Zdroj: Dulux

Ako vyberať farebné odtiene do interiéru, aby mali želaný vplyv na našu náladu a pocity

04. 07. 2023
Zdieľať

Farby majú veľký vplyv na atmosféru každej miestnosti, obzvlášť na stenách. Kým sa pustíte do maľovania, najskôr si ujasnite niektoré základné pravidlá i to, ako farby kombinovať.

Ako vybrať farby do interiéru

Farby sú každodennou súčasťou nášho života. Robia náš svet krajším, no dokážu nás aj rozveseliť, upokojiť či dodať energiu. A to je pri výbere farieb do interiéru kľúčové. Ako však vybrať farby tak, aby mali želaný efekt na našu náladu a pocity?

Stavte na ich význam

Potrebujete doma pracovať alebo si chcete poriadne oddýchnuť? Vyberajte studené farby, ktoré pôsobia pokojnejšie, podporujú intelekt a možnosť sústrediť sa. Patrí sem modrá, zelená a fialová farba v rôznych odtieňoch. Vhodné sú do spálne, domácej pracovne alebo do miestností zaliatych slnkom.

Prečítajte si tiež
Psychológia farieb: Ktoré farby a kombinácie vyvolávajú v interiéroch pocit pohody a harmónie?

Naopak, ak sa potrebujete „dobiť“ energiou, podporiť komunikáciu a hravosť, vyberajte teplé farby, medzi ktoré patria odtiene červenej, oranžovej a žltej. Hodia sa do predsiene, obývačky, jedálne či detskej izby, alebo do tmavších častí domu.

Podmanivá zelená

Značka Dulux si tento rok zvolila za farbu roka podmanivý zelený odtieň s názvom Obilný klas, ktorý je symbolom premieňajúcej sa prírody. „Zázračné“ semienka majú vniesť do našich domovov kúzlo prírody a pocit, že sme s ňou spojení. Na jej základe tak dizajnéri vytvorili štyri ľahko kombinovateľné palety farieb: Lush, Buzz, Flow a Raw. Každá z nich vyjadruje iný spôsob, ako nás príroda môže inšpirovať.

Farba Obilný klas

Farba Obilný klas je pozitívny odtieň tlmenej svetlozelenej, ktorá nám dáva pocit spojenia s prírodou. Zdroj: Dulux

Druhý dôležitý krok – správna kombinácia

V interiérovom dizajne máte dve možnosti: kombináciu analógovú, ktorá spája podobné farebné tóny, alebo farby s rovnakým základom. Druhou je komplementárna kombinácia, pri ktorej tvoria harmonické spojenie dve komplementárne (protistojné) farby. Tento mix vytvára dynamický kontrast najmä pri vysokej sýtosti farieb. Ak sa použije nesprávne, môže byť rušivý.

Ďalším kľúčom k úspechu je použitie pomeru 60 : 30 : 10. Zvoľte si primárnu farbu, ktorá bude na stenách a podlahe, doplňte ju sekundárnou farbou na sedačke, kreslách a tretiu, najvýraznejšiu farbu, na doplnkoch a malých plochách.

Biofilný dizajn v obývačke

Biofilný dizajn má za úlohu začleniť prírodné elementy do človekom vybudovaného prostredia. Zdroj: Dulux

Farebná paleta Lush inšpirovaná tónmi lesov a prírody

Farby v palete Lush, inšpirované tónmi lesov a prírody, by toto spojenie mohli pomôcť dosiahnuť. Steny natreté jemnou zelenou v kombinácii s Wild Wonder vytvárajú pocit hrejivosti a pôsobia upokojujúco. Zdroj: Dulux

Podvedome sa orientujeme podľa prírody

Naše priestorové cítenie sa podvedome orientuje podľa prírody. Nad sebou vidíme svetlú oblohu a na zemi tmavšie farby zeme, kameňov alebo trávy. V miestnostiach, ktoré sú zariadené podľa tohto prírodného rozvrstvenia farieb, sa cítime inštinktívne dobre. No nie je to jediná ideálna schéma.

Na príklade tejto obývačky na obrázkoch môžete vidieť, ako sa pomocou rôznych farieb a ich rozličného náteru zmení celkový ráz miestnosti, pričom každá pôsobí harmonicky.

Prečítajte si tiež
Tieto farby ničia spánok! Viete, ktorým odtieňom posteľnej bielizne je lepšie sa vyhýbať?

Na hornom obrázku (paleta Lush) vytvára zadná farebná stena pocit opory a tiež vhodné pozadie pre nábytok a izbové rastliny. Tak sa javí oproti dolnej obývačke väčšia a vyššia. Pocitovo pôsobí sviežo a relaxačne.

Dolná obývačka je zas hravejšia vďaka pestrejšej palete. Dvojfarebná zadná stena vytvára optickú ilúziu kratšieho stropu a čelné postavenie pohoviek zas budí dojem, že miestnosť vyzerá širšia ako dlhšia.

Obývačka v pestrých farbách

Zdroj: Dulux

Farebná paleta Buzz inšpirovaná prériami a kvitnúcimi lúkami

Farby Buzz, inšpirované prírodnou atmosférou a biodiverzitou prérií a kvitnúcich lúk, vnesú do každej miestnosti pocit vitality a radosti. Sú odvážne a dokážu vyzdvihnúť osobitosť a jedinečnosť akéhokoľvek priestoru. Zdroj: Dulux

Svetlé verzus tmavé farby

Pri výbere farieb do interiéru berte do úvahy, že tmavé farby zmenšujú miestnosti a znižujú stropy. Svetlé farby rozširujú, miestnosti sa zdajú väčšie, stropy omnoho vyššie. Chlad modrých tónov vyvoláva zdanie priestrannosti, čo môžete vidieť na príklade hornej obývačky, ktorá je veľmi čistá a elegantná.

Teplé farby s výrazným podielom červenej majú opačný účinok. Prichádzajú nám v ústrety, v sýtych odtieňoch sa dokonca zdá, že chcú na nás skočiť. Teplé žlté odtiene sú menej agresívne než červené.

Obývačka s jemnou pastelovou modrou s farbou Obilný klas

Zdroj: Dulux

Farebná paleta Flow inšpirovaná harmóniou a čistotou

Paleta pastelových farieb Flow vnáša do interiéru harmóniu, priestrannosť a čistotu. Dvojfarebný efekt kombinuje jemnú pastelovú modrú s farbou Obilný klas a tak vytvára priestor, ktorý je vzdušný a harmonický, ale nie zahltený. Zdroj: Dulux

Tmavé tóny nám idú v ústrety, svetlé priestor rozširujú. Obývačka na dolnom obrázku vo farebnej palete Raw má približne rovnaký odtieň zadnej steny a podlahy, a tak by sa mohla javiť ako jednoliaty celok.

Tento dojem ruší dobre zvolená púdrová ružová na bočných stenách a biela pohovka v strede miestnosti. Oproti hornej obývačke sa javí kompaktnejšia a romantickejšia, menej vzdušná, ale nie menšia.

Obývačka v teplých farbách s púdrovou ružovou

Zdroj: Dulux

Farebná paleta Raw inšpirovaná drevom, slamou a pšenicou

Obohacujúca paleta Raw dokáže vniesť teplo a energiu do každej obývačky. Mix decentných, teplých odtieňov vytvára jemný kontrast zdôrazňujúci jedinečné vlastnosti miestnosti. Rovnako aj táto paleta čerpá z prírody, pričom tóny odrážajú odtiene nespracovaných materiálov alebo plodín – najmä dreva, slamy a pšenice. Zdroj: Dulux

Text: Miroslava Maceková
Foto: Dulux
Zdroj: časopis Môj dom

Kategória: Farby, materiály
Tagy: farby v interiéri maľovanie interiéru obývačka
Zdieľať článok

Diskusia