Čo s tou halou?
„S manželkou uvažujeme o rekonštrukcii bytu, ale nejako nevieme, ako to celé...“ hundral si popod nos kolega z vydavateľstva a listoval v Mojom dome. „Nemáte tam nejaký dobrý nápad, ako zrekonštruovať byt v paneláku?“ Univerzálny návod, ako zrekonštruovať byt, samozrejme, neexistuje, ale pretože Môj dom je tu na to, aby s riešením podobných otázok pomáhal, ponúkame niekoľko nápadov, ako vyriešiť problémy jedného konkrétneho bytu nielen nášmu kolegovi, ale zároveň aj vám. Možno si aj vy na týchto stranách nájdete užitočný nápad. A ak nie, napíšte nám do redakcie, určite niečo vymyslíme.
„Byt má celkovo 74 štvorcových metrov, čo by nám ako trojčlennej rodine úplne stačilo, ale veľkú časť z nich vlastne ani nevyužívame. Napríklad hala nie je rozumne využitá. Mám tu síce počítač, ale pracovať tam, kde stále niekto chodí hore-dolu, tiež nie je bohviečo. Naproti tomu kuchyňa je primalá.“
Tak charakterizoval nevýhody svojho bytu spomínaný kolega. A pretože nemal jasnú predstavu, čo presne by chcel, ponúkol mu pán architekt Chrascina dve pomerne radikálne riešenia, ktoré by všetky spomínané problémy odstránili. Samozrejme, táto fáza je len začiatkom procesu – po nej by mali nasledovať ďalšie rozhovory s architektom a spresňovanie definitívnej predstavy, vyberanie a skladanie najvhodnejších nápadov, konzultácie so statikom, prepočítavanie nákladov a času potrebného na rekonštrukciu… až potom príde na rad búracia firma s výkonným rezným kotúčom na panel.
Riešenie prvé – otvorený obytný priestor a veľká kúpeľňaPo odstránení pôvodného jadra a niekoľkých priečok sa priestor pôvodnej kuchyne, kúpeľne, spálne, chodby a haly otvorí a prepojí. Ak sa rozhodnete búrať naozaj radikálne, potom z jednej strany stúpadiel môže vzniknúť oveľa väčšia kúpeľňa, ako bola pôvodná, z opačnej strany zasa kuchyňa prepojená s obývacou izbou. Na mieste pôvodnej obývačky je v tomto prípade detská (prípadne študentská) izba. V časti bývalej haly vznikne miesto na jedálenský stôl, v druhej ostane predsieň. Malou zmenou prešla aj bývalá detská izba – zmenila sa na spálňu s oddeleným pracovným kútom.
Riešenie druhé – zrkadlové, s oddeleným WCPodobne ako v prvom prípade, aj tu sa v zadnej časti bytu veľa búralo, v prednej zasa stavalo. Rozdiel je v riešení kúpeľne a v tom, že obývacia izba má teraz aj balkón. Či je to praktické, alebo nie, záleží na tom, ako a na čo ho budú domáci využívať (na vešanie bielizne môže byť pri hociktorej miestnosti, na posedenie v záplave kvetov je lepšie, ak je pri obývacej izbe a kuchyni). Spálňa rodičov a detská izba si vymenili pozície, takisto sa zmenila poloha pracovničky. Teraz majú priame denné svetlo obe izby, pracovňa je trochu popoluškou. (Ale na prácu pri počítači to stačí, no nie?)