Zdroj: Imagen Subliminal

Dve terasy a priestor na jogu. Fascinujúca rekonštrukcia domu s kupolou

16. 02. 2021
Zdieľať

Španielski architekti vedia pri rekonštrukciách historických domov vytvoriť mimoriadnu atmosféru. Dom, ktorý si zobrali pod palec bol postavený v polovici 19. storočia v Madride. V tom období sa stavali eklektické okázalé stavby s dekoratívnymi prvkami – napríklad neobývateľnými vežami či kupolami.

Hoci sa kupoly medzičasom používali ako sklady, dnes sa ich sláva vracia. Sú oceňované kvôli exkluzivite, reprezentatívnosti, terasám a krásnym výhľadom na celý Madrid.

zrekonštruovaný dom s kupolou v Madride

Zdroj: Imagen Subliminal

Pôvodný dom s unikátnou desať metrov vysokou kupolou stojí vo štvrti Chamberí. Kupola prikrýva malý štvorcový priestor s dvoma terasami po oboch stranách. Pod ním je hlavné podlažie. Architekti zobrali premenu „od podlahy“, stavba sa dočkala komplexnej rekonštrukcie. V obdĺžnikovom priestore prízemia vznikla otvorená denná zóna s funkciou kuchyne, jedálne a obývačky. Vďaka posuvným dverám je možné časť priestoru oddeliť a vytvoriť pracovňu alebo hosťovskú izbu.

Prečítajte si tiež
Bývanie v historickom kaštieli? Pozrite sa, ako ho poňať moderne a prakticky
zrekonštruovaný dom s kupolou v Madride

Zdroj: Imagen Subliminal

Vonkajšia i vnútorná sprcha, vaňa na terase

Nad centrálnym priestorom na prvom poschodí je spálňa s vlastnou kúpeľňou. Na najvyššie podlažie, teda do priestoru, ktorý bol kedysi nevyužitý a ktorý tvorí samotná kupola, sa dostanete rebríkovým schodiskom. Tento priestor slúži na relax, cvičenie a meditáciu. Za spálňou sa nachádza netradičná kúpeľňa – široká je iba 1 meter a dlhá 10 metrov a jej súčasťou je malé schodisko. Južná terasa s malým bazénikom ( exteriérovou vaňou) a vonkajšou sprchou je príjemnou výhodou, pretože v Madride sú slnečné dni prakticky od februára do októbra.

zrekonštruovaný dom s kupolou v Madride

Zdroj: Imagen Subliminal

Severná terasa slúži ako letná jedáleň. Je tienená kupolou, jej súčasťou je plne vybavená vonkajšia kuchyňa a veľký stôl pre hostí.

Prečítajte si tiež
Maličký bratislavský byt s historickou charizmou. Verili by ste, že je z roku 1902?

Na mieru majiteľa

Základom tejto premeny bola do detailu premyslená stratégia. „Cieľom našej rekonštrukcie bolo vrátiť domu pôvodného ducha a zároveň ho prispôsobiť súčasným normám a potrebám pohodlia. Čo sa týka rozloženia, plne rešpektujeme jasnú klasickú kompozíciu, ale pridávame dizajnovú logiku súčasného tvorenia priestorov, ktoré musia slúžiť s novým spôsobom použitia,“ vysvetľujú autori premeny.

zrekonštruovaný dom s kupolou v Madride

Zdroj: Imagen Subliminal

Bolo nevyhnutné premeniť interiér na multifunkčný priestor, pretože domáci má veľa rôznych aktivít: rád varí, maľuje, pracuje, cvičí jogu, a predovšetkým je skvelým hostiteľom.

Kvalitný domov si vyžaduje kvalitné materiály

Aj vo výbere materiálov mali architekti jasno: „Chceli sme kvalitný domov, moderný, ale zároveň rešpektujúci pôvodného ducha budovy a jeho dobu. Hľadali sme klasickú krásu existujúcich materiálov, kvalitné tesárske práce, remeselné lišty, šesťhranné dlaždice… a skombinovali sme ich  s kvalitnými materiálmi (ktoré nie sú ušľachtilé), ale ktoré sú nadčasové, praktické a krásne.“

zrekonštruovaný dom s kupolou v Madride

Zdroj: Imagen Subliminal

Interiér osviežuje tyrkysová farba

Výsledkom rekonštrukcie je dom, ktorý prekvapuje zvonku i zvnútra. Silná charizma, vyplývajúca z histórie a jedinečnosti pôvodnej stavby, exkluzívna kupola, funkčne rozdelené terasy na spoločenskú a súkromnú a zaujímavé prvky v podobe rebríkového schodiska lahodia oku i duši.

zrekonštruovaný dom s kupolou v Madride

Zdroj: Imagen Subliminal

V interiéri nájdete moderný nábytok, jednoduché, ale aj opotrebované či transformované predmety. Svoje miesto pri vytváraní pocitu z interiéru má aj farebnosť. Okrem základnej bielej a béžovej farmy dreva interiér oživuje tyrkysová.

Prečítajte si tiež
Moderný byt v historickom dome s netradičným kuchynským prvkom

HOME/DOME

Architektonický ateliér: idoia otegui_ i! arquitectura, www.iotegui.com

Spolupráca: Manuel Sanchez, Paula Anguita, Marina Camacho

Plocha: 100,00 m2 + 35 m2  terasy

Lokalita: Madrid, Španielsko

Realizácia: 2019

Rozpočet: 140 125 €

Sabína Zavarská

Foto: Imagen Subliminal (Miguel de Guzman + Rocio Romero) @imagensubliminal www.imagensubliminal.com

Kategória: Navrhovanie interiéru
Tagy: historický dom kupolový dom rekonštrukcia
Zdieľať článok

Diskusia