Zdroj: Ján Pieš

Ideálne štartovacie bývanie v hlavnom meste? Malý byt s vlastným dvorom

02. 06. 2021
Zdieľať

Na začiatku bolo zadanie, ktoré už hádam ani nemohlo byť komplikovanejšie. Uzučký pozemok obklopený z oboch strán domami, frekventovaná ulica, prostredie, kde sa miešajú mestské prvky s vidieckymi. Navyše, domy na tejto ulici sú viac menej nesúrodé, i keď majú niekoľko spoločných čŕt. To boli vstupné údaje k projektu Rezidencia Ráztočná od architektov Martina Vojtu a Jána Pieša. Ako sa s nimi vysporiadali?

Na pozemku v severovýchodnej časti Vrakune, kde sa aktuálne plánuje prímestská zástavba rodinných domov, stál starší zanedbaný dom zo 60. rokov. K nemu patrilo niekoľko drobných hospodárskych stavieb a záhrada. Namiesto neho tu dnes stojí biela dlhá novostavba.

Prečítajte si tiež
Malý a prispôsobivý byt pre troch? Pozrite, ako sa vie meniť!

Väčšina domov je v tejto lokalite postavená na úzkych a dlhých pozemkoch a sú umiestnené pozdĺžne, kolmo na ulicu. Aj v prípade novostavby zostal zachovaný princíp dlhého a úzkeho domu, ktorý je vhodným riešením pre väčšinu úzkych pozemkov.

Úzky dom medzi stavbami

Koncept domu je založený na doplnení tradičného urbanistického kontextu vidieckej zástavby, teda územia so zástavbou pôvodných úzkych a dlhých domov so sedlovou strechou pozdĺžne radených kolmo na hlavnú komunikáciu. Zdroj: Ján Pieš

Tradičný kontext, netradičný obsah

Ako z úzkeho pozemku vyťažiť požadovaný objem, ktorý by hmotovo zapadol do prostredia? Okrem dĺžky domu, úlohu zohráva aj jeho výška.

„Koncept domu je založený na doplnení tradičného urbanistického kontextu vidieckej zástavby, teda územia so zástavbou pôvodných úzkych a dlhých domov so sedlovou strechou pozdĺžne radených kolmo na hlavnú komunikáciu. Stávajúcu štruktúru sme vyplnili jednopodlažným objemom vytvoreným z troch k sebe prisadených radových domov, s podkrovím a úžitkovou povalou,“ vysvetľujú podstatu návrhu jeho autori. 

novstavba Ráztočná

Stavba pozostáva z troch k sebe prisadených radových domov, s podkrovím a úžitkovou povalou. Zdroj: Ján Pieš

Jeden dom z troch a v každom ešte tri byty

V každom jednom z týchto troch domov sú tri byty. Byty sú skromnejšie, s neveľkou podlahovou plochou (43,3 m2), avšak každý byt má vlastný malý dvor. Ideálne štartovacie bývanie. Dispozičné riešenie bytov zaujme najmä mladých ľudí – celá dispozícia bytov je zložená z troch nad sebou radených minipriestorov.

Prečítajte si tiež
Veľkorysá rekonštrukcia radového domčeka s nízkym rozpočtom? Všetko sa dá!
Samostatný vchod

Každý byt má samostatný vchod. Zdroj: Ján Pieš

Na prízemí je vstup s toaletou a obytná izba, ktorej súčasťou je aj kuchyňa na prvom poschodí spálňa s kúpeľňou. Nad ňou je povala. Parkovanie je na spoločnej ploche za domom.

Terasa pri byte

V každom jednom z týchto troch domov sú tri byty. Zdroj: Ján Pieš

Rezidencia Ráztočná

Autori: Ing. arch. Martin Vojta, Ing. arch. Ján Pieš

Lokalita: Bratislava – Vrakuňa 

Zastavaná plocha: 261 m2

Podlahová plocha: 424 m2

Obostavaný objem: 1 806 m3

Projekt: 2018

Realizácia: 2019 – 2020 

Prečítajte si tiež
Ekológia so sedliackym rozumom: Prvý český poschodový „freedomček“

Sabína Zavarská

Foto: Ján Pieš

Kategória: Návšteva
Tagy: malý byt rodinný dom úzky pozemok vidiecke domy
Zdieľať článok

Diskusia