Malý Edisonov zázrak
Elektromagnetické žiarenie, fotóny, lux... to sú pojmy, s ktorými bežne operujú fyzici a špičkoví elektrotechnici. My, prevažná väčšina ľudstva, hovoríme jednoducho o svetle. Je pre nás také samozrejmé, že si často neuvedomujeme jeho dôležitosť. A málokedy mu aj pri zariaďovaní interiéru venujeme dostatočnú pozornosť. Vedieť si správne vysvietiť byt, keď zapadne slnko alebo keď sa zatiahne obloha, je doslova umenie, ktoré s trochou teórie a praxe možno zvládnuť.
Začalo sa to Slnkom – doteraz využívaným prapôvodným zdrojom svetla. Pravda je, že mu nemožno vyčítať, že je nám k dispozícii len určitú časť dňa a potom si jednoducho zapadne. Preto sme hľadali náhradný zdroj svetla – a tak sme sa od sviečky postupne vďaka niekoľkým osvieteným (za čo sme im, mimochodom, vďační) dostali až k elektrickému osvetleniu. Oficiálne to odštartoval T. A. Edison, ktorý v roku 1879 rozsvietil prvú žiarovku (aj keď v odborných kruhoch koluje názor, že prvý, kto rozsvietil žiarovku, bol H. Goebel, ktorý od roku 1855 osvetľoval elektrickými žiarovkami výklad svojho newyorského hodinárstva). Nech už to bol ktokoľvek, vďaka tomuto vynálezu môžeme v súčasnosti využívať svetlo celých 24 hodín podľa našich potrieb.
Vyberáme svetelné zdrojeŽiarovky sú najznámejším svetelným zdrojom. Vyžarujú mäkké žlté svetlo, ktoré skresľuje farbu okolitých predmetov a je pre oči najpríjemnejšie. Nevýhodou žiaroviek je veľká spotreba energie. Klasická žiarovka premieňa v priemere asi štyri percentá spotrebovanej energie na svetlo a zvyšných 96 percent na teplo, čo môže negatívne vplývať na niektoré druhy svietidiel. V rámci šetrenia sa pri kúpe poobzerajte po reflektorových žiarovkách (označujú sa písmenom R).Halogénové žiarovky vyžarujú silné a jasné svetlo. Sú vhodné na nepriame osvetlenie, neodporúča sa využívať ich v stolových lampách, pretože vyžarujú ultrafialové lúče a produkujú teplo. > Lineárne žiarivky alebo tzv. neónky sú v domácnostiach na ústupe, pretože okrem vysokých nákladov na energiu negatívne vplývajú na ľudský zrak. Pri častom vypínaní a zapínaní sa znižuje ich životnosť. Do kancelárií a verejných priestranstiev prosím, ale nie doma… Kompaktné žiarivky patria k energeticky úsporným svetelným zdrojom, ktoré možno použiť namiesto klasickej žiarovky. Tieto žiarivky ušetria až 80 percent energie a sú päťkrát účinnejšie ako žiarovky. Okrem toho majú dlhšiu životnosť (od 10- do 15-tisíc hodín podľa druhu a kvality). Počiatočná investícia sa určite pozitívne odrazí na faktúre za elektrickú energiu. LED diódy alebo tzv. elektroluminiscenčné diódy majú najlepšie technicko-svetelné predpoklady uplatniť sa ako vhodná alternatíva osvetlenia domácností aj v iných odvetviach. V súčasnosti sa využívajú najmä na dekoratívne účely. Možno ich umiestniť na tenký, tvarovateľný pásik, ktorý sa dobre vyníma napríklad na strope, skrini alebo schodisku. Ich výhodou je, že zdroj možno skryť, takže vidieť len produkované svetlo. Ďalšie pozitívum je možnosť meniť farby, ako aj intenzitu svetla. Navyše sú ekologicky prípustné, lebo neobsahujú ortuť. |
{R1}
Oči verzus svetlo
Každý z nás vníma svetlo individuálne, záleží nielen na momentálnej psychickej a fyzickej pohode, ale aj na vonkajších faktoroch, akými sú ročné obdobie či počasie. Treba si však uvedomiť jeden dôležitý fakt: svetlo nie je stav prostredia vôkol nás, ale ide o matériu, ktorá dokáže meniť tvar priestoru. Podľa výskumov až 75 percent vonkajších vnemov vnímame prostredníctvom zraku, preto by sme si mali dať záležať na jeho kvalite. K tomu prispieva aj vhodne zvolené umelé osvetlenie, ktoré sa mnohí výrobcovia snažia čo najviac priblížiť k prirodzenému dennému svetlu. Pre ľudské oko je najpríjemnejšie žlté svetlo žiarovky alebo teplé biele svetlo žiarivky. Z psychologického hľadiska je dokázané, že vyššie hladiny osvetlenia podporujú fyzickú aktivitu a zlepšujú náladu. Taktiež svetlejší priestor vnímame ako väčší. Naopak v šere sa podaktorí z nás cítia stiesnene a nepríjemne. Priveľmi osvetlený priestor nás oberá o pocit intimity. Ako vidíte, možností je veľa. To, aký vplyv bude mať svetlo na nás, záleží najmä na našom individuálnom prístupe. O tom, že svetlo vplýva na ľudskú dušu, na pocity a celkové vnímanie sa môžete presvedčiť, ak si zájdete do divadla (scénické osvetlenie). Okrem toho, že svetlo slúži na dobrú orientáciu v priestore, pôsobí aj na vegetatívny nervový systém.
Pred nákupom…Skôr ako sa vyberiete do obchodu, mali by ste vedieť, kam chcete svetlo umiestniť a akú funkciu má plniť (čo chcete osvetliť, či chcete regulovať intenzitu osvetlenia, prípadne ľubovoľne nastavovať smer svetelného toku). Uznávam, že súčasný dizajn svietidiel dokáže človeku riadne pomotať hlavu, ale nedajte sa úplne opantať – rovnako dôležité ako vzhľad sú aj vlastnosti svietidla. Každý výrobok má na obale či na štítku uvedené základné technické parametre, o ktorých by vám mal podať informáciu aj dobrý predavač. Čo si teda máte všímať? Okrem rozmerov a materiálu, z ktorého je svietidlo vyrobené, dôležitý je aj svetelný zdroj (žiarovky, žiarivky, halogénové žiarovky a pod. a ich výkon uvedený vo wattoch). Aby ste nevyhodili niekoľko korún navyše a nenachodili zbytočné kilometre len preto, lebo vám nepasovala žiarovka do lampy, oboznámte sa aj s druhom závitu objímky (označuje sa napríklad E27, G9 a pod.). Ďalšie označenie, ktoré by vás mohlo zaujímať, je symbol IP s číselnou kombináciou (napríklad IP 44). Tento údaj sa týka krytia, t. j. ochrany proti vode a vlhkosti, čo sa oplatí pri vyberaní svetla do kuchyne či kúpeľne. Najvyššia hodnota je IP 68 určená na trvalé ponorenie do vody. Dvojitý štvorec znamená, že svietidlo má dvojitú izoláciu. Apropo, v rámci šetrenia energiou nezabúdajte na fakt, že úsporné žiarovky sú niekoľkonásobne účinnejšie ako klasické a majú nižšiu spotrebu!
Dobre vidieť aj dobre variť
Kuchyňa je priestor, v ktorom manipulujete s rozličnými nádobami, prístrojmi a s potravinami. Ak občas dôjde k úrazu či drobnej nehode, nemusíte vždy hľadať chybu vo vlastnej či cudzej nešikovnosti. Na príčine môže byť aj nekvalitné svetlo. Preto by v kuchyni určite nemalo chýbať hlavné stropné osvetlenie s mliečnym krytom s výkonom 100 W, ktoré by ste si však v nijakom prípade nemali mýliť s pracovným osvetlením. Príprava pokrmov si okrem šikovných rúk a štipky kulinárskeho ducha vyžaduje priame svetlo, aké vydáva žiarovka s výkonom 40 W/m2 alebo žiarivka s výkonom 10 W. Všetko, pravda, závisí aj od celkového zariadenia kuchyne (farieb, orientácie na svetové strany a pod.).
Pracovnú plochu môžete dostatočne osvetliť svietidlami, ktoré umiestnite pod horné skrinky. Ideálnym riešením sú bodové svetlá zapustené priamo v kuchynskej linke. Týmto spôsobom možno osvetliť nielen pracovnú plochu, ale aj police, na ktorých máte uložené riady a kuchynské pomôcky… okrem väčšieho prehľadu si týmto spôsobom vytvoríte jedinečný svetelný efekt. Ďalšou možnosťou sú halogénové svietidlá s ľubovoľným nastavovaním dopadu svetla. Dôležité je, aby zvolené svietidlá spĺňali podmienky na prácu v kuchyni – v prvom rade by mali byť odolné proti vlhkosti (najmä v okolí drezu a sporáka). Funkciu osvetlenia varnej plochy v súčasnosti plnia digestory s integrovaným svetlom. Spravidla by svietidlo malo byť umiestnené vo výške 80 až 100 cm nad varnou plochou. Aby potraviny nestratili svoj prirodzený vzhľad a aby sa vaše oči príliš nenamáhali, zvoľte si bielu alebo teplú bielu farbu svetla.
Aj oči jedia
Pozornosť by sme mali venovať aj jedálenskému stolu. Ide síce o malý, ale dôležitý priestor – pohodlie a dobrá atmosféra sú rovnako dôležité ako to , čo leží na tanieri. Treba správne osvietiť taniere, poháre, príbory, jedlo a tváre stolujúcich. Vyvarujte sa vertikálneho osvetlenia, aby ste predišli vytváraniu tieňov. Vhodnejšou (a súčasne aj ideálnou) alternatívou je luster či závesné sťahovacie svietidlo umiestnené v strede nad stolom, s ktorými možno manipulovať a prispôsobovať ich výšku (optimálne je umiestniť ich do výšky očí, približne 50 až 60 cm nad dosku stola). Luster s tienidlom by mal vytvárať miernu clonu, aby svetlo priveľmi neoslňovalo stolujúcich. Na osvetlenie jedálenského stola môžeme použiť aj stolovú lampu so svetlým tienidlom, ktorej výkon nie je vyšší ako 40 wattov. V jedálni by sme nemali zabudnúť na možnosť regulácie osvetlenia.
Obývacia izba bez lustraV mnohých domácnostiach je uprostred tejto miestnosti vyčlenené na strope miesto na luster. Centrálne svetlo nielen okamžite osvetlí celý obývací priestor, ale vytvára v ľuďoch pocit spolupatričnosti, zdôrazňuje stred (v podstate ide o pozostatok z minulosti – oheň ako centrum, okolo ktorého sa združovalo spoločenstvo). V skutočnosti sa obývacia izba zaobíde bez centrálneho osvetlenia. Jeho úlohu v dostatočnej miere zastúpi kombinácia regulovateľnej stojacej lampy a nástenných svietidiel, prípadne príručných stolových lampičiek. Existuje množstvo moderných stojacích lámp na nepriame osvetlenie, ktoré svietia na strop či stenu, od ktorých sa svetlo odráža. Dôležité je, aby sa dali regulovať (stmievať) a rôzne smerovať.
Na nepriame osvetlenie sú vhodné žiarovky s výkonom od 100 do 150 W. Na vytvorenie intímnej atmosféry slúžia nízke svietidlá – do 60 cm (umiestnené medzi kobercom a pohovkou). Aby sa vaše oči pri sledovaní televízie priveľmi nenamáhali (tzn. aby sa zmiernil kontrast temného priestoru a jasnej obrazovky), umiestnite slabé svetlo za obrazovku, prípadne do jej blízkosti tak, aby svetlo bolo vo vašom zornom uhle (voľte však slabšiu intenzitu, aby vás svetelný zdroj priveľmi neoslňoval). Na zvýraznenie určitých miest v interiéri, ako sú napríklad obrazy či police, sú vhodným riešením bodové svetlá či LED diódy zapustené priamo do nábytku. V prípade nástenného osvetlenia je vhodné inštalovať ho do interiéru, v ktorom sa dlhodobo nepredpokladajú zmeny vo využívaní stien.
Na spanie aj na čítanie
Spálňa je miestom oddychu… doslova a dopísmena. Niekto si pred spaním rád prečíta dobrú knihu, preto sa pri zariaďovaní tohto priestoru nezabudnite poobzerať po vhodnej stolovej lampe alebo po závesnom otočnom svietidle, ktoré možno pripevniť priamo na rám postele či police. Do takej lampy bude stačiť žiarovka s výkonom 40 až 60 W. Čo je dôležité, svetelný zdroj by mal byť v dostatočnej vzdialenosti umiestnený za hlavou (aby nebol v našom zornom poli), pretože napríklad svietidlo s klasickou žiarovkou sa dokáže zahriať až na teplotu 80 °C, čo neprospieva ľudskému zdraviu. Na čítanie pred spaním sú najvhodnejšie úsporné žiarovky alebo žiarivky s výkonom 15 W.
Vhodnou kombináciou je hlavné svetlo (napríklad luster v strede miestnosti) so stolovými lampami. Prídavné osvetlenie, ako napríklad bodové svetlá pri toaletnom stolíku či v skriniach, prispieva k vyššiemu komfortu. V tejto miestnosti si doprajte trochu luxusu: možnosť vypnúť hlavné svetlo priamo z postele – či už pomocou diaľkového ovládania, alebo vypínača, ktorý bude priamo pri vašej posteli.
Na hygienu aj relax
Kúpeľňa je miesto, kde je bezpečnosť veľmi dôležitá. A to sa týka aj osvetlenia. Niektoré činnosti ako holenie či líčenie si vyžadujú vyššiu intenzitu svetla. Na druhej strane pri relaxačnom kúpeli je vhodnejšie tlmené svetlo, ktoré pomáha pri celkovom uvoľnení organizmu. Preto je vhodné zvoliť si do kúpeľne osvetlenie s možnosťou regulácie. Ráno vaše rozospaté oči privítajú najprv slabšie svetlo a neskôr, keď sa prispôsobia, môžete zvoliť väčšiu intenzitu. Rovnako aj večer, keď ste unavení a túžite po relaxe vo vani, môžete svetlo stlmiť. V mnohých domácnostiach je v kúpeľni len jedno centrálne osvetlenie na strope. Z hľadiska bezpečnosti aj účelnosti ide o nedostatočné riešenie tohto priestoru. Ideálnym riešením je nainštalovať závesné kĺbové svetlo, s ktorým možno ľubovoľne manipulovať a nastavovať smer svetelného toku. Okenný priestor by mal zabezpečovať dostatok svetla pre kúpeľňu, ale nie je to tak vždy. Preto je vhodné, aby boli v kúpeľni aspoň tri zdroje svetla. Jedno by malo byť aj pri zrkadle (ideálne osvetlenie zaručia však dve svietidlá po bokoch zrkadla na úrovni očí dospelého človeka so žiarovkami s výkonom 35 W). Pri inštalácií svietidiel a elektrických rozvodov treba mať na pamäti, že voda a vlhkosť v kombinácii s elektrinou sú životunebezpečné. Preto je lepšie umiestniť svietidlá ďalej od vodných plôch, ako sú vaňa, sprchovací kút či umývadlo, prípadne zvoliť typ svietidla s bezpečnostným krytom proti vlhkosti.
Svetlo pod palcom
Predstavte si, že večer pohodlne sedíte v kresle a omrzela vás kniha, ktorú práve čítate. Zrazu máte chuť len tak odpočívať pri stlmenom svetle, vezmete ovládač a jediným stlačením tlačidla zmeníte svoju predstavu na realitu. Stmievacie systémy nie sú v súčasnosti už ničím výnimočným, napriek tomu sa do domácností dostávajú len pozvoľna. Vďaka tomuto systému možno riadiť osvetlenie v celom interiéri z jedného centra pomocou zabudovaného alebo mobilného ovládacieho panela, drahšie a prepracovanejšie modely možno ovládať pomocu infraovládača alebo detektora pohybu. Prostredníctvom regulačného systému si môžete nastaviť intenzitu svetla, využívať funkciu časového spínača (zabezpečujúceho zapnutie a vypnutie svetla) či navodiť si svetelnú atmosféru podľa momentálnej nálady a potreby. Na slovenskom trhu je niekoľko druhov stmievacích regulačných systémov, ktorých inštaláciu a servis vám zabezpečí dodávateľ.
Viac informácií v galérii k článku.