Zdroj: Jiří Beran

Ako v klasickom bytovom dome vytvoriť čistý a jednoduchý interiér

28. 02. 2022
Zdieľať

Klienti si vysnívali bývanie v modernom, čistom a jednoduchom interiéri. V klasickom bytovom dome na pražskej Letnej sme navrhli rekonštrukciu, ktorá odrážala ich požiadavky na mestský štýl života, ale zároveň počítala s jednou zásadnou životnou zmenou, ktorá na nich mala už čoskoro čakať v pôrodnici…

Klienti nás oslovili na spoluprácu vďaka inej našej realizácii interiéru bytu, ktorý ich zaujal – nielen farebnou tonalitou interiéru, ale aj použitím kvalitných materiálov a dizajnových doplnkov. Zadaním bolo vytvoriť veľmi čistý interiér a zároveň využiť prednosti toho, že byt je v tradičnom bytovom dome (vysoké stropy, drevené špaletové okná, terazzo na domových chodbách apod.).

Rekonštrukcia bytu v tradičnom bytovom dome

Zdroj: Jiří Beran

Byt bol v stave shell & core, výmera bytu je 83,1 m2, dispozícia 3+kk.

Hlavná dispozičná úprava spočívala v prepojení pôvodného kuchynského kúta s obývačkou. Prepojenie sme dosiahli vďaka vybúraniu deliacej priečky, zostal len nosný stĺp. Kuchynský ostrovček a naň nadväzujúce jedálenské sedenie s lavicou tvorí po novom centrálny bod hlavného priestoru.

Rekonštrukcia bytu v tradičnom bytovom dome

Zdroj: Jiří Beran

Ďalšou zmenou oproti pôvodnému návrhu developera bolo otočenie obývačkového sedenia. Dispozícia rohovej miestnosti si priam pýtala umiestenie rohovej sedačky k vnútornému rohu. Jedným z veľkých benefitov rohovej miestnosti je ale výhľad na dve strany. O tento moment sme nechceli prísť, sedaciu zostavu sme teda umiestnili tak, aby práve z nej bol výhľad do celého priestoru, teda aj von.

Rekonštrukcia bytu v tradičnom bytovom dome

Zdroj: Jiří Beran

Materiálovo je byt navrhnutý čisto – drevo v prírodnom tóne a farebná paleta v odtieňoch biela/ čierna/sivá. Dôležitú úlohu hrá drevená masívna podlaha. Veľkosť jednotlivých parkiet vychádza z tradičných parkiet, moderný vzhľad im dodáva spôsob kladenia – francúzsky stromček.

Rekonštrukcia bytu v tradičnom bytovom dome

Zdroj: Jiří Beran

Zaujímavým prvkom je šatňová skriňa v spálni klientov, ktorá v sebe skrýva dvere do kúpeľne. Kúpeľňa je zas prostredníctvom nábytkovej skrine prepojená s technickou miestnosťou, kde je práčka so sušičkou. Skriňa je prístupná z obidvoch miestností, čo zjednodušilo transport bielizne medzi kúpeľňou a práčovňou.

Rekonštrukcia bytu v tradičnom bytovom dome

Zdroj: Jiří Beran

Ďalším prvkom, ktorý stojí za vyzdvihnutie, sú dvere so skrytými zárubňami. Dverné krídlo je biele, rovnako ako stena naokolo. Skrytá zárubňa je ale čierna, takisto ako dverná kľučka. Dvere sú tak orámované tenkou čiernou linkou, čo vytvára pekný detail.

Autori interiéru: 2MAD s.r.o., Hana Novotná, Tereza Pecárová

Fotografie: Jiří Beran

SÚŤAŽ INTERIÉR ROKU

V rámci súťaže Interiér roka sú každoročne oceňované výnimočné súkromné i verejné interiéry navrhnuté českými a slovenskými architektmi (doma i v zahraničí), a to v siedmich kategóriách.

Viac o súťaži Interiér roku 2021

Kategória: Navrhovanie interiéru
Tagy: bytovky byty Interiér roku
Zdieľať článok

Diskusia