Najnáročnejší projekt dizajnérky: Ako vybojovať cenné centimetre v zle navrhnutom byte?
Hoci veľakrát sú byty v nových developerských projektoch drahé, veľa dobre riešeného priestoru neponúkajú. Vtedy musia prísť na rad dobré nápady a šikovné riešenia.
Cesta k bytu v pražských Strašniciach bola dlhá, ale vlastne viedla len cez ulicu. Manželia s dvomi deťmi bývali v tejto štvrti v prenajatom byte v lokalite, kde majiteľka Karolína vyrástla a ktorú považujú za svoj domov.
Rodina sa, pochopiteľne, snažila hľadať vlastné bývanie, a keď sa im aj črtalo niečo niekde inde, Karolína bola nešťastná, že by mali opustiť obľúbené miesto. A tu sa dostávame k momentu, ktorý občas vnesie kúzlo do života každého z nás.
Je to tá chvíľa, keď sa naše najväčšie prianie zhmotní, a v prípade Karolíny to bol moment, keď zistila, že v novom developerskom projekte hneď oproti cez ulicu je na predaj dostatočne veľký byt s obrovskou terasou s výhľadom na zeleň. A tak sa začala cesta k vlastnému bývaniu, miestami náročná, po ktorej sa kráčalo chvíľami i naslepo.
„Vzhľadom na naše zamestnania sme od nového bytu chceli najmä to, aby bol miestom, kde sa nám bude dobre odpočívať. To sa dizajnérke Lucii podarilo splniť do bodky, hlavne vďaka použitým prírodným materiálom a dobre zvoleným teplým farebným odtieňom.“
Kuchyňa a jedáleň sú prepojené s obývacou izbou a kuchynská linka je riešená tak, aby bola čo najmenej rušivou súčasťou priestoru a zároveň sa do nej vošlo všetko potrebné. Spájajúcim prvkom je aj dubová podlaha a farebné ladenie interiéru.
Keď sa majitelia rozhodovali, ako bude ich budúci domov vyzerať, všetky zmeny v projekte vyznačovali spolu s interiérovou dizajnérkou Luciou Dudákovou do pôdorysu zatiaľ neexitujúceho bytu. Lucie o tom hovorí ako o jednom z najťažších zadaní a o práci, ktorú vlastne ani nechcela zobrať. Lucie a Karolína sú totiž dlhoročné kamarátky a Lucie nechcela riskovať, že by ich kamarátstvo spoločný projekt poznačil, ako sa to niekedy stáva.
Karolína ale bola presvedčená, že Lucie dokáže presne naplniť ich očakávania aj preto, že dobre poznala jej štýl, prístup k práci a úžasnú schopnosť pracovať s farbami. Výsledok sa objektívne vydaril. Dobre premyslenými zmenami v dispozícii sa podarilo vybojovať cenné centimetre a vytvoriť dostatočne veľký a harmonicky pôsobiaci priestor pre štvorčlennú rodinu.
Neprehliadnite: PRED a PO: Premena bratislavského bytu v katastrofálnom stave
Dizajnérka Lucie Dudáková vyzdvihla niekoľko aspektov, ktoré sú platné v každom interiéri. Tým prvým je jednotná a kvalitná podlaha. V tomto byte sa na nej naozaj nešetrilo – je poctivá dubová a zjednocuje celý interiér. K nej je následne doladená aj kuchynská linka s dostatkom úložného miesta, ktorá je súčasťou spoločného priestoru, je teda žiaduce, aby doň zapadla a aby sa ľahko udržiavala uprataná.
Spálňa je opäť zariadená v jednoduchom prírodnom štýle s etno prvkami.
Tip redakcie
V spálni sú nároky na úložné priestory vysoké, preto využili jednu stenu na vstavanú skriňu v rovnakom dekore, aký je aj na podlahe.
Ďalším dôležitým prvkom je ladenie farieb. Lucie vybrala farbu, pri ktorej sa pohrala s odtieňmi, so štruktúrou materiálu aj s rôznou matnosťou povrchu a vytvorila tak opäť dojem jednoty, v ktorej sa človeku dobre žije. Veľkú pozornosť venovali i osvetleniu. O tom, že svetlo dokáže v interiéri robiť doslova zázraky, sme písali v minulom čísle.
Kúpeľňa je obložená sivým obkladom a so zvyškom bytu ju štýlovo spájajú drevené prvky, ako sú rám zrkadla nad umývadlom či praktická stolička.
Tip redakcie
V malej kúpeľni je lepšie vyhnúť sa inštalácii vane a zvoliť skôr zasklený sprchovací kút. Miestnosť tak bude praktickejšia a opticky priestrannejšia.
A v tomto byte to i názorne vidíme. Či už ide o závesné, stojacie alebo stolové svietidlá, nie sú len štýlovým doplnkom, ale zároveň sú umiestnené presne tam, kde majú byť.
Vďaka tomu je možné meniť atmosféru, akcentovať jednu časť priestoru či vytvoriť príjemné prítmie na relaxáciu. Spomenuli sme už zmeny v pôvodnej dispozícii a teraz sa pozrime na ne zblízka. Najviac prospeli vstupnej zóne a detským izbám. V chodbe sa podarilo vytvoriť šatník, kde sa zmestí mnoho vecí vrátane práčky, ktorá tak nezaberá miesto v kúpeľni a a nepôsobí tam rušivo.
V detských izbách, ktoré spolu susedia, sú zalomené steny, ktoré v každej izbe vytvárajú priestor na vstavanú skriňu. Pri plánovaní sa Karolína s Luciou názorovo rozchádzali. Karolína si presadila veľké postele, ktoré sú pod oknom, zatiaľ čo Lucie bola za klasické jednolôžka umiestnené pri stene. Nakoniec priznala, že je rada, že „vyhrala“ Karolína a že táto práca pre ňu bola cennou lekciou.
V chlapčenskej izbe sa podarilo maximálne využiť miesto a vytvoriť priestor, kde sa dá dobre odpočívať aj študovať.
„Okrem relatívne malých, ale veľmi dôležitých úprav, sme v byte realizovali v rámci klientských zmien aj pomerne rozsiahle výmeny materiálov a zariaďovacích predmetov. Veľmi nás prekvapilo, že v návrhu bytu zostalo z pôvodného slušného štandardu developera len asi 13 % pôvodných položiek.
Zvyšok bol zmenený. Dlhé hodiny nad katalógmi, v showroome developera a u dodávateľov sanity strávili najmä Karolína s Luciou. Mne ostalo iba právo veta: páči/nepáči.
A potom, samozrejme, väčšina technických zmien. I keď zariaďovanie bytu „naslepo“ bolo náročné, sme radi, že sme zmeny mohli urobiť skôr, než sme si byt prevzali. Množstvo zmien by totiž znamenalo dlhú rekonštrukciu a pravdepodobné kompromisy, ktoré by nám užívanie bytu každodenne pripomínalo.“
Filip, majiteľ
Autorka interiéru
Za návrhmi zmien dispozície a zariadením interiéru stojí Lucie Dudáková, interiérová dizajnérka a majiteľka obchodu s bytovými dekoráciami Styl & Interier.
Profil
Majitelia
Karolína je personálna konzultantka a Filip má na starosti tím obchodníkov. V byte žijú so synom Matejom, ktorý hrá florbal, a dcérou Valentýnou, ktorá se venuje gymnastike.
Nehnuteľnosť
Byt v novostavbe
Lokalita
Praha-Strašnice
Text: Martina Paulová
Foto: Jiří Hurt
Zdroj: časopis Môj dom