Časté chyby očami dizajnérov: Tomuto sa vyhnite, aby ste nezničili atmosféru domova!
Dirigent určuje melódiu orchestru. Interiérový dizajnér dáva atmosféru priestoru. Od čoho závisí a ako sa vyhnúť chybám pri výbere nábytku? Spýtali sme sa tých najpovolanejších.
Triky, aby nevznikol „mačkopes“
Aké triky použiť, aby sme prípadné chybičky krásy v interiéri nezvýraznili, ale, naopak, potlačili aj bez stavebných úprav?
Daniela Mazúrová:
Ak cítime potrebu zmeny interiéru, ale náš čas alebo peňaženka to neumožňuje, pracujeme s tým, čo máme. Pokiaľ niečo v priestore na nás „kričí“, vyriešme to ako prvé. Zväčša je to nejaký kúsok zariadenia, ktorý treba opraviť, premaľovať alebo sa ho jednoducho musíme zbaviť. Na začiatku je potrebné zvážiť, či viem tomuto nábytku a zariadeniu nejako pomôcť – repasovať, vymeniť úchytky atď.
Viac inšpiratívnych interiérov od dizajnérov nájdete aj v galérii.
Obzvlášť hodnotným kusom sa oplatí venovať viac, pretože nás budú sprevádzať v interiéri dlhšie ako lacnejšie a nekvalitnejšie kúsky. Potom sa zamerajme na celkovú farebnosť. Trik je vo farebnom ladení. Pokiaľ máme miestnosť zariadenú v teplých hrejivých tónoch a niečo nám tento efekt kazí, pozrime sa i týmto smerom.
Celý dojem väčšinou kazí interiér „mačkopes“. Nevie sa, či má vintage alebo moderný štýl, či je v studených alebo v teplých tónoch. Najhoršia je kombinácia týchto protipólov, keď je interiér farebne a štýlovo nevyvážený, povedzme že z každého trochu alebo pol na pol.
Josef Trakal:
Ak riešime celkovú rekonštrukciu, tak spomínané faktory ovplyvniť môžeme. Pokiaľ ide len o zariaďovanie, je nutné skombinovať dekory tak, aby spolu ladili. Určite nie je dobré kombinovať viac ako dva druhy drevín. V priestore potom vzniká optický neporiadok.
Nepreháňajme to ani s väčším množstvom farieb. Nie všetky sa k sebe hodia. Vyhnúť by sme sa mali aj výrazným prvkom, ak s nimi nevieme pracovať. No a treba myslieť i na to, že prácu by sme mali zveriť overeným a šikovným remeselníkom. Neuspokojiť sa s priemerom.
Slavomíra Ramsová:
Pri zariaďovaní interiéru je dôležité nepostupovať chaoticky, ale mať presný plán, buď vo forme moodboardu, alebo koláže nábytkových prvkov, prípadne už priamo vytvorenej vizualizácie.
Ak máme takýto plán a vidíme na papieri svoj cieľ, nestane sa nám, že nakúpime veci, ktoré sa nám práve v tej chvíli v obchode páčia alebo nás na nich zláka dobrá cena. Potom nábytok a doplnky prinesieme domov a zistíme, že nám to spolu v jednom priestore neladí. To býva aj najčastejší problém, prečo si odo mňa klientky objednávajú konzultáciu. Nakupovali totiž bez plánu, bez vopred ujasnenej koncepcie a kúpili síce pekný nábytok aj doplnky, ale v jednom priestore tieto veci spolu vôbec neladia.
Ak zariaďujeme, respektíve redizajnujeme priestor, v ktorom nejaký pôvodný nábytok musí ostať, pre laika to bude trošku väčšia výzva. Treba brať do úvahy všetky prvky, ktoré sa musia v interiéri ponechať.
A zase máme dve možnosti. Buď im prispôsobíme výber nového nábytku a farebnosti tak, aby sme celý priestor krásne spolu zladili, alebo pôvodný nábytok a doplnky prejdú nejakou recykláciou, redizajnom. Určitými vizuálnymi zmenami môžeme aj zo starého nábytku urobiť nové originálne kúsky, ktoré do nového konceptu lepšie zapadnú.
Dnes sú v trende rôzne techniky natierania alebo tapetovania staršieho nábytku, ktorý môžeme doplniť aj nejakými dekoračnými prvkami, ako sú lišty, nové úchytky a rôzne zaujímavé detaily, vďaka čomu z neho vytvoríme veľmi originálny prvok.
Určite by som však v interiéri nerobila tú chybu, že by sa v ňom kombinovalo viac rôznych vzájomne nekompatibilných štýlov. Napríklad nekombinujte veľa druhov drevodekorov a nevyberajte rôzne a veľmi výrazné štruktúry a vzory, ktoré navzájom neladia. To by znamenalo, že by v jednom priestore vznikla zmes nábytku rôznych štýlov.