V malom byte môže byť posteľ za závesom, zaujímavý je aj uzatvárateľný stôl, vraví architektka. Ako podľa nej hľadať prvý byt?
Kúpa prvého bytu je veľkým krokom v živote každého mladého človeka. Aby ste sa vyhli zbytočným chybám a urobili čo najsprávnejšie rozhodnutie, prinášame vám niekoľko praktických rád, na čo pred týmto dôležitým krokom myslieť. Na naše otázky odpovedala architektka Katarína Herudová zo spoločnosti Corwin.
Aké sú hlavné kritériá pri výbere prvého bytu podľa vašich skúseností? Na čo by sme sa mali zamerať?
Pri výbere bytu je jedným z najdôležitejších faktorov lokalita. Vyberte si miesto, ktoré je blízko vašej práce, školy alebo iných dôležitých miest vo vašom živote. Zoberte do úvahy aj dostupnosť verejnej dopravy, obchodov, parkov či vzdialenosť k vašim blízkym. Dobrá lokalita vám nielen ušetrí čas, ale aj zlepší kvalitu života. Veď kto by nechcel mať na rohu kaviareň, kde vám barista automaticky pripraví vašu obľúbenú kávu?
Veľkosť bytu by mala zodpovedať nielen vašim aktuálnym, ale aj najbližším plánovaným budúcim potrebám. Zvážte, či plánujete rodinu, potrebujete priestor na prácu z domu alebo máte iné individuálne potreby súvisiace s vaším životným štýlom.
Potom je tu dispozícia bytu, ktorá by mala vyhovovať vašim potrebám. Zvážte počet izieb, veľkosť kuchyne, kúpeľne a úložných priestorov. Môže sa stať, že menší byt s dobre navrhnutým vnútorným priestorom bude praktickejší ako väčší, v ktorom sa nachádza veľká, no nevyužiteľná chodba. Uvažujete aj nad možným prevetrávaním bytu? Preplávajúca dispozícia prináša funkčnejšie vetranie naprieč celým priestorom. Tým sa zlepšuje kvalita vnútorného prostredia, čo má vplyv aj na zdravie.
Veľa sa hovorí aj o svetových stranách, na ktoré je byt orientovaný. Na čo sa v tomto smere sústrediť?
Orientácia bytu ovplyvňuje množstvo prirodzeného svetla a teplotu v byte. Južná či západná orientácia zabezpečí viac slnečného svetla. Viac slnka jednoducho znamená menej dôvodov na depresiu a viac dôvodov na pestovanie izbových rastlín. Ľuďom citlivejším na vyššiu teplotu by však takáto orientácia nemusela vyhovovať a radšej by sa rozhodli pre tepelne stabilnejšiu orientáciu na sever alebo východ.
No pokiaľ by sme však mali odpovedať čo najvšeobecnejšie, tak v súlade s naším cirkadiánnym rytmom je prirodzenejšie vstávať vo východne orientovanej spálni a poobedie až večer tráviť v západne orientovanej obývačke, kde slnko svieti až do zotmenia.
A čo financie?
Áno, stanovenie rozpočtu je kľúčové. Určte si maximálnu sumu, ktorú ste ochotní minúť na kúpu bytu vrátane dodatočných nákladov, ako sú právne poplatky, dane, poistenie a náklady na sťahovanie. Získajte predbežné schválenie hypotéky a porovnajte ponuky rôznych bánk. Nezabudnite si vytvoriť finančnú rezervu na neočakávané výdavky. Vo všeobecnosti sa odporúča mať rezervu vo výške troch až šiestich mesačných výdavkov.
Mladí ľudia zvyčajne nemajú skúsenosti s predajom a kúpou nehnuteľností. Akých chýb by sa mali vyvarovať?
V prvom rade je to nedostatočný prieskum. Pamätajte na to, že prieskum trhu nie je len o prezeraní pôsobivých fotiek na internete – je to aj o návšteve reálnych bytov a získavaní komplexných informácií o nehnuteľnosti. Zároveň potrebujete získať prehľad o cenách, ich vývoji v čase a podmienkach na trhu.
Mnohí mladí ľudia v radosti z kúpy prvého bývania podcenia dodatočné náklady, ako sú právne poplatky, dane, náklady na údržbu, poplatky správcovi, energie. Môže sa stať, že aj keď byt vyzerá na prvý pohľad bezchybne, bude potrebovať nové okná či lokálnu alebo celkovú výmenu stúpačiek. Prípadne dokonca budova, v ktorej sa nachádza, si bude vyžadovať opravu strechy – a to nie sú lacné záležitosti. Z tohto dôvodu je dobré vopred sa informovať aj o týchto plánoch u správcu bytového domu.
Kúpa bytu je veľká investícia, preto je dôležité robiť rozhodnutia na základe faktov a nie emócií. Skôr ako sa rozhodnete, dôkladne zvážte všetky aspekty. A pamätajte, že aj keď sa do bytu zamilujete na prvý pohľad, je dôležité prezrieť si ho naozaj dôkladne a zvážiť všetky za a proti.
Aj keď sa do bytu zamilujete na prvý pohľad, je dôležité prezrieť si ho naozaj dôkladne a zvážiť všetky za a proti.
– architektka Katarína Herudová-
Pozrime sa bližšie na dispozíciu štartovacieho bytu. Aká je ideálna dispozícia a plocha pre mladý pár alebo jednotlivca?
Pre mladý pár alebo jednotlivca môže byť ideálna dispozícia bytu s otvoreným konceptom. Spojenie kuchyne, obývacej izby a jedálenského kúta vytvára jeden priestranný a vzdušný priestor, ktorý je ideálny na stretnutia s priateľmi, ale aj na každodenný život. Otvorený koncept zároveň umožňuje lepšie využiť priestor a zvyšuje flexibilitu pri zariaďovaní.
Pri tomto koncepte však netreba zabúdať, že na komfortné a príjemné bývanie každý z nás potrebuje jasne definované a logicky prepojené zóny na prácu či oddych. Na definovanie týchto rôznych oblastí v otvorenom priestore možno použiť nábytok, koberce či samostatne definované osvetlenie. Takto sa dá naznačiť priestor obývacej izby, jedálenského kúta, pracovného priestoru a plochy kuchyne.
Oplatí sa mladým ľuďom investovať aj do dvoj- a viacizbových bytov?
Ako štartovacie bývanie pre mladého človeka zvyčajne postačuje garsónka alebo 1-izbový byt, ak tam netrávi celý deň. No pri konštantnej práci z domu je nevyhnutné aspoň malé pracovné miesto.
Pre dvojicu je síce ideálny 2-izbový byt, no aj dobre riešený 1,5-izbový byt so spacím kútom môže byť praktickou a cenovo dostupnejšou alternatívou. Ak sa rozhodnete pre 2-izbový byt, myslite na to, že samostatná spálňa by mala byť dostatočne veľká na umiestnenie štandardnej postele, nočných stolíkov a šatníkovej skrine s funkčným úložným priestorom pre oboch obyvateľov.
Menšie byty sa však zariaďujú ťažšie. Treba šetriť miestom, dbať na jednotlivé zóny a neraz siahať po multifunkčných riešeniach. Na čo myslieť v takých prípadoch?
Pri menších bytoch (1- a 1,5-izbových) je dôležitá flexibilita – napríklad ak sa v priestore nachádza posteľ, môže byť zakrytá závesom, ktorý plní aj variabilnú deliacu funkciu v rámci bytu, či individualizovaným predelom (s úložným priestorom, policami, kovovou konštrukciou so sklom, TV stenou).
Kuchyňa by mala byť dôsledne premyslená, ergonomická a funkčná, s dostatkom pracovnej plochy a všetkými nevyhnutnými spotrebičmi, ktoré obyvateľ potrebuje.
Spomínaný pracovný kút nemusí byť veľký – stačí malý, no ergonomický stôl s jasne vyčlenenou pozíciou v rámci bytu a pohodlná stolička, kde môžete pracovať alebo študovať. Zaujímavým riešením môže byť integrovanie takéhoto pracovného miesta do plánovaného vstavaného nábytku s možnosťou uzatvorenia. Po ukončení práce môžete pracovné miesto zavrieť a venovať sa v priestore bytu iným činnostiam.
Dá sa hovoriť aj o nejakej optimálnej výmere?
Optimálna výmera bytu je taká, ktorá zohľadňuje všetky potreby budúcich obyvateľov bez zásadných kompromisov. Viac ako konkrétne číslo uvedené pri výmere je dôležitá funkčná a premyslená dispozícia, v ktorej nájdete priestor na všetky svoje požiadavky súvisiace s bývaním a vaším životom.
V ďalšom pokračovaní seriálu o štartovacom bývaní si povieme, ako zariadiť prvý byt. Čítajte v májovom magazíne Môj dom!
Ešte nemáte predplatné? Vyberte si z našej ponuky to najvýhodnejšie!
Foto: archív respondentky, Shutterstock
Zdroj: časopis Môj dom