Zdroj: David Korsa

Energeticky nenáročný drevodom s ručne štiepanými šindľami

01. 06. 2020
Zdieľať

V Žďárskych vrchoch vyrástol dom pripomínajúci klasické stodoly. Na rozdiel od okolitej výstavby skvele zapasoval do prírodného prostredia. V okolí sa totiž nachádzajú štýlovo rôznorodé stavby.

Dom s výhľadom na hrebene vrchu „Devět skal“ vyšiel z dielne ateliéru Kuba a Pilař architekti.

Prianím klienta bol energeticky nenáročný jednoduchý dom. Na rozdiel od niektorých majiteľov pozemkov v horách, sám uprednostnil čo najmenší zásah do prírody a nenápadnú podobu domu.

Koncept stavby vychádza zo základných archetypov lokálnej ľudovej architektúry. Nadväzuje na ne proporciami, obdĺžnikovým pôdorysom, ale tiež typom a sklonom sedlovej strechy.

Drevodom na Vysočine

David Korsa

Tradičný prvok po novom

V rámci projektu nájdete aj niektoré dnes už nepoužívané tradičné prvky. Jedným z nich je „zápražie“, avšak architekti ho uplatnili inak, ako bolo zvykom, modernizovane a podstatne praktickejšie. Obklopuje obvod domu a je vymedzené veľkými posuvnými okenicami. Práve tie pridávajú „zápražiu“ novú dôležitú funkciu.

Prečítajte si tiež
Drevostavba s átriom ako jediné riešenie na problémovom pozemku

V prípade nepriaznivého počasia domáci okenicami jednoducho celý dom uzatvoria. Dôležitú úlohu plnia aj keď treba tieniť prudké slnko.

Drevodom na Vysočine

David Korsa

Ako je riešená dispozícia?

V rámci obdĺžnikového pôdorysu v interiéri nájdeme jednu väčšiu obytnú miestnosť s kuchyňou a tri spálne. Všetky sa tešia z orientácie na juhozápad (do záhrady). V severnej časti domu sú orientované kúpeľne a technické zázemie. Z tejto strany sa do domu taktiež vchádza.

Drevodom na Vysočine

David Korsa

Ručne štiepané šindle a priznané trámy

Súlad s prírodou vidno aj vo výbere materiálov a v samotnej konštrukcii stavby, ktorá je celá drevená.

„Steny, strecha a fasáda sú riešené v rastri 1 meter. Je to presná stavebnica niekoľkých neustále sa opakujúcich prvkov. Zámerne sme navrhli hrubšie konštrukčné detaily s vôľou aj pre určité nepresnosti – ak sa niečo nepodarí, skrúti sa trám alebo zoschne šindeľ. V priestore zápražia i v interiéri sme ponechali priznané časti drevených krokiev, väzníkov a stropných trámov.

Prečítajte si tiež
Moderný nízkoenergetický drevodom s krásnym výhľadom na Bratislavu

Obvodová stena domu za okenicami je obložená plechovými panelmi, okná sú hliníkové. Na vonkajšom fasádnom plášti, ktorým je strešná krytina a obklad posuvných okeníc, sú drevené ručne štiepané šindle z miestnych zdrojov. Na bočných štítových stenách sme použili priehľadný vlnitý akrylát,“ vysvetľujú architekti Tomáš Pilař a Ladislav Kuba materiálové a technické riešenie stavby.

vonkajšia terasa drevostavby

David Korsa

Voda z vlastnej studne

Čo je však veľmi dôležité pre majiteľa i pre životné prostredie je, že dom má vlastnú studňu a nádrž na zachytávanie dažďovej vody, kúri sa drevom. Aj pozemok je úplne prirodzený – nie sú na ňom žiadne spevnené plochy, záhrada je rovnaká ako okolité lúky a pastviny, splýva s krajinou.

obývacia izba so zaveseným kozubom a jedálenským stolom

David Korsa

Drevodom na Vysočine

architektonický ateliér: Kuba a Pilař architekti
autori: Tomáš Pilař, Ladislav Kuba
spolupráca: Pavel Míchal, Josef Žufánek
lokalita: obec Křižánky, ČR
zastavaná plocha: 145 m2
obstavaný priestor: 841 m3
projekt: 2008
realizácia: 2009 až 2017

Sabína Zavarská
Foto: David Korsa

Kategória: Návšteva
Tagy: drevené šindle drevostavba ľudová architektúra rodinný dom
Zdieľať článok

Diskusia