Súťaž Interiér roku: Unikátny minimalistický byt, aký ste ešte nevideli
Minimalistický byt na okraji Prahy s rozlohou 52 m2 a predzáhradkou s výmerou 25 m2 reaguje na užívateľov aktívny život, trávenie času v divokej prírode a jeho záujem o súčasné technológie. Unikátny dizajn spája oboje.
Ústredným motívom sú parametricky navrhnuté stolárske prvky, individualizované a ergonomicky tvarované do užívateľsky najvhodnejšej podoby. Algoritmy sa vyvíjali v spolupráci s užívateľom, aby pomocou digitálnej fabrikácie vznikol optimálny dizajn. Detailné plánovanie každého dielu a pracovného postupu znížilo celkovú obstarávaciu cenu, keďže bolo možné zostaviť si všetky stolárske prvky jednoducho svojpomocne.
Aj napriek malej podlahovej ploche užívateľ požadoval funkcie zodpovedajúce viacizbovému bytu. Práve preto museli byť niektoré prvky univerzálne. Okraj postele je vytvarovaný na sedenie, takže sa v ňom spájajú funkcie prvkov spálne a obývačky.
Barový pult je zároveň jedálenským stolom a vstavaná skriňa sa dá premeniť na pracovný stôl. Univerzálnosť zariaďovacích prvkov bola kľúčovým aspektom pohody v tomto obytnom priestore. V prípade veľkoryso navrhnutej predsiene slúži časť atypickej konštrukcie na umiestnenie a zároveň vystavenie neoddeliteľnej súčasti života klienta – pretekárskeho bicykla.
Celý priestor bytu, jeho zázemie aj vonkajšia terasa sú navrhnuté v jednoduchej materiálovej i farebnej kombinácii. Dominujú biele materiály doplnené dubovými stolárskymi kúskami. Stred priestoru tvoria biele vstavané skrine, navrhnuté s dôrazom na jednoduchosť a nenápadnosť celej konštrukcie.
Rovnaký princíp jednoduchosti a svetlosti je aplikovaný v celom priestore. Opticky sú zdôraznené vizuálne atraktívne parametrické prvky bytu. Ten sa tak stáva svetlým výstavným priestorom, ktorým sa prelínajú vystavené drevené organické interiérové prvky vytvárajúce vrstvu akejsi vnútornej krajiny. Ostatné vybavenie, ako sú galériové svietidlá, zrkadlová skriňa či biela laminovaná kuchyňa, tento princíp iba dopĺňajú a ešte zdôrazňujú digitálne navrhnuté vrstvené konštrukcie.
Interiér je jedným z mála príkladov využitia parametrického dizajnu v praxi na území Českej republiky. Vďaka zvolenému prístupu sa podarilo individualizovať priestor presne podľa želaní užívateľa, ktorý mohol doslova ovládať vstupné parametre špeciálne vytvorených algoritmov, ktoré generovali výsledný dizajn. Tento prístup umožnil vytvoriť desiatky variácií bez zdĺhavého manuálneho prekresľovania plánov.
Autori interiéru: Pavel Paseka, Jan Petrš, Martin Žatečka, ARCHISTROJ DESIGN STUDIO, www.archistroj.cz
Skupina Archistroj, tvorená trojicou Pavel Paseka, Jan Petrš a Martin Žatečka, vznikla na pôde Pražskej Fakulty architektúry ČVUT, kde ju výrazne ovplyvnil ateliér Miloša Floriána – FLOW. Počas svojej existencie sa neustále vyvíja a prechádza od klasických projektov k digitálnej architektúre a urbanizmu. Archistroj do projektov vnáša súčasné technológie a procesy navrhovania, pri ktorých využíva parametrické a evolučné algoritmy. Neoddeliteľnou súčasťou je aj výskumná činnosť v oblastiach, ako je evolučný urbanizmus, adaptívne plánovanie či autonómna robotická architektúra.
SÚŤAŽ INTERIÉR ROKU
V rámci súťaže Interiér roka sú každoročne oceňované výnimočné súkromné i verejné interiéry navrhnuté českými a slovenskými architektmi (doma i v zahraničí), a to v siedmich kategóriách.
Viac o súťaži Interiér roku 2019