Zdroj: IVA ŠTARMAN

Dokonale premyslený jednoizbový byt v Trnave

25. 11. 2020
Zdieľať

Vtesnať na 39 metrov štvorcových obývačku, kuchyňu, jedáleň, spálňu, kúpeľňu aj predsieň tak, aby priestor pôsobil vzdušne, vôbec nie je jednoduchá úloha. A ak možnosti na využitie aj vzhľad miestnosti ešte komplikujú šikmé steny podkrovia, treba naozaj dobre premyslieť každý detail.

Martina a Martin kúpili jednoizbový podkrovný byt v centre Trnavy s plánom prenajímať ho. Na to však musel prejsť priestor pod strechou novostavby premyslenou úpravou – tak, aby sa z neho stalo atraktívne moderné bývanie, síce nie veľké, no praktické a funkčné. Keďže byt bol určený na prenájom, malo byť jeho riešenie zároveň univerzálne a zariadenie také, aby sa všetko dalo dobre udržiavať.

Prečítajte si tiež
Jednoizbový pánsky byt nemusí pôsobiť nudne!

Zadanie to nebolo ľahké, všetko však zjednodušoval fakt, že Martina a Martin sú nielen manželia, ale obaja sú zároveň „od fachu“. Ona je architektka, on dizajnér a spoločne sa pod značkou triha venujú interiérovému aj produktovému dizajnu. A práve toto spojenie sa ukázalo v malom priestore ako veľmi praktické – aj vďaka multifunkčnému vybaveniu navrhnutému presne na mieru konkrétnemu priestoru sa im totiž podarilo šikovne využiť každý štvorcový meter.

Dokonale premyslený jednoizbový byt v Trnave

Zdroj: IVA ŠTARMAN

Holobyt bez kúpeľne, podláh a dverí dával manželskej a zároveň autorskej dvojici široké možnosti na tvorivé riešenia, počnúc dispozíciou a končiac nábytkom a detailmi zariadenia.

V prvom rade sa sústredili na prakticky usporiadanú dispozíciu, pričom sa zároveň snažili dosiahnuť dojem vzdušnosti a otvorenosti. Odstránili teda pôvodnú priečku, ktorá oddeľovala predsieň, takže sa v jedinej obytnej miestnosti stretli nielen kuchyňa, jedáleň a obývačka, ktorých spojenie je obvyklé, ale aj predsieň a spálňa.

„Asi najdôležitejšie bolo pre nás dispozičné riešenie bytu,“ hovorí Martin. „Priestor, ktorý zahŕňa všetky funkčné zóny, sa nám pritom podarilo usporiadať logicky a súčasne tak, aby sa jednotlivé funkcie navzájom prelínali bez zbytočných chodieb. Vďaka tomu je celý byt naozaj efektívne využitý do posledného štvorcového centimetra, čo je v malom priestore veľmi dôležité,“ vysvetľuje.

Zaujímavým multifunkčným riešením je v tomto smere oddelenie spacieho kúta od zvyšku miestnosti lamelovým paravánom, ktorý zo strany predsiene slúži ako praktický vešiak na kabáty.

Dokonale premyslený jednoizbový byt v Trnave

Zdroj: IVA ŠTARMAN

V našich návrhoch sa snažíme nájsť tú správnu kombináciu funkčnosti a estetiky. Máme radi riešenia, v ktorých sa spája elegancia a zaujímavé nápady.

Martina a Martin Hreščákovci

Dokonale premyslený jednoizbový byt v Trnave

Podkrovný miniloft má výhradne strešné okná – päť okien VELUX perfektne presvetľuje celý priestor, čím pomáhajú dosiahnuť príjemný pocit vzdušnosti a priestrannosti aj napriek skromným rozmerom bytu. Zdroj: IVA ŠTARMAN

Súčasťou premysleného priestorového návrhu je aj usporiadanie zariadenia najmä po obvode miestnosti. Tým sa šikovne využili nízke miesta pod šikmými stenami, vytvorilo sa dostatok úložných priestorov a jadro bytu zároveň ostalo vzdušné a priechodné, čím sa potlačil stiesňujúci dojem zo strešnej šikminy.

Prečítajte si tiež
Svojpomocne aj ekologicky: Multifunkčné riešenie podkrovia pri trnavskom štadióne

Vytvoreniu príjemného pocitu vzdušnosti pomáhajú aj strešné okná, ktoré do bytu privádzajú množstvo denného svetla, ako aj jednoduché a čisté farebné riešenie: jeho základ tvorí svetlá podlaha s dubovým dekorom a biele povrchy stien aj väčšiny nábytku, ktoré dopĺňajú farebné akcenty v odtieňoch modrej a petrolejovej.

Oživenie prinášajú aj plochy s trendovou štruktúrou jemnozrnného terrazza, ktorá sa objavuje na stenách obývačky, na príručných stolíkoch aj na obklade v kúpeľni.

Dokonale premyslený jednoizbový byt v Trnave

Multifunkčné zariadenie a vytvorenie praktických odkladacích miest tak, aby byt nepôsobil preplnený, je alfou a omegou dobrého interiéru v malom priestore. Zdroj: IVA ŠTARMAN

Príkladom multifunkčnosti je lamelový paraván na hrane postele, druhý princíp naplnili skrine vyrobené na mieru, ktoré dokonale využívajú priestor pod šikmou strechou, a vďaka svojmu dizajnu zároveň nenápadne splývajú so stenami – či už je to šatník v spálni alebo miesto na chladničku v kuchynskej časti.

Všetok nábytok je atypický a vyrobený na mieru. Martina a Martin sa pritom postarali nielen o jeho návrh, ale mali pod palcom aj výrobu zariadenia a kompletnú realizáciu interiéru na kľúč. Keďže išlo o firmy, s ktorými štúdio triha úzko spolupracuje, všetky požiadavky a predstavy mohli dôsledne dotiahnuť až do najmenšieho detailu.

Dokonale premyslený jednoizbový byt v Trnave

Priestranná samostatná kúpeľňa s prirodzeným denným svetlom a možnosťou vetrania je príjemnou prednosťou tohto podkrovného bytu. Zdroj: IVA ŠTARMAN

Dobré tipy

  • Lamelový paraván má hneď niekoľko funkcií – vizuálne oddeľuje spací kút od chodby, zároveň prepúšťa denné svetlo do priestoru predsiene, v ktorej navyše plní funkciu vešiaka na kabáty. A to všetko neubralo z miestnosti viac miesta než čelo postele.
  • Pri gresovom obklade so štruktúrou terrazza zvolili odtieň škárovačky tak, aby sa povrch zjednotil do jednoliatej plochy. Členité, rozdrobené plochy totiž priestor opticky zmenšujú, jednoliate zasa zväčšujú.

Profil

Nehnuteľnosť

Jednopriestorový podkrovný byt s plochou 39 m2 v centre Trnavy určený na prenájom.

Prečítajte si tiež
Rýchla a lacná premena garsónky v Trnave, kde záležalo na každom milimetri

Návrh

Martina Hreščáková a Martin Hreščák, štúdio interiérového a nábytkového dizajnu triha, www.triha.sk

Text: Erika Kuhnová
Foto: Iva Štarman
Zdroj: časopis Môj dom

Kategória: Navrhovanie interiéru
Tagy: byty jednoizbové byty podkrovné byty
Zdieľať článok

Diskusia