Ako si zariadiť miesto na prácu z domu

Ako si zariadiť miesto na prácu z domu

11. 10. 2021
Zdieľať

Už niekoľko mesiacov mnohí z nás pracujú a učia sa v režime „sme doma“, takže sa snažíme nájsť čo najefektívnejší spôsob, ako pracovať uprostred celej rodiny. Chce to dobre zariadiť miesto i čas.

Miesto sa vždy nájde

Ak máte doma miestnosť, ktorá doteraz slúžila ako akýsi rodinný sklad, máte výhodu. Napríklad nevyužité podkrovia sú dobrými kandidátmi. Ak sa rozhodnete takýto priestor aj nanovo vymaľovať, kým ho zariadite, vyberte si farbu, ktorá vám je príjemná a dobre sa vám pri nej sústredí. Jemné a tlmené odtiene vo všeobecnosti podporujú uvoľnenejšiu náladu, svetlejšie a sýtejšie zlepšujú sústredenie.

Domáca pracovňa

Zdroj: istock.com

Väčšina domácností však izbu či aspoň izbičku navyše nemá a na pracovňu musí vyčleniť miesto uprostred zabehnutej domácnosti. Keď sa hľadá, zvyčajne sa hluchý priestor v byte predsa len nájde. Niekedy vás prekvapí, aký potenciál majú rôzne kúty a zákutia. Je fajn, keď poskytujú aspoň trochu súkromia. V otvorenom priestore to dosiahnete napríklad paravánmi, ktoré môžete zložiť, keď s prácou skončíte. Deliacu funkciu môžu mať aj rôzne policové systémy. Práve pre súkromie a pokoj sa domáca pracovňa často ocitne v spálni. V odpočinkovej zóne sa však príliš veľa elektroniky neodporúča, takže na noc radšej notebook, router a podobné prístroje znovu odsťahujte inam.

Posvieťte si na prácu

Domáce pracovné miesto by malo byť rozhodne dobre osvetlené. Najlepšie prirodzeným svetlom. Odporúča sa, aby zasklená plocha predstavovala najmenej 10 % celkovej podlahovej výmery miestnosti. Ak ide o pracovný kút či priestor, ktorý bude mať po skončení pracovného dňa opäť inú funkciu, je dobré, ak je blízko okna. Niekedy pomôže aj dočasné pootočenie jedálenského stola. V podkrovnej pracovni sa oplatí umiestniť stôl priamo pod strešné okno, cielene ho osvetlíte a ušetríte priestor. Spodná hrana strešného okna vo výške minimálne 950 až 1 100 mm vám zabezpečí dokonalý výhľad aj v sede.

Domáca pracovňa

Zdroj: istock.com

Správne nadimenzovanie umelého osvetlenia tiež netreba podceniť. Stropné svietidlo doplňte stolovou lampou. Nastaviteľný smer osvetlenia určite oceníte. Ak si nechcete uberať z pracovnej plochy, vyberte si napríklad modely pripevnené na poličke nad stolom, ľahko ich premiestnite. Pracovný výkon vám zlepší kvalitné chladné biele svetlo.

Viac tipov, ako zvládnuť prácu z domu si prečítate na webe vdobrom.sk.

Kategória: Navrhovanie interiéru
Zdieľať článok

Diskusia