Zdroj: Ivo Tavares Studio

Slnečné terasy a balkóny, odkazy na tradičné materiály a svieži dizajn. Toto všetko a ešte viac v úzkom štvorpodlažnom dome po premene

19. 05. 2022
Zdieľať

Projekt portugalského architekta Pedra Carrilho zaujal pozornosť nielen domácich odborníkov na pamiatky a architektúru, ale zaujal aj vo svete. Je príkladom riešenia viacerých problémových daností zároveň. Ako vyzerá úzky štvorpodlažný dom s históriou po rekonštrukcii a čo ponúka domácim? Čo znamená táto premena pre samotné mesto?

Pre Lisabon je veľmi dôležité zachovať charakteristické historické jadro a prvky v centre mesta v najlepšej možnej podobe. Nie sú to však len nehybní svedkovia dávno minulých čias, po oživení sa do nich vracia život. Viacero historických pamiatok sa nachádza aj na ulici Graça v Lisabone.

Lisabonský úzky štvorpodlažný dom s históriou po rekonštrukcii

Typickým prvkom lisabonských domov v tejto časti sú zdobené kovové zábradlia balkónov. Zdroj: Ivo Tavares Studio

Jednou z nich je budova číslo 117, ktorá sa po rekonštrukcii (či skôr rehabilitácii) stala príkladom. Jej premena výrazne prispela k zvýšeniu hodnoty a k zachovaniu jednoty ulice ako súboru budov s historickým významom.

Prečítajte si tiež
Dve terasy a priestor na jogu. Fascinujúca rekonštrukcia domu s kupolou

Pôvodné architektonické prvky, nové priestory

Zásah si vyžadoval všeobecnú reštrukturalizáciu v súlade s pôvodnými architektonickými prvkami. Základom premeny bolo nielen vizuálne, ale aj funkčné oživenie stavby, samozrejme popri rešpektovaní pôvodu a veku domu. Keďže dom mal po rekonštrukcii slúžiť ako moderný priestor určený na bývanie, nevyhnutnosťou bola tiež zmena dispozičného riešenia, predovšetkým otvorenie a presvetlenie priestorov.

Lisabonský úzky štvorpodlažný dom s históriou po rekonštrukcii

Na suterén nadväzuje vonkajšia terasa so zeleňou. Zdroj: Ivo Tavares Studio

Interiérový dizajn, ktorým nič nepokazíte

Na štyroch podlažiach sa po rekonštrukcii nachádza sedem malých bytov riešených v modernom jednoduchom a pritom sviežom štýle. K bytu na najvyššom poschodí prináleží strešná slnečná terasa s nádherným výhľadom na mesto, na suterén nadväzuje vonkajšia terasa so zeleňou.

Prečítajte si tiež
Štvorpodlažná vila pri Slavíne: Novostavba ako odkaz na funkcionalizmus

Ostatné podlažia majú balkóny. Byty osviežujú biele steny a svetlé drevené podlahy, nechýbajú vstavané úložné priestory, elegantne riešené kúpeľne s kamennou podlahou.

Lisabonský úzky štvorpodlažný dom s históriou po rekonštrukcii

Dom po rekonštrukcii slúži ako moderný priestor určený na bývanie. Zdroj: Ivo Tavares Studio

Ručne kované zábradlia, vnútorné drevené okenice

Typickým prvkom lisabonských domov v tejto časti sú zdobené kovové zábradlia balkónov. Okná i balkónové dvere sa zvnútra dajú uzatvoriť drevenými okenicami. Po rekonštrukcii dostali bielu farbu. Interiér spestrujú umelecké detaily s odkazmi na portugalskú kultúru i umenie a tradičné materiály.

Lisabonský úzky štvorpodlažný dom s históriou po rekonštrukcii

Interiér spestrujú umelecké detaily s odkazmi na portugalskú kultúru i umenie a tradičné materiály. Zdroj: Ivo Tavares Studio

Svieža modrá fasáda oživila ulicu

Pre mesto a túto historickú ulicu bolo dôležité zachovať pôvodné črty lokality. Práve z tohto dôvodu zostal v malej časti suterénu aj po rekonštrukcii priestor vyčlenený pre obchodík, ktorý tu býval.

Prečítajte si tiež
Traja chlapi Terezy Salte v trojjazyčnej domácnosti a trojposchodovej vile

Architekt zvolil ako hlavnú farbu fasády domu, ktorá sa stala súčasť uličného profilu budov doslova nalepených na seba, svetlú modrú. Aj susediace domy sú v jemných odtieňoch, tie sú viac ladené do svetlozelenej a béžovej.

Lisabonský úzky štvorpodlažný dom s históriou po rekonštrukcii

K bytu na najvyššom poschodí prináleží strešná slnečná terasa s nádherným výhľadom na mesto. Zdroj: Ivo Tavares Studio

Graça 117

architektonický ateliér: Pedro Carrilho – Arquitectos

hlavný architekt: Arch. Pedro Carrilho

lokalita: Lisabon, Portugalsko

celková plocha: 300 m2

realizácia: 2022

interiérový dizajn: Salto Alto – Soluções de Design Global

Sabína Zavarská

Foto: Ivo Tavares Studio

Kategória: Navrhovanie interiéru
Tagy: bytové domy historický dom mestské byty moderná architektúra otvorený priestor poschodové domy rekonštrukcia zmena dispozície
Zdieľať článok

Diskusia