Milé bratislavské bývanie slovenskej umelkyne Deni Minar (VIDEO)

29. 04. 2020
Zdieľať

Prírodné motívy, geometrické tvary a elementy z rôznych svetových kultúr spája vo svojich obrazoch slovenská umelkyňa Deni Minar. Snaží sa nimi osloviť každého, kto sa rád obklopuje prírodou rovnako ako ona.

Hoci by sa pri pohľade na jej perom do detailu prepracované obrazy zvierat a rastlín mohlo zdať, že kresbu študovala, nie je to tak. Deni Minar, sympatická a talentovaná mladá dáma, sa dlhé roky venovala všetkému možnému, len nie umeniu. Vyštudovala hospodársku politiku a tancovala v známej Street Dance Academy Laciho Strika.

Po škole sa zamestnala na administratívnom a logistickom oddelení vo veľkej firme, ale od začiatku šípila, že to nie je presne to, čo ju bude celý život napĺňať, čo chce robiť. 


Na pracovnom stole má Deni rada poriadok. Nič ju nesmie pri tvorbe rozptyľovať. Povolené sú len potrebné kresliace perá a šálka voňavej kávy. Stôl je umiestnený rovno pod veľkým oknom, takže naň dopadá prirodzené denné svetlo, za čo môžu byť vďačné najmä Denisine oči.

návšteva u Deni Minar
Miro Pochyba

Na pracovnom stole má Deni rada poriadok. Nič ju nesmie pri tvorbe rozptyľovať. Povolené sú len potrebné kresliace perá a šálka voňavej kávy. Stôl je umiestnený rovno pod veľkým oknom, takže naň dopadá prirodzené denné svetlo, za čo môžu byť vďačné najmä Denisine oči.

„Keď som sa sťahovala do podnájmu, napadlo mi, že na prázdnu stenu by sa mi hodil nejaký obraz. A vzápätí mi napadlo, že prečo by som ho neskúsila vytvoriť ja sama,“ prezrádza pomerne pragmatický začiatok svojej umeleckej kariéry Deni.

„Bolo to obdobie, keď som sa sama tak trochu hľadala. Veľa som športovala, tancovala, ale chýbalo mi ešte niečo.“ Nuž a tento prvý obraz sa stal akousi odpoveďou na Denino tápanie. Okrem toho, že v maľovaní našla formu odreagovania sa, obraz sa všetkým v okolí páčil a kládli jej logickú otázku, prečo sa tým neživí… 


Závesné hojdacie kreslo poslúži na relax vždy, keď už je sedenia nad kresbami priveľa. A kto by si myslel, že stojanový vešiak na oblečenie bude v ateliéri mladej umelkyne slúžiť na vešanie oblečenia, je na omyle. Deni naň vešia svoje čerstvo dokončené diela.

návšteva u Deni Minar
Miro Pochyba

Závesné hojdacie kreslo poslúži na relax vždy, keď už je sedenia nad kresbami priveľa. A kto by si myslel, že stojanový vešiak na oblečenie bude v ateliéri mladej umelkyne slúžiť na vešanie oblečenia, je na omyle. Deni naň vešia svoje čerstvo dokončené diela.

Deni teda začala postupne tvoriť obrazy s motívmi prírody, ktoré predávala najskôr kamarátom, známym a neskôr i neznámym ľuďom. Vtáčiky, vlky, rastliny, pierka, Indiáni… Tieto témy ju oslovujú dodnes a stali sa akýmisi jej rukopisom. Pochádza z malej dedinky, a hoci už vyše desať rokov žije v Bratislave, príroda jej veľmi chýba, preto sa rozhodla preniesť ju na plátna svojich obrazov.

Neprehliadnite: V Štiavnických vrchoch si s láskou a nadšením prerábajú starý kamenný domček

„Pre moju tvorbu sú typické symboly a detaily. Vytvárajú zátišie a ich úlohou je neustále nám pripomínať, že každý geometrický útvar, čiara či tá najmenšia bodka majú dôležitú úlohu – a to nielen v umení. Príroda je plná takýchto nenápadných bodiek.“


Hneď vedľa obývačky, kde sa rodia obrazy, je kuchyňa. Bielu linku a jedálenský stôl so stoličkami pekne dopĺňajú modré akcenty v podobe moderného geometrického obkladu za kuchynskou linkou, behúňa a zamatovej taburetky. Samozrejme, nesmú chýbať obrazy z ruky, resp. z pera umelkyne.

návšteva u Deni Minar
Miro Pochyba

Hneď vedľa obývačky, kde sa rodia obrazy, je kuchyňa. Bielu linku a jedálenský stôl so stoličkami pekne dopĺňajú modré akcenty v podobe moderného geometrického obkladu za kuchynskou linkou, behúňa a zamatovej taburetky. Samozrejme, nesmú chýbať obrazy z ruky, resp. z pera umelkyne.

Popri maľovaní Denisa stále pracovala a tancovala. V momente, keď prišiel pocit, že už má pomerne veľa zákaziek aj na niekoľko mesiacov dopredu, dala výpoveď a sústredila sa len na maľovanie. Povedala si, že ak by to aj náhodou nevyšlo, vždy si môže nájsť podobnú „normálnu“ prácu.

Nuž a keďže Deni je dušou umelec so všetkým, čo k tomu patrí, úradné a marketingové záležitosti radšej prenechala na svoju dobrú priateľku a pravú ruku Sarah. Tá jej obrazy aj fotí a spravuje sociálne siete, ktoré sú pre začínajúcich umelcov dôležité. Ale nielen to, zoznámila ju s Američanom Stephenom, ktorý potreboval vytvoriť logo medveďa pre svoju reštauráciu vo Virgínii.

Denin návrh sa mu veľmi páčil, začal sa o jej tvorbu zaujímať viac a pomáha jej preraziť aj na americkom trhu. Obe dievčatá pozval na výlet za americkou kultúrou, boli sa pozrieť aj v Novom Mexiku, kde v malých dedinkách žijú potomkovia pôvodných Indiánov. Ich kultúra, zvyky a tradície Denisu vždy zaujímali, preto bola rada, že sa môže dozvedieť napríklad o ich vzťahu k prírode priamo „od zdroja“.

„Indiáni majú radi farby a i mňa nabádali, aby som vo svojej tvorbe použila aspoň modrú či hnedú, ktoré symbolizujú vodu a zem, ale zatiaľ to cítim tak elegantne, čierno-bielo. Možno neskôr pribudnú aj nejaké iné odtiene,“ uvažuje Deni. V každom prípade sa teší záujmu Američanov o svoje obrazy, pre ktorých sú zaujímavé už len tým, že ich posiela z „exotického“ Slovenska. 


Štýlovú koženú podnožku využíva Deni ako posed pri plátne. Krásne rozmerné makramé visiace na stene vyrobila šikovná mama Deninej kolegyne Sarah.

návšteva u Deni Minar
Miro Pochyba

Štýlovú koženú podnožku využíva Deni ako posed pri plátne. Krásne rozmerné makramé visiace na stene vyrobila šikovná mama Deninej kolegyne Sarah.

Dievčatá sa momentálne sústredia na to, ako Denisine kresby a obrazy dostať viac medzi ľudí na Slovensku. „Tu u nás si človek skôr kúpi tričko alebo mikinu s nejakou originálnou ilustráciou, ako veľkoplošný obraz na stenu,“ myslí si Deni. Preto sa začala venovať textilu aj ona. Tričká aj mikiny jej potláča menšia rodinná firma, ktorá si našla špeciálny systém, aby farby na textile dobre držali a nezmývali sa praním. 

„Svojimi kresbami inšpirovanými prírodou chcem v ľuďoch vzbudiť lásku a úctu k všetkým jej krásam. Kreslenie mi robí ešte väčšiu radosť, keď viem, že môj obraz niekomu skrášli domov.“ 

Dievčatá mali predtým prenajatý ateliér v industriálnej časti mesta, ale po čase im pre absenciu pokoja prestal vyhovovať a začali hľadať niečo iné. Niečo, kde by sa dalo nielen v pokoji tvoriť, ale aj fotiť, a kde by mohla Deni s priateľom ideálne i bývať.

Po pomerne dlhom čase prišli na Kolibu a vedeli, že našli to, čo hľadali. „Keď som zbadala terasu, prírodu, les, veľké okná, ticho a pokoj, ktorý tu panuje, okamžite som sa sťahovala,“ spomína s iskrami v očiach Deni na moment, keď prišla na ďalšiu z mnohých obhliadok. 



návšteva u Deni Minar
Miro Pochyba

V prízemnom byte trojposchodového domu bola len linka a stôl, v obývačke gauč, nič viac.
Deni si priestor zariadila a zútulnila sama rôznymi dekoráciami, obrazmi a drevenými solitérmi. Na stene v „obývačko-ateliéri“ visí krásne makramé, ktoré vyrobila mama Sarah.

„Často to tu mením, presúvam, posúvam, keď sa mi žiada zmeny. Jedno však musí byť vždy, a to je poriadok. Pri práci ma nemôže žiadny chaos rozptyľovať,“ vraví Deni, ktorej práce nájdete na jej rovnomennom webe alebo Instagrame @deniminar. Tak čo, nehodila by sa vám niektorá z nich na prázdnu stenu vášho interiéru?

Profil

Nájomníčka 

Deni Minar si tento prízemný byt v staršom trojpodlažnom dome na Kolibe zamilovala na prvý pohľad. Vedela, že toto miesto jej bude vyhovovať nielen ako podnájom na bývanie, ale že sa jej tu bude aj dobre tvoriť. Preto obývačka slúži aj ako ateliér, kde má súkromie a pokoj, ktorý na svoju tvorbu potrebuje. Výhľad na mesto je bonusom navyše.

Dispozícia 

obývačka, kuchyňa, spálňa, kúpeľňa, terasa

Lokalita

Bratislava – Koliba

Text: Katarína Barošová 
Foto: Miro Pochyba
Zdroj: časopis Môj dom

Kategória: Navrhovanie interiéru
Tagy: ateliér byty Deni Minar
Zdieľať článok
V Nitre otvoria nové envirocentrum. Bude vzdelávať verejnosť v oblasti klimatických zmienASB.sk

V Nitre otvoria nové envirocentrum. Bude vzdelávať verejnosť v oblasti klimatických zmien

Ako pestovať a používať aloe vera? Viete, že pomáha aj v záhrade?Urob si sám

Ako pestovať a používať aloe vera? Viete, že pomáha aj v záhrade?

Ako obmedziť používanie chemických postrekov v záhrade? Nie je to jednoduchá úloha, ale dá sa to!Urob si sám

Ako obmedziť používanie chemických postrekov v záhrade? Nie je to jednoduchá úloha, ale dá sa to!

Európa stavila na zelené strechy. Ktoré krajiny sužovali v lete extrémne horúčavy?ASB.sk

Európa stavila na zelené strechy. Ktoré krajiny sužovali v lete extrémne horúčavy?

Diskusia