuť si, zrelaxovať a zbaviť sa stresu. Dajte si mäkké hrubé ponožky a horúci čaj. A najmä: eliminujte akékoľvek rušivé zvuky zvonku. Hluk veľmi negatívne útočí na našu psychiku, špeciálne, ak sme v strese alebo vyčerpaní.

pohodlné kreslo s kvetinovými vzormi

IStock

Urobte si kútik, v ktorom budete mať všetky obľúbené veci po ruke. Milé fotografie, pohodlné kreslo, mäkkú teplú deku, dobrú knihu, stolček a obľúbenú šálku.

Prečítajte si tiež
Ako zútulniť obývaciu izbu, ktorá funguje zároveň ako detská herňa

Predtým, ako naplníte chladničku, uvažujte

Čo má chladnička spoločné so stresom alebo vašou náladou? Na prvý pohľad nič, ale… To, čo zjeme, výrazne ovplyvňuje naše pocity. Nezdravé jedlá, sladkosti, spracované potraviny nás povedú priamočiaro k prejedaniu, zvýšenej hmotnosti, a tým pádom aj k ďalším negatívnym pocitom.

Naplňte si chladničku jedlami a nápojmi, ktoré pomáhajú zlepšiť náladu. V prvom rade to je farebné ovocie a zelenina v surovom stave, bylinky a tiež, napríklad harmančekový čaj, ktorý má upokojujúce vlastnosti.

zdravá strava

IStock

Náš tip: „Návnadu“ si vyložte na stôl alebo na linku, aby ste hneď pri vstupe do kuchyne mali motiváciu. Navyše, farebné ovocie a zeleninu na kuchynskom stole môžete skombinovať s nemenej pozitívnymi tapetami so vzorom farebných kvetov alebo plodín. Umelé prísady a kofeín v stavoch vyčerpania, stresu alebo úzkosti situáciu len zhoršujú!

Sabína Zavarská
Foto: istock.com

Kategória: Navrhovanie interiéru
Tagy: prírodné materiály
Zdieľať článok

Diskusia