Zdroj: Klára Makovcová Architects

Z panelového bytu vzniklo po rekonštrukcii moderné bývanie, ktoré si ctí betón, drevo a minimalizmus

17. 02. 2021
Zdieľať

Stavba sa nachádza v pražskej rezidenčnej štvrti vystavanej medzi rokmi 1960 – 1972. Ide o atypický panelový dom s konštrukčným systémom zo železobetónového skeletu. Preto bolo možné všetky pôvodné priečky vybúrať a postaviť novú dispozíciu bytu podľa požiadaviek klienta.

Pôvodný stav panelákového bytu

Pôvodný stav panelákového bytu. Zdroj: Klára Makovcová Architects

Pôvodný stav panelákového bytu

Pôvodný stav panelákového bytu. Zdroj: Klára Makovcová Architects

Veľkorysý západný trakt

Zo vstupnej haly sa ide do obývacej izby, kúpeľne, na WC a do spálne. Tá je tiež prístupná cez posuvné dvere z pracovne. Obývačka s kuchyňou, jedálenským kútom a pracovňou tvorí veľkorysý západný trakt cez celú dĺžku bytu. Návrh počítal s možnosťou oddelenia pracovne a obývačky od kuchyne a jedálenského kúta drevenou posuvnou stenou, čím z obývacej izby môže vzniknúť izba pre hostí. Vytvoria sa tak aj dva nezávislé celky s kuchyňou uprostred.

Prečítajte si tiež
Súťaž Interiér roku: Rekonštrukcia mezonetového bytu na Palisádach
Priznaný betón v byte

Betónové prievlaky a stĺpy sú priznané a obrúsené na hrubý betón. Zdroj: Klára Makovcová Architects

Kúpeľňa je s kuchyňou prepojená skleným nadsvetlíkom

Okolo inštalačnej šachty vznikol kompaktný blok obložený drevom s kuchyňou, kúpeľňou, WC a nikou pre práčku. Pôvodné stúpačky v kuchyni sa museli zachovať. Architekta ich však nezakryla, ale opláštila antikorovým plechom a v kuchyni tak vytvorila zaujímavý prvok.

Kuchynská linka z dreva

Kuchynská linka je vyrobená z drevenej orechovej dyhy. Zdroj: Klára Makovcová Architects

Betón, drevo či pieskované sklo

Koncepcia materiálového riešenie vychádza z konštrukčného systému domu. Betónové prievlaky a stĺpy sú priznané a obrúsené na hrubý betón, ktorý sa natrel bezfarebným náterom. Obvodové steny sú preštukované a vymaľované nabielo. Iba stena v obývacej izbe je zoškrabaná a následne sa na ňu naniesla betónová stierka.

Prečítajte si tiež
Súťaž Interiér roku: Príjemný a útulný byt pre štvorčlennú rodinu
Imitácia betónu v kúpeľni

V kúpeľni a na WC je dlažba imitujúca betón, na stenách  keramický obklad v betónovom dekore. Zdroj: Klára Makovcová Architects

Masívna drevená podlaha je položená po celej ploche bytu

Pôvodné podlahy sú vyrovnané a na ne sa položila masívna drevená dubová podlaha ošetrená olejovým náterom. V kúpeľni a na WC je dlažba imitujúca betón, na stenách kúpeľne a WC je keramický obklad v betónovom dekore. Dvere do kúpeľne a na WC sú nové vrátane zárubní a sú súčasťou dreveného obkladu. Posuvné dvere do obývacej izby a do spálne sú z pieskovaného skla.

Kuchynská linka z dreva

Kuchynská linka a jedáleň vytvorila krásny otvorený priestor. Zdroj: Klára Makovcová Architects

Obklad v kuchyni za linkou je z Lacobelu

Dvere do spálne sú z nabielo lakovaného dreva. Vo vstupnej hale, v spálni, obývačke a pracovni sú vstavané skrine vyrobené z polomatnej MDF dosky v bielej farbe. Obklad v kuchyni za linkou je z Lacobelu sivej farby rovnako ako horné skrinky, ktoré sú vyrobené z lakovanej MDF dosky. Kuchynská linka je vyrobená z drevenej orechovej dyhy, je ošetrená bezfarebným olejovým náterom v orechovom odtieni rovnako ako obklad celého bloku a drevenej posuvnej priečky. Pôvodné okná už boli po rekonštrukcii, zostali teda zachované.

Obývačka s plátnom na premietanie

Obývačka s plátnom na premietanie. Zdroj: Klára Makovcová Architects

Slovo architektky

„Klient kládol veľký dôraz na variabilitu priestoru, preto bolo nutné do objektu zakomponovať posuvné drevené steny, ktorými možno vytvoriť oddelené miestnosti. Súčasne však byt pôsobí ako jeden veľký obytný priestor, čiže loft. Rozhodli sme sa odhaliť pôvodné betónové nosné prvky, stĺpy a prievlaky, ktoré sme obrúsili na hrubý betón. A na základe toho sme celý interiér ladili do zemitých odtieňov sivej, ktoré sme zútulnili drevenými obkladmi a kuchyňou. Umývadlá v kúpeľni a na záchode sú atypické z corianu, čo platí aj pre kuchynskú linku a drez. Vzhľadom na to, že konštrukčný systém domu tvorí železobetónový skelet, bolo možné vybúrať všetky priečky a vymyslieť úplne novú dispozíciu,“ hovorí Ing. arch. MgA. Klára Makovcová.

Autori interiéru: Klára Makovcová Architects

O ateliéri

Architektonický ateliér Klára Makovcová Architects (KMA), ktorý založila a vedie Ing. Arch. MgA. Klára Kučera Makovcová, vznikol v roku 2018. A to po rozpade ateliéru MMM-architekti, ktorý architektka spoluzakladala a ktorý má po desiatich rokoch existencie za sebou niekoľko mimoriadnych realizácií aj ocenenie Young Czech Architect Award.

Prečítajte si tiež
Súťaž Interiér roku: Záchrana bytu v kubistickom dome

SÚŤAŽ INTERIÉR ROKU

V rámci súťaže Interiér roka sú každoročne oceňované výnimočné súkromné i verejné interiéry navrhnuté českými a slovenskými architektmi (doma i v zahraničí), a to v siedmich kategóriách.

Viac o súťaži Interiér roku 2020  

Kategória: Navrhovanie interiéru
Tagy: betón byty minimalizmus moderné bývanie panelák posuvné dvere
Zdieľať článok

Diskusia