Zdroj: Radka Piskačová

Obojstranne presvetlený byt s dvoma terasami prešiel kompletnou zmenou dispozície

20. 09. 2022
Zdieľať

Priestranný byt neďaleko historického centra je vďaka polohe na najvyššom podlaží dobre presvetlený a má dve terasy. Autori, ktorí dostali pri tvorbe konceptu od investora voľnú ruku, navrhli interiér tak, aby sa v ňom zabýval použitý materiál, farba, tvar i štruktúra.

Byt 3 + kk s rozlohou 98 m2 obytnej plochy s dvomi veľkými terasami sa nachádza na najvyššom ustúpenom podlaží sedemposchodového súboru Šantova v bezprostrednej blízkosti historického centra Olomouca. Jeho orientácia je sever – juh. Byt je obojstranne presvetlený.

Obojstranne presvetlený byt s dvoma terasami

Interiér je založený na jemnej farebnosti lomených tónov. Zdroj: Radka Piskačová

Chceli sme, aby bol byt svetlý a príjemný. Aby sa v ňom zabývali použité materiály, farba, tvar i štruktúra. A aby bola potlačená nepríliš vysoká svetlá výška bytu. Investor nám dal úplnú dôveru. Predmetom interiéru bola aj kompletná zmena dispozície. 

Prečítajte si tiež
Zrekonštruovaný vidiecky dom sa otvára a zatvára svetlu i pohľadom

Do bytu vstupujeme chodbou, v ktorej je výrazne použité jaseňové drevo. Na zemi vo forme parkiet položených v smere pohľadu do hlavnej obývacej miestnosti, ale aj na šatníkových skriniach, ktoré lemujú cestu smerom do kúpeľní a k spálňam. Drevo sa potom objavuje aj v kúpeľni v kombinácii s jemnou zelenou na obkladačkách a dlažbe a bielou doskou s jemnými farebnými nuansami. Do kúpeľne je privedené svetlo svetlovodom.

Obojstranne presvetlený byt s dvoma terasami

Ústredným priestorom bytu je lichobežníkovo sa zužujúca obytná miestnosť s kuchyňou, jedálňou a sedením. Zdroj: Radka Piskačová

Ústredným priestorom bytu je lichobežníkovo sa zužujúca obytná miestnosť s kuchyňou, jedálňou a sedením. Po stranách je obložená jaseňovou dyhou s výraznou kresbou (tá potláča spomínanú neveľkú svetlú výšku) a uprostred je predelená subtílnou kovovou konštrukciou zamýšľanou na kvety. 

Prečítajte si tiež
Bývanie v historickom paláci? Dva byty, každý iný a oba s veľkou charizmou

Podlaha je parketová, opäť jaseňová, položená do ozdobného „stromčeka“. Interiér je založený na jemnej farebnosti lomených tónov. Drevené prvky dopĺňa nezvyklý odtieň béžovej farby, ktorý ladí s farbou dreva, ale vďaka svojej monochromatickosti a tvarovaniu (napr. kuchynského ostrova) sa jasne vymedzuje. Detail dodávajú keramické ručne vyrábané svietidlá, originálny český sedací nábytok a autorská čiernobiela grafika.

Obojstranne presvetlený byt s dvoma terasami

Priestranný byt je neďaleko historického centra. Zdroj: Radka Piskačová

Byt v obytnom súbore Šantova, Olomouc

Autori interiéru: Lukáš blažek, Eva Blažková, Jan Skoček, Anna Pospíšilová, JEČMEN, www.jecmen.com

Foto: Radka Piskačová

Interiér bol zaradený do súťaže Interiér roka 2021, ktorá bola slávnostne vyhodnotená koncom apríla v pražskom Centre súčasného umenia DOX. Pozrite si prehľad víťazov všetkých kategórií.

Kategória: Navrhovanie interiéru
Tagy: byty dizajnový nábytok farby v interiéri Interiér roku mestské byty otvorený priestor presvetlenie terasy
Zdieľať článok

Diskusia