
Rodina sa nebála byť úplne iná ako susedia. Dom postavený na ruinách dnes ponúka skvelé moderné bývanie
Miesto, kde predtým stála stará budova telocvične, je po rokoch úplne iné. Premenil ho nový rodinný dom, ktorý ťaží zo svojej výnimočnej pozície s krásnymi výhľadmi. Síce sa od architektúry okolia odlišuje, no napriek tomu neprovokuje, práve naopak.
Na úpätí hory Ještěd v Hanychove, mestskej časti Liberca, ešte v 50. rokoch minulého storočia stála telocvičňa. Po čase z nej zostali už len ruiny, ale jej základy a pôdorys pripravili pôdu pre novú architektúru. Dnes sa na mieste s vynikajúcou polohou vyníma súčasné, dostupné, ale aj výtvarne hodnotné rodinné bývanie.
Už na prvý pohľad je dom iný ako väčšina domov v okolí, ktoré majú tradičné tvary so šikmou strechou. Zdroj: Ing. arch. Jiří Jeřábek
Výnimočné miesto pod ikonou architektúry
Novostavba veľkorysého rodinného domu ťaží po výtvarnej aj dispozičnej stránke z miesta, na ktorom sa nachádza. Ponúka totiž výnimočný výhľad na celý Liberec, ale stojí aj na úpätí hory so známym hotelom Ještěd s telekomunikačnou vežou. Stavba je v súčasnosti nielen orientačným bodom severných Čiech, ale považuje sa aj za ikonu architektúry 60. rokov.
Okolitú zástavbu mestskej časti tvorí množstvo rodinných domov či chalúp tradičných tvarov. Pri novostavbe však jej autor, architekt Jiří Jeřábek, volil iný, modernejší prístup. Ako prvé udrie do očí pultová strecha miesto klasickej šikmej, ktorá bola zvolená aj vzhľadom na poveternostné podmienky. Umiestnenie domu definujú výrazné steny z gabiónu. No hoci je vzhľadom odlišný ako susedia, je spracovaný veľmi jednoducho a vytvára harmonizujúci prvok. Netradične členené okná, inšpirované architektúrou 60. rokov, tvoria na jednoduchej fasáde kontrastný prvok.
Veľkoformátové okná na prednej fasáde presvetľujú dennú zónu aj obe detské izby Zdroj: Ing. arch. Jiří Jeřábek
Tvary i materiály domu vychádzajú zo samotného miesta. Výrazovým prostriedkom je kameň, prípadne jeho textúra, a drevo. Nájdeme ho nielen v odkrytej konštrukcii strechy, ale aj v stolárskej výrobe a mobiliári.
Petrolejová kuchynská linka dodáva interiéru farebnosť, ale stále pôsobí striedmo. Zdroj: Ing. arch. Jiří Jeřábek
Kontrastná petrolejová a linoryty
Interiér jednopodlažného domu s rozlohou 160 m² tvoria štyri spálne, spoločná denná miestnosť a dve kúpeľne. Za vchodom do domu z bočnej strany sa nachádza vstupná miestnosť a priestor slúžiaci pravdepodobne na uloženie oblečenia. Chodbu za ňou lemujú dvere vedúce z jednej strany do dvoch detských izieb a z druhej do dvoch kúpeľní – jednej so sprchovým kútom a druhej s kútom aj vaňou. Ústí do otvoreného priestoru s kuchyňou, jedálňou a obývačkou s výhľadom na Liberec a západné úpätie hory Ještěd. Posledné dvere na konci chodby vedú do hlavnej spálne so súkromným šatníkom, cez ktorý sa dá prejsť aj do jednej z kúpeľní.
Interiér tvorí prevažne biela a svetlosivá farba a svetlé drevo v podobe obloženia stropu s trámami, dverí a čiastočne aj mobiliáru z masívu. S neutrálnym základom kontrastuje pokojný petrolejový odtieň na kuchynskej linke či posteliach a policiach v detských izbách. Útulnosť mu dodávajú izbové rastliny aj veľkoformátové autorské linoryty z 60. rokov v tematike Liberca a hory Ještěd.
Hlavná spálňa je zariadená minimalisticky. Výhľad ústí do blízkych stromov. Zdroj: Ing. arch. Jiří Jeřábek
Svoj projekt prihlásil architekt Jiří Jeřábek do českej a slovenskej súťaže Interiér roku 2024 v kategórii Súkromný interiér (novostavba). Ďalšie súťažné interiéry si môžete prezrieť na stránke interierroku.cz.
Víťaz kategórie Interiér roku 2024 Hlasovanie verejnosti – cena TON, ako aj ďalší nominovaní a ocenení, ktorí budú vybraní porotou v ostatných kategóriách, budú vyhlásení na záver kongresu o architektúre, bývaní a interiéroch LIVING FORUM. Prebehne 29. 4. 2025 v pražskej galérii moderného umenia DOX.
Materialita domu vychádza zo samotného miesta. Použitý je prevažne textúra kameňa a drevo. Vidno to najmä v kúpeľni Zdroj: Ing. arch. Jiří Jeřábek
Dom 225
Štúdio: Ateliér 67
Autor: Ing. arch. Jiří Jeřábek
Rozloha: 160 m2
Lokalita: Liberec
Projekt: 2018
Realizácia: 2024
- Rodinný dom je postavený na základoch telocvične z 50. rokov.
- Už na prvý pohľad je dom iný ako väčšina domov v okolí, ktoré majú tradičné tvary so šikmou strechou.
- Veľkoformátové okná na prednej fasáde presvetľujú dennú zónu aj obe detské izby
- Petrolejová kuchynská linka dodáva interiéru farebnosť, ale stále pôsobí striedmo.
- Hlavná spálňa je zariadená minimalisticky. Výhľad ústí do blízkych stromov.
- Materialita domu vychádza zo samotného miesta. Použitý je prevažne textúra kameňa a drevo. Vidno to najmä v kúpeľni
- Interiér je ladený do prevažne neutrálnych odtieňov sivej a bielej, ktoré dopĺňa teplé drevo.
- Relatívnu strohosť interiéru zútulňuje drevo na strope, dverách i nábytku.
- Denná zóna má výhľad do dvoch strán – z jednej strany vidno Liberec a západné úpätie hory Ještěd, z druhej sú to blízke stromy.
- Interiér je ladený do prevažne neutrálnych odtieňov sivej a bielej, ktoré dopĺňa teplé drevo.
- Interiér domu ozvláštňujú veľkoformátové autorské linoryty zo 60. rokov v tematike Liberca a hory Ještěd.
- Členenie predných okien bolo charakterizované architektúrou 60. rokov.
- Petrolejovú farbu nájdeme okrem kuchynskej linky aj v oboch detských izbách na posteli aj na úložnom systéme.
- Petrolejovú farbu nájdeme okrem kuchynskej linky aj v oboch detských izbách na posteli aj na úložnom systéme.
- Materialita domu vychádza zo samotného miesta. Použitý je prevažne textúra kameňa a drevo. Vidno to najmä v kúpeľni
- V oboch kúpeľniach domu sa nachádza sprchovací kút, no v jednej z nich sa našlo miesto aj pre vaňu.
- Pôdorys domu 225.
Text a foto: Ing. arch. Jiří Jeřábek
Redakčne upravila: Daniela Marcinová