Zdroj: isifa/Shutterstock

Plusy a mínusy otvoreného šatníka: Kto by sa mu mal rozhodne vyhnúť?

04. 06. 2023
Zdieľať

Kým vzdušné stojany na oblečenie niektorým vyhovujú, iní na klasický dizajn uzavretého šatníka nedajú dopustiť. To, či je lepšie oblečenie ukryť alebo nechať na očiach, závisí od viacerých premenných – dôležité sú nielen vaše priestorové či finančné možnosti, ale aj životný štýl či dokonca vaša osobnosť.

Odkiaľ sa vlastne myšlienka otvoreného šatníka vzala? To, čo teraz vyzerá ako módny trend, sa začalo ako obyčajná nevyhnutnosť. Nedostatok financií a úložných priestorov podnietil mnohých mladých ľudí improvizovať s tým, čo mali k dispozícii.

Postupne začal otvorený úložný priestor nadobúdať vzhľad, ktorý bol čoraz príťažlivejší. Vďaka sociálnym sieťam sa otvorený šatník stal nielen plnohodnotným trendom, ale i novým životným štýlom, ktorý navyše podporuje myšlienku udržateľnej módy a minimalizmu.

7 výhod otvoreného šatníka

1. Menej dverí, menej problémov

Fakt, že už nemusíte otvárať dvere zakaždým, keď chcete niečo zo skrine vytiahnuť či uložiť dnu, môže byť pre mnohých (najmä tých zábudlivých a nerozhodných) veľkou úľavou.

Kto by povedal, že dvere môžu byť pri odkladaní vecí takou veľkou prekážkou? Ak sa aj vám povaľuje viac kusov oblečenia na stoličke než v skrini, vinník je jasný – sú to dvere!

05_ALLISON MARIE

Samostatný stojan s oblečením, ktorý je vzdušný a nie je prepchatý, môže byť skvelým dizajnovým prvkom. Navyše doplnený drobnými dekoráciami, knihami a živými rastlinami dodá miestnosti jedinečný ženský pôvab. Zdroj: ALLISON MARIE

2. Viac miesta v malom priestore

Ak je vaša izba malá ako lodná kajuta, nečudujte sa, že vám otváranie dverí na šatníku spôsobuje každodenné kolízie.

Ak namiesto dverí nainštalujete záves, budete sa môcť do práce chystať naraz dvaja bez toho, aby ste si navzájom prekážali.

3. Vzdušnosť

Veľké šatníkové skrine, ktoré zaberajú viac než dve tretiny steny, môžu v malej alebo tmavej miestnosti pôsobiť naozaj ťažkopádne.

Prečítajte si tiež
3 najčastejšie zlozvyky, ktoré vedú k chaosu a neporiadku. Profesionálna organizátorka domácností radí, ako si poriadok ľahko udržíte

Ak však skombinujete vzdušný stojan napríklad s komodou na nožičkách, priestor sa vizuálne zväčší a vy sa v spálni nebudete cítiť tak stiesnene.

4. Stará sa o poriadok

Otvorený šatník by mal už na prvý pohľad vyzerať dobre. Takýto koncept si vyžaduje dávku sebazaprenia, pretože vás to do istej miery bude nútiť udržiavať v ňom poriadok.

otvorený šatník

Otvorený šatník vám okrem vizuálnej príťažlivosti ponúka neustály prehľad o tom, koľko oblečenia momentálne vlastníte. Zdroj: Marty Baldwin

Môže to byť výborný spôsob, ako sa naštartovať k vnútornej zmene, na ktorú by ste sa inak neodhodlali.

5. Prehľadnosť

Ak patríte medzi každodenných pátračov, pekne usporiadané oblečenie inšpirované módnymi butikmi vám môže ušetriť kopu času.

Koniec zapadnutému oblečeniu. Dvere vám už nebudú prekážať a svoje obľúbené kúsky nájdete doslova na prvý pohľad.

otvorený šatník

Ak vám to priestor dovolí, vytvorte si samostatný šatník v rámci miestnosti. Oddeľte obe zóny pomocou čela postele tak, aby ste pri relaxe mali nerušený výhľad na okno a oblečenie zostalo pekne za chrbtom.
Zdroj: isifa/Shutterstock

6. Je lacnejší

Skrine na mieru sú drahé. To je fakt. Otvorený šatník je cenovo dostupnejší, najmä ak si ho dokážete vyrobiť sami.

Rovnakú službu spravia aj voľne stojace stojany, ktoré sa zároveň môžu stať zaujímavým dizajnovým prvkom vašej spálne.

otvorený šatník

Šikovný úložný priestor na šatstvo si dokážete vytvoriť i pomocou niekoľkých nástenných políc a dlhých tyčí na vešanie. Využite celú dĺžku steny pozdĺž postele a napokon všetko zakryte dlhým závesom. Zdroj: NIDI

7. Nestrpí zbytočnosti

V otvorenom šatníku máte oblečenie stále na očiach. To vás núti viac premýšľať o jednotlivých kúskoch a po čase sami usúdite, že nechať si len zopár veci, v ktorých sa cítite dobre, úplne postačí. Nečudujte sa, ak vám po tejto zmene zostane podstatne menší, ale oveľa prepracovanejší šatník.

otvorený šatník

Použite nábytok, ktorý už máte. Pulóvre a spodnú bielizeň ukryte do zásuviek, kým šaty a košele môžu pekne visieť napríklad na štýlových medených tyčiach pripevnených o stenu. Ak si navyše oblečenie zoradíte podľa farby, obľúbený kúsok nájdete ráno oveľa rýchlejšie. Zdroj: Diakrit

Otvorený šatník má aj svoje nevýhody. Prečítate si o nich ďalej.

1 / 2
Kategória: Navrhovanie interiéru
Tagy: Praktické rady šatníkové skrine šatníky
Zdieľať článok

Diskusia