Odkladanie vecí v malom priestore

11. 04. 2006
Zdieľať

Po určitom čase má človek neraz vo svojom byte chuť niečo „prestavať“, prefarbiť steny, vymeniť nábytok či aspoň zmeniť usporiadanie toho pôvodného. Dopredu premyslené riešenie s dostatočným množstvom odkladacích priestorov je zárukou toho, že sa vo svojom byte budeme cítiť príjemne a iba zriedka stratíme prehľad o tom, kde sme čo odložili. Nasledujúce tri návrhy – odkladanie v dvojizbobovom byte, predsieňová zostava do voľného priestoru a predsieňový nábytkový prvok – pochádzajú z „dielne“ študentov.

V dvojizbovom byte

Hlavným motívom myšlienky priestorovej zmeny sa stala „pohyblivá skriňa“, umiestnená v strede dispozície malometrážneho bytu. „Skriňa“ či vlastne akási skriňová priečka je na jednej strane dômyselne prichytená na nosný oceľový stĺp prievlaku, na spodnej časti druhej strany sú pripevnené kolieska. Vďaka technickému zhotoveniu detailov sa nábytkový prvok môže ľubovoľne pohybovať v 90 ° pôdorysnom uhle, čím sa obyvateľom „odkrývajú“ rôzne možnosti členenia, a tým i výtvarno-priestorového pôsobenia bytu. Časť skrine je zámerne „otvorená“, aby poskytovala voľný priehľad do oddelených častí miestnosti. Optický predel možno vytvárať prostredníctvom voľne uložených predmetov, napríklad kníh, umeleckých diel a rôznych iných doplnkov. Pri umiestnení „skrine“ v polohe „A“ sa vytvára optická i priestorová „bariéra“ medzi vstupnou a obytnou zónou.


Odkladanie vecí v malom priestore

51333

Spálňa je so spoločenskou zónou voľne prepojená, čím vzniká dojem väčšieho priestoru, pocit vzdušnosti a voľnosti. Presunutím skrine do polohy „B“ sa rozdelí miestnosť na dva menšie celky – spálňu a obývačku. Priestor dvojlôžka tak získava na intimite, oddychová zóna pritom voľne nadväzuje na vstup. Ak sa nábytková priečka „ocitne“ v niektorej z polôh medzi A a B, byt bude pôsobiť podstatne živšie a dynamickejšie. Skriňa na kolieskach tu akoby okrem funkcie predelu plnila zároveň aj úlohu akéhosi „navádzača“ smeru. Okrem tohto vtipne riešeného pohyblivého prvku ponúka interiér bytu i rôzne iné možnosti odkladania predmetov. Štandardne používané klasické „spálňové“ skrine v návrhu chýbajú a nahrádza ich priestranná šatníková komora, umiestnená v blízkosti manželského dvojlôžka.

Elegantne pôsobiaci vstup do komory je vytvorený prostredníctvom posuvných dverí, ktoré možno zrealizovať buď klasickým spôsobom, alebo z ktoréhokoľvek v súčasnosti ponúkaných posuvných systémov. Vďaka svojej jednoduchosti a elegancii dvere vôbec nenarúšajú výtvarný charakter steny. Umiestnením „ľahkej“ deliacej priečky s posuvnými dverami sa priestor v blízkosti vstupu rozdelil na otvorenú a uzatvárateľnú časť. Vznikla tým komora slúžiaca na odkladanie rôznych predmetov domácnosti (miestnosť č. 4) – od športových potrieb, sezónne využívané šatstvo až po rôzne náradie pre domácnosť. V prípade potreby možno posuvnú priečku kedykoľvek rozobrať, a tým opätovne zväčšiť denným svetlom príjemne presvetlenú (alt. prirodzene presvetlenú) vstupnú zónu.


Odkladanie vecí v malom priestore

51334

Určite nebýva bežným zvykom umiestniť vstavaný nábytok v obývačke či spoločenskej zóne bytu. Keďže i v tejto zóne išlo v návrhu o dosiahnutie nevšedného a zároveň elegantného dojmu, namiesto klasickej nábytkovej zostavy, sektorových skriniek či solitérov opäť dostal prednosť vstavaný nábytok (alt. skrine) s príjemným dyhovaným povrchom. Na jeho umiestnenie sa využila existujúca stenová priečka vytvárajúca tri priestorové niky. Dve z nich sú využité z obývačky (miestnosť č. 5), jedna zo strany kuchyne (miestnosťč. 6). Je možné, že zvolený koncept odkladania predmetov pôsobí na prvý pohľad trochu veľkoryso. Avšak byt, v ktorom sa vyskytuje dostatočné množstvo vstavaných skríň, šatníkov, resp. šatníkových komôr, si nevyžaduje ďalšie zariaďovanie klasickými skriňami či zbytočne rozptýleným sektorovým nábytkom. V takto zariadenom byte určenom pre dve osoby sa okrem toho omnoho ľahšie udržiavajú systém, čistota a poriadok.

Predsieňová zostava do voľného priestoru

Tvorba prispôsobivého nábytku, ktorý podľa potreby reaguje na rôzne požiadavky človeka, je v modernom interiéri čoraz aktuálnejšia. Ešte viac to platí v prostredí bytu, ktorý využívajú viacerí členovia domácnosti. Práve v súvislosti s odkladaním predmetov vzniká často požiadavka na rôzne výškové umiestnenie poličiek, závesných háčikov a pod., ktoré by mohli využívať tak deti, ako aj dospelí. Princíp tvarovej zmeny a rôzneho výškeho umiestnenia poličiek sa stal i hlavnou pointou návrhu variabilnej predsieňovej zostavy.


Odkladanie vecí v malom priestore

51340

Množstvo výškovo odstupňovaných poličiek slúži na odkladanie najrozličnejších vecí od topánok až po čiapky či klobúky. Poličky, resp. akési závesné „košíky“ možno zvoliť z ľubovoľného materiálu – odyhovanej preglejky, plného alebo perforovaného hliníkového plechu, kovového roštu, plexiskla a pod. Okrem veľkej rozmanitosti vo výškovom usporiadaní prvkov ponúka zostava i pestré možnosti pri tvorbe výtvarno-priestorových zostáv. Predstavu o tom, čo všetko sa dá vytvoriť pomocou nenáročného otáčania poličkových dielov okolo dvoch zvislých tyčí, si možno najlepšie vytvoriť z obrázkov.

Predsieňový nábytkový prvok

je príkladom nového prístupu k riešeniu tradičnej úlohy: navrhnúť miesto na odloženie vrhného odevu, doplnkov a rôznych drobností vo vstupnej časti bytu alebo rodinného domu. Tento exkluzívny, voľne stojaci nábytkový prvok je vhodný predovšetkým do väčších vstupných priestorov, kde predsieň nie je dôsledne oddelená od ostatných časti bytu či domu. Návrh tak sleduje súčasné trendy v bývaní, kde sú často uprednostňované práve riešenia s menej dôsledným ohraničením jednotlivých miestností navzájom. Navrhnutý kus nábytku je teda súčasne aj deliacim priestorovým prvkom. Naznačuje – svojou polohou v priestore – oddelenie vstupnej časti od obytnej bez dôsledného vzájomného uzavretia. Prvok má kompaktný, jednoznačný tvar.


Odkladanie vecí v malom priestore

51345

Základom koncepcie dizajnu sú dve navzájom mierne odsadené drevené steny, z ktorých jedna je pôdorysne zaoblená. Ak sme pri bežnej predsieňovej stene zvyknutí, že je založená kabátmi a čiapkami, v tomto nábytkovom prvku sa veci ukladajú do štrbín medzi spomínanými stenami. Kabáty z jednej strany a drobnejšie predmety z druhej strany. To zaručuje prvku trvale dokonalý vzhľad. Konštrukcia je z materiálov na báze dreva: škárovka alebo dyhovaná laťovka. „Šperkom“ je sklenený dutý hranol vložený do zárezov v stenách, ktorý slúži na odkladanie jemnejších drobných predmetov.

Kategória: Nábytok Navrhovanie interiéru
Tagy: návrh interiéru
Zdieľať článok

Diskusia