Francúzsky šarm a slovenské možnosti

09. 12. 2005
Zdieľať

Pre mladú ženu, ktorá vyrastala a žila v byte, znamenal dom ešte donedávna len samé starosti. Počas pobytu vo Francúzsku však objavila za kamennými múrmi starých domov príjemný spôsob bývania, podfarbený tradíciou, originalitou a ležérnou hravosťou. Domov sa vrátila naočkovaná „galským vírusom“ bývania v dome. Vtedy jej učaroval Devín.

Roky predtým sa aj s budúcim manželom radi túlali po okolí Bratislavy a blízky Devín bol častým cieľom ich prechádzok. Stará dedina a dávna história, trochu tajomná a mystická, na ňu zapôsobili. Po návrate z francúzska raz len tak, akoby mimochodom, poznamenala: „Toto je miesto, kde by som chcela žiť…“ A manžel zobral jej slová vážne. Bol to impulz, ktorý ho „naštartoval“. Po niekoľkých telefonátoch do realitných kancelárií vyslovil vetu, ktorá mala zmeniť ich život: „Máme dom v Devíne.“

Útek z centra mesta


Francúzsky šarm a slovenské možnosti

37858
Ivan Šimek

Bolo rozhodnuté. Stanú sa obyvateľmi staroslávnej obce. Polorozpadnutý dom v úzkej romantickej uličke na konci dediny bol ich. Obaja predtým vlastnili pohodlné byty v centre blízkeho, síce rovnako staroslávneho, ale mesta. Čo by iní dali za život v centre mesta s duchom jedinečnej minulosti, lákajúcom pestrými možnosťami prítomnosti? Oni dali manželov veľký mestský byt za starý opustený dom s prísľubom vysnívanej budúcnosti. Tu začali napĺňať svoje predstavy o vlastnom dome, záhrade, možno bazéne, priestore na detské hry pod šírim nebom, o vlastnom malom súkromnom svete na zemi.

Z obleku do montérok

Aby sa im „nový“ dom nezrútil, museli sa rýchlo pustiť do jeho rekonštrukcie. Manžel vymenil biely golier intelektuála za pracovné montérky stavbyvedúceho, zháňal vhodné firmy, organizoval remeselníkov, behal a vybavoval. Boli to namáhavé, ale veľmi plodné a neuveriteľne krátke tri mesiace.


Francúzsky šarm a slovenské možnosti

37863

Základy bolo treba spevniť injektážou a obvodové múry zbaviť vlhkosti. Na pôvodný drevený krov (ošetrili ho a vymenili niektoré krokvy) dostal dom novú strešnú krytinu. Červená farba nových škridiel je celkom tradičná, ale materiál si zvolili moderný – betón zvíťazil vďaka svojej dlhej životnosti.


Francúzsky šarm a slovenské možnosti

37862

Na zateplenie obvodových múrov použili slovenský patent z názvom PETI. Aj keď slovo znie trochu francúzsky a poeticky, jeho preklad je veľmi prozaický – je to skratka pre perlitovú tepelnú izoláciu. Jej hlavnou prednosťou je priedušnosť (podmienkou je, aby aj vonkajšia omietka, ktorá sa aplikuje na PETI, dýchala), čo ocenia najmä obyvatelia starších domov s pôvodne vlhkými múrmi. Šesť centimetrov perlitovej izolácie nahradí z pohľadu tepelnoizolačných vlastností tehlový múr hrubý asi jeden a štvrť metra. Výhody tepelnej izolácie spoznali domáci na vlastnej koži, ale najmä na vlastnej peňaženke – náklady na kúrenie v zrekonštruovanom dome sú o dve tretiny nižšie než náklady na kúrenie v predchádzajúcom byte, ktorý mal menšiu pôdorysnú plochu.


Francúzsky šarm a slovenské možnosti

37849
Ivan Šimek

O tri mesiace v novom

Hoci to znie neuveriteľne, po troch mesiacoch sa sťahovali. S nábytkom si nerobili ťažkú hlavu – s francúzskym šarmom a so slovenskými možnosťami použili ten, ktorý mali v oboch predošlých bytoch. Obývačku a jedáleň vybavili relatívne novým zariadením z manželovho bytu, podkrovie si zariadila manželka svojím nábytkom.

Dva protipóly

Základnou filozofiou ich bývania boli dva protipóly – veľký viacfunkčný obytný priestor určený na spoločné chvíle celej rodiny a izby, ktoré poskytnú každému dostatok súkromia. Toto praktické riešenie s oddelenou dennou – verejnou – a nočnou – súkromnou zónou si už obľúbili aj slovenskí stavitelia rodinných domov. Zatiaľ čo rodinný život sa odohráva na prízemí a v záhrade, priestor na súkromie je prevažne na poschodí, niekoľko schodov nad každodenným ruchom. Veľký a otvorený viacfunkčný denný priestor pritom poskytuje široké možnosti na individuálne riešenia a zariadenie šité na mieru.

Obytný priestor


Francúzsky šarm a slovenské možnosti

37854
Ivan Šimek

Na vstupnú halu nadväzuje z jednej strany kuchyňa a oproti nej jedáleň, ktorá postupne prechádza do obývačky. Predĺžený obytný priestor rozdeľuje po dĺžke náznak priečky na dve funkčné časti – jedáleň a obývačku. Vizuálne zážitky z jednotlivých častí sú tak dávkované po častiach a človek vníma priestor a jeho zariadenie postupne.

Jedálni dominuje pevný stôl uprostred. Stôl pre štyroch až šiestich ľudí vyrobil majster stolár zo Spiša, rovnako ako väčšinu nábytku v jedálni. V kúte stojí neveľká knižnica a vybavenie jedálne prakticky a zároveň tradične dopĺňajú vitrína na sklo a komoda s malou zbierkou fajok. Nábytok z masívneho dreva a pondusové hodiny robia interiér jemne starosvetským.


Francúzsky šarm a slovenské možnosti

37850
Ivan Šimek

Väčšia časť denného priestoru patrí obývačke. Dve veľké okná so záclonami a jednofarebnými, jemne béžovými závesmi dávajú miestnosti ľahkosť, dostatok svetla a pocit priestoru. Okno oproti vstupu dlhú miestnosť ešte opticky predlžuje. Sedenie je zostavené z dvoch farebných protipólov situovaných oproti sebe – sedačky neutrálnej sivej farby s obľúbenými vankúšikmi a vínovočerveného, príjemne vyzývavého divána. Tento zaujímavý kontrast vnáša do dlhej izby prvok s priečnym pôsobením, ktorý jej dodáva šírku. Najvzdialenejší koniec miestnosti patrí „hudobnému salónu“ s bohatou fonotékou, dobre vybavenému reprodukčnou technikou.


Francúzsky šarm a slovenské možnosti

37853
Ivan Šimek

Umiestnenie kuchyne je veľmi praktické. Je prístupná z chodby, a tak z nej nie je ďaleko ani do auta po nákupy, ani do záhrady so šálkou popoludňajšej kávy. Logická je aj priama nadväznosť komory na priestory kuchyne. Zároveň je kuchyňa aj v blízkosti jedálne – delí ju od nej len niekoľko krokov cez vstupnú halu. Linka z masívneho dreva (IKEA) aj obrázky z ciest a vydarené rodinné fotografie na stenách dýchajú teplom domova, stôl pri okne do záhrady je miestom na „rýchle jedlo“, ale aj nakŕmenie detí a príjemné rozhovory.

Miesto na prácu

Z hudobnej časti obývačky vedú dvere do miestnosti, kde môže byť človek sám a v tichu dlhé hodiny – do pracovne domáceho pána. V tomto dome majú radi svetlo. Nielen to slnečné, ktoré sem prúdi veľkými oknami, ale aj svetlo v prenesenom zmysle slova, ktoré do ich života vnášajú knihy. Knižniciam patrí nejedna stena v dome – v jedálni aj v oboch pracovniach. Je to logické, pretože domáci pán s knihami pracuje a niekoľko ich aj napísal.


Francúzsky šarm a slovenské možnosti

37856
Ivan Šimek

Svet pod strechou

Schodmi sa zo vstupnej haly dostanete na poschodie – do spální a trochu tajuplného podkrovného sveta domácej panej. V tomto podkroví sa najmä prekladá z francúzštiny, ale aj sníva, premýšľa o práci a popíja červené víno. Prútená sedačka pod jedným z romantických strešných okien, vystlatá pestrými vankúšmi, je na to tým pravým miestom. Vo veľkom priestore bývalej povaly sa dá sedieť pri počítači a pracovať – prekladať, ale aj počúvať hudbu, listovať v knihách a v časopisoch alebo pozerať televízor. Tento podkrovný svet formovala romantická duša domácej panej. Drevené trámy zdobia slamené klobúky, fotografie a drobnosti, ktoré poľudšťujú jej priestor a dávajú mu celkom konkrétny a individuálny charakter.

Namiesto pivnice bazén


Francúzsky šarm a slovenské možnosti

37860
Ivan Šimek

Na konci domu, v jeho najstaršej časti, bývala kedysi kamenná pivnica s klenutým stropom. Bola však veľmi vlhká a domáci ju nepoužívali, a tak toto miesto využili iným spôsobom. Odstránili klenby, vybetónovali lôžko a osadili doň teleso bazéna. Okolo položili dlažbu a nad domácim kúpaliskom postavili romantický drevený prístrešok so sedlovou strieškou. Neďaleko bazéna je detské ihrisko s hojdačkou a preliezačkami a tiež malé záhradné sedenie so štýlovými rotangovými kreslami a hojdacou sieťou. Okolo bazéna tak vznikol akýsi domáci športovo-zábavný a odpočinkový areál.

Opustený a schátraný dom „vrátili“ dnešní majitelia do dediny zrekonštruovaný a zhodnotený. Žijú a pracujú v ňom spokojní a v pohodlí. Veľmi výstižne ho charakterizovala domáca pani: „Zmyslom domu je robiť si v ňom zmysel svojho života.“






Technické údaje:



  • vnútorné omietky: vápenné, hladené,


  • vonkajšie omietky: striekaný brizolit,


  • krov: sedlová strecha, drevená väznicová konštrukcia (smrek),


  • strešná krytina: Bramac,


  • okná: drevené eurookná s izolačným dvojsklom,


  • podlahy: keramická dlažba (kúpeľňa, hala), veľkoplošné drevené parkety,


  • kúrenie: ústredné, plynový kotol.


Kategória: Návšteva
Tagy: franc návšteva rekonštrukcia rodinný dom
Zdieľať článok

Diskusia