Zdroj: All About Space/Shutterstock

Tieto zásady musíte ovládať, ak máte doma nábytok z masívu. Čo nikdy nepoužívať a čo pomáha na škrabance a škvrny?

26. 05. 2024
Zdieľať

Masívny nábytok zvykne už na prvý pohľad pútať pozornosť – je výnimočný, odolný a má jedinečnú štruktúru. Ak chcete mať doma kvalitný kúsok, ktorý vydrží, masív bude určite dobrou voľbou.

Mnohí z majiteľov masívneho nábytku si však lámu hlavu nad jeho čistením či celkovou starostlivosťou. Ponúkame vám preto prehľad najdôležitejších zásad jeho čistenia a vhodnej údržby.

Výhody nábytku z masívneho dreva

Ak sa stále rozhodujete, či si masívny nábytok zaobstarať alebo nie, možno vás presvedčia jeho nasledujúce výhody:

  • odolnosť – masívne drevo je pevné a pri správnej starostlivosti dobre odoláva bežným neduhom, ako je mechanické poškodenie či opotrebovanosť
  • dlhá životnosť – nábytok z masívu vydrží niekoľko desiatok rokov a stáva sa tak vzácnym kúskom vo vašom interiéri. Aj v tomto prípade je však dôležitá jeho správna údržba
  • jedinečnosť – kombinuje v sebe ,,surovosť“ dreva a elegantnosť
  • prírodný materiál – drevo je stále žiadaná, udržateľná a veľmi často využívaná surovina v domácnosti
  • nenáročný na údržbu – udržiavanie nábytku z masívu je relatívne jednoduché, stačí pri tom dodržiavať zopár zásad
Matka s deťmi pri raňajkách za dreveným stolom.

Ak sa o nábytok z masívu dobre postaráte, prežije aj celé generácie. Zdroj: Shutterstock

Starostlivosť o masívne drevo

Nábytok z masívneho dreva je prírodný a na to, aby sa zachovala jeho štruktúra, povrch aj celkový vzhľad, sa treba vyhnúť pôsobeniu niektorých elementov.

Prečítajte si tiež
Interiér ako vystrihnutý z časopisu: rustikálny nádych, industriálne prvky, kameň, masívne drevo a jutové ozdoby

Slnečné žiarenie

Priame slnko je nepriateľ nábytku číslo jeden. Nielen, že poškodzuje jeho povrch, ale tiež ho dehydratuje, čo sa na ňom po rokoch prejaví ako viditeľné blednutie. Vyhnite sa preto priamemu slnečnému žiareniu a do izby nainštalujte ochranné závesy alebo rolety.

Drevený stôl so stoličkami v miestnosti so zasretými žalúzami.

Drevený nábytok chráňte od priameho slnečného svetla napríklad roletami. Zdroj: Shutterstock

Vlhkosť

Pomocou správnej vlhkosti dokáže drevo krásne pracovať. Jej vysoké hodnoty však, naopak, spôsobujú napučanie až praskanie nábytku, ktoré ho môže nezvratne poškodiť. V miestnosti, kde ste masívne drevo umiestnili, preto pravidelne vetrajte. Hodnoty vlhkosti udržiavajte medzi 40 – 60% a v prípade potreby použite zvlhčovač či odvlhčovač vzduchu.

Prečítajte si tiež
Ako si vybrať difuzér alebo zvlhčovač vzduchu? Jeden typ by ste nemali kupovať, ak máte doma deti alebo zvieratá

Teplo

Ako svetlo, tak aj teplo je v našom prípade nevítané. Nábytok z masívu nevystavujte vysokým teplotám a v zime ho držte ďalej aj od vykurovacích telies – odporúčame dodržiavať vzdialenosť aspoň 2 metre. Horúce a suché prostredie totiž môže viesť k scvrkávaniu dreva a jeho praskaniu, a teda aj k poškodeniu nábytku. Chráňte ho tiež priamym kontaktom s horúcimi predmetmi, napríklad hrnčekmi či taniermi, ktoré môžu zanechať škvrny či iné nežiaduce zmeny.

Dva poháre s kávou na korkových podložkách.

Pri horúcich nápojoch a jedlách chráňte stôl podložkami. Zdroj: Shutterstock

Voda

Túto zásadu určite poznáte a vštepovali vám ju odmalička – mokrý pohár na masívnom dreve zanechá typickú kružnicovú škvrnu, a preto ho naň netreba klásť. Jednoduchou pomocou je používať podložky pod poháre, ktoré drevo ochránia. Na trhu je množstvo vzorov a farieb, preto si z nich určite vyberiete svojho favorita.

Zbavte sa škvŕn od vody

Ak sa predsa len na dreve objavila škvrna od vody, skúste miesto preleštiť voskom alebo olejom. Ak škvrna nezmizne, pomôžte si teplom. Povrch nábytku najprv dobre očistite a osušte. Zapnite žehličku na nízku až strednú teplotu na režim bez použitia pary. Na miesto so škvrnou položte bavlnený uterák a cezeň drevo pomaly vysúšajte. Postupujte opatrne, začnite radšej na nižšej teplote, po troche ju v prípade potreby zvyšujte a drevo pravidelne kontrolujte, či škvrna mizne. Na záver ho ešte doleštite. V prípade, ak postup nezaberie, treba zvážiť zbrúsenie povrchu na to určenými abrazívnymi pastami.

Detail stopy po mokrom pohári na dreve.

Vodu z dreveného nábytku utrite skôr ako zanechá škvrny. Tie sa odstraňujú ťažšie. Zdroj: iStock

Moč

V domácnosti sa môže stať čokoľvek. A áno, aj moč detí či zvierat škodí masívnemu nábytku. V tomto prípade čo najskôr pretrite zasiahnutú časť čistou handričkou a neskôr ju namočte do vody a potierajte ňou zasiahnuté miesto, kým škvrna nezmizne.

Čistenie masívneho nábytku

Na základné zbavenie sa prachu či drobných nečistôt postačí jemná suchá alebo mierne vlhká handrička, ktorá nepúšťa vlákna. Ak použijete vlhkú handričku, nábytok ešte poutierajte dosucha.

Pri tomto druhu nábytku používajte len prostriedky na to určené. Nevhodné sú agresívne čističe, rozpúšťadlá ani chemické prípravky s obsahom alkoholu. Vyhnite sa tiež prostriedkom na báze amoniaku, abrazív, acetónu a silikónu. Rovnako by nábytok znehodnotilo použitie drôtenky či hubky na riad.

Prečítajte si tiež
Ako vyčistiť drevenú dosku na krájanie od baktérií a škvŕn? Stačia tieto jednoduché kroky

Spôsob čistenia nábytku z masívu však závisí od jeho povrchovej úpravy. Tá býva ošetrená obvykle lakom, voskom či olejom.

Lakované druhy

Lakovaný drevený nábytok stačí od bežného prachu pretrieť spomínanou vlhkou handričkou. V prípade dôkladnejšej očisty použite prostriedky určené na čistenie lakovaných nábytkov a nanášajte ich vždy na handričku, nie na nábytok. Dávajte pozor však na umiestňovanie predmetov z gumy či plastu. Tie zle interagujú s lakom a kazia vzhľad dreva.

Voskované druhy

Voskovaný nábytok je náchylný na teplo a vodu, preto sa kontaktu nábytku s týmito živlami vyhýbajte. Pri pravidelnej údržbe používajte len suchú handričku, ktorou drevo môžete aj preleštiť. Ak je nutné obnoviť jeho lesk, použite voskový prípravok určený na ošetrovanie a renováciu nábytku. Ten pomôže aj pri prekrývaní drobných nečistôt.

Natieranie dreva olejom.

Nábytok pravidelne ošetrujte voskom alebo olejom. Zdroj: Shutterstock

Olejované druhy

Napokon pri masíve ošetrenom olejom bude vyhovovať jemne vlhká utierka namočená v jemnej zmesi mydla a vody. Aj tu sa treba vyhýbať abrazívnym či koncentrovaným prostriedkom. Drevo je tiež vhodné približne dvakrát do roka ošetrovať prípravkom určeným na olejované drevo, prípadne prostriedkom s obsahom vosku.

Prečítajte si tiež
Na čistenie a dezinfekciu domácnosti stačí ocot. Je to fakt alebo mýtus? Čo na to odborníci?

Nábytok čistite pravidelne raz za týždeň handričkou, prípadne vysávačom s nadstavcom. Pri väčších nečistotách, napríklad na povrchu stola, vám vie pomôcť aj slabší roztok z octu a vody. Octu sa však nebojte. Ide o veľmi slabú kyselinu, ktorá nábytok nepoškodí, len mierne zmatní. Ak sa tak stane, môžete povrch preleštiť patričným prostriedkom.

Zásady správnej údržby

Vrstva tmelu či laku ochráni drevo pred poškodením. Naneste ju pomocou štetca alebo ju nastriekajte. Napriek tomu sa snažte drevo nepoškrabať ostrými predmetmi ani cezeň neťahať napríklad riad.

Ak sa na dreve už vyskytujú škrabance alebo iné kazy, jeho povrch prejdite malým množstvom leštidla na masívne drevo, ktoré naneste pomocou handričky v malých kruhoch a s jemným tlakom. Pri väčšom množstve nedostatkov využite vosk na úpravu nábytku. Vďaka nemu získa drevo väčšiu odolnosť. Navyše sa vosk hodí na všetky typy povrchových úprav masívneho dreva.  Výrazné škrabance či odolnejšie škvrny treba zbrúsiť, dôkladne očistiť a následne povrch opäť ošetriť.

Nový prípravok na nábytok vždy najprv vyskúšajte na malej ploche. Ak sa osvedčí, až potom ho používajte na celý povrch.

Rozliatu vodu alebo inú tekutinu z nábytku okamžite utrite dosucha. Nesmie na dreve zaschnúť.

Ak je kovanie na stoličkách či stole uvoľnené, dotiahnite ho. Robte tak jemne, prílišná sila by nábytok mohla poškodiť.

Text: Natália Turcovská
Foto: Shutterstock, iStock

Kategória: Nábytok
Tagy: drevený nábytok masívne drevo nábytok z masívu
Zdieľať článok
Do altánku si Erik vyrobil štýlovú kuchynskú linku z opracovaného odpadového dreva. Prezradil, koľko ho stálaUrob si sám

Do altánku si Erik vyrobil štýlovú kuchynskú linku z opracovaného odpadového dreva. Prezradil, koľko ho stála

Ako jednoducho opraviť škrabance na drevenom nábytku? Pomocou vlašského orecha!Urob si sám

Ako jednoducho opraviť škrabance na drevenom nábytku? Pomocou vlašského orecha!

Skutočná nádhera a dlhá trvácnosť: Masívny farmársky stôl s krásnou kresbou drevaUrob si sám

Skutočná nádhera a dlhá trvácnosť: Masívny farmársky stôl s krásnou kresbou dreva

Chalúpka ako z rozprávky: Plynúce roky jej prospeli a citlivá premena vyzdvihla jej duchaUrob si sám

Chalúpka ako z rozprávky: Plynúce roky jej prospeli a citlivá premena vyzdvihla jej ducha

Diskusia