29. 11. 2005
Zdieľať

Dobrý deň celej redakcii,
chceli by sme vás poprosiť o nápad, ako prerobiť náš byt. Sme manželský pár a máme jedno dieťa, ktoré bude mať v júni jedenásť rokov. Chceli by sme ešte jedno dieťa, a preto budeme v budúcnosti potrebovať pravdepodobne dve detské izby. Radi by sme zmenili najmä vzhľad našej kúpeľne a kuchyne. Kúpeľňu plánujeme zväčšiť, oddeliť od WC a chceli by sme do nej osadiť aj rohovú vaňu. Uvítali by sme aspoň dvakrát väčšiu kuchynskú linku, najradšej rohovú, medzi kuchyňou a obývacou izbou by sme radi zrušili dvere, aby sa dalo medzi týmito priestormi voľne prechádzať… Vopred ďakujeme za vaše skvelé nápady.

Vaši verní čitatelia
manželia Pekárovci

K listu naši čitatelia pripojili pôdorys svojho bytu s dispozíciou 4 + 1 aj podrobný opis ich predstáv a nápadov. V redakcii sme sa obrátili na nášho stáleho spolupracovníka, architekta Romana Chrascinu, ktorý sa pokúsil na požiadavky manželov Pekárovcov reagovať svojimi návrhmi.


Rodina sa rozrastá

36595
Roman Chrascina

Ich byt je pomerne veľký, preto umožňoval určitú veľkorysosť návrhu – architekt tak nemusel zvažovať príliš radikálne riešenia, skôr sa pokúsil vyhovieť len všetkým predstavám čitateľov novou logickou dispozíciou s moderným výrazom. Za najzásadnejšiu zmenu považoval architekt Roman Chrascina práve plán majiteľov rozšíriť v budúcnosti svoju rodinu o jedno dieťa. Pripravil dva návrhy, ktoré sa odlišujú predovšetkým počtom detských izieb a umiestnením i rozlohou kuchyne. Hoci sa v oboch prípadoch dispozícia výrazne zmenila, zmeny nevyžadujú veľmi radikálne stavebné zásahy – napríklad kuchyňa je v oboch variantoch v dosahu súčasných rozvodov. Kúpeľňa zostáva na svojom pôvodnom mieste, mení se len jej usporiadanie. Oddelenie WC od kúpeľne sa javí v prípade štvor- a viacčlennej rodiny ako nenápadná zmena, ale z hľadiska užívateľov ide o pomerne dôležitú „maličkosť“. Napriek želaniu čitateľov nie je ani v jednom riešení v kúpeľni osadená rohová vaňa, ktorá dnes predstavuje akýsi symbol modernej kúpeľne. Jej prítomnosť však nie je nevyhnutná v každom prípade. Priestor, ktorý rohová vaňa zaberá, nemusí byť vždy vyvážený adekvátnym pohodlím, ale ani vnútornými rozmermi samotnej vane.

1. variant: každé dieťa má svoju izbu


Rodina sa rozrastá

Tip: Všetok nábytok a bytové doplnky na jednom mieste

36596
Roman Chrascina

Prvý návrh počíta s väčším vekovým rozdielom medzi súrodencami, preto každý z nich dostal vlastnú, priestrannú izbu (bez zásahov do súčasnej dispozície bytu). Najväčšia izba sa zmenila na spálňu rodičov – predĺžená chodba a nové WC síce čiastočne ubrali z jej plochy, ale dospelí obyvatelia bytu získali dôležité súkromie a na konci chodby vznikol praktický odkladací priestor. Menšiu rozlohu spálne kompenzuje výstup na balkón. Kuchyňa síce nezískala oproti pôvodnej rozlohe oveľa viac štvorcových metrov navyše, ale presun priečky medzi kúpeľňou a kuchyňou umožnil oveľa lepšie a užitočnejšie využitie priestoru.


Rodina sa rozrastá

36599

Do kuchyne sa vošla rohová kuchynská linka s dostatočnou kapacitou, pod oknom sa našlo miesto na jedálenský stôl pre štyri osoby. Dvere medzi obývacou izbou a kuchyňou už nie sú v tomto prípade potrebné a predel medzi kuchyňou a obývacou izbou sa rieši pomocou nábytkových prvkov.

2. variant: s jednou detskou izbou


Rodina sa rozrastá

36597
Roman Chrascina

Druhý návrh ponecháva oboch súrodencov v jednej izbe. Rodina však získa veľkú kuchyňu prepojenú s obývacou izbou a jedálňou. Priečka medzi súčasnou spálňou a izbou z pôdorysu zmizla úplne. Jeden priestor s viacerými funkciami tak zaberá viac ako tretinu bytu. Namiesto murovaných priečok tvoria optické predely medzi kuchyňou a jedálňou len nábytkové prvky. Jedinou malou nevýhodou je, že balkón patrí v tomto riešení do kuchyne – o to bližšie je však v prípade, ak si chceme dať na balkóne šálku dobrej kávy alebo čaju.


Rodina sa rozrastá

36603
Roman Chrascina

Kúpeľňa i záchod sa zväčšili a nevyužitý kút z bývalej kuchyne sa zmenil na šatňu. Rodičia získali vlastný priestranný šatník, ale aj pomerne veľkú spálňu. Výhodou tohto riešenia je, že sa odstránili dlhé chodby a všetky izby sú dostatočne veľké. Ponúkajú tak slušný komfort pre všetkých obyvateľov bytu. Navyše v situácii, keď je ďalší súrodenec len „v pláne“.

Kategória: Navrhovanie interiéru
Tagy: návrh pôdorys riešenie rozrasta
Zdieľať článok

Diskusia