Na Kysuciach stojí mobilný obytný modul, ktorý prináša viaceré originálne riešenia
Obytný modul, na ktorého návrhu sa podieľal aj mladý Kysučan, môže stáť takmer kdekoľvek. Poskytne zázemie a útočisko, ktoré umožní odpočinúť si od dnešného stresujúceho života, len minimálne zasiahne do svojho okolia – či už procesom realizácie, alebo jej výsledkom – a vďaka svojmu minimalistickému stvárneniu obracia pozornosť na krajinu.
Jednoduchosť so širokými možnosťami. Modul Ark-shelter môže stáť v princípe takmer kdekoľvek, aj tam, kde by sa klasická stavba nedala zrealizovať – tesne pri vode, na streche domu v centre mesta, na lúke v odľahlom lese… Nepotrebuje pevné základy, nezasiahne do okolia bežným procesom výstavby, nenarúša krajinu veľkým objemom ani nerozptyľuje komplikovanosťou. Je to čistá základná forma, ktorá poskytne útočisko a umožní vychutnať si okolitú prírodu.
Návrat k podstate
Ark, od slova archa, a shelter, po anglicky prístrešok, ako jednoduchá forma príbytku. Názov tohto obytného modulu vystihuje jeho podstatu – má umožniť únik do prírody, odpočinok od rušného života a rôznych stresujúcich podnetov.
Prečítajte si tiež:
Energeticky sebestačný mobilný dom ponúka plnohodnotné bývanie
Základná myšlienka vznikla ako spoločný ateliérový projekt dvoch študentov na belgickej univerzite KU Leuven – Slováka Martina Mikovčáka a Belgičana Michiela De Backera. Svoju prvotnú koncepciu ďalej rozvíjali aj po škole a po rôznych peripetiách sa im nakoniec podarilo rozbehnúť na Kysuciach výrobu obytných modulov pod značkou Ark-shelter. Modulárne drevostavby tu vznikajú vo výrobnej hale, kde ich dokončia až do finálnej podoby. Následne ich presunú na miesto určenia, kde sú za pár hodín skompletizované a pripravené na používanie.
„V našej koncepcii je dôležité, že klient nemá žiadne starosti. Doslova ukáže prstom na mape miesto, kde by chcel modul mať, a my zariadime všetko ostatné,“ vysvetľuje Martin Mikovčák.
Od pôvodného nápadu exkluzívnych objektov na pobyt v prírode sa dvojica autorov posunula aj k navrhovaniu a realizácii strešných nadstavieb v mestskom prostredí. Ďalšou oblasťou využitia týchto modulov je totiž rozširovanie – či už obytných domov, ktoré sa tak dokážu prispôsobiť potrebám rodiny a rozrastú sa o nové izby, alebo kancelárskych priestorov, ktoré reflektujú rast firmy.
Na strane obrátenej k výhľadu na priehradu slúži centrálny blok ako kuchynská linka. Na tento priestor nadväzuje denná zóna, ktorá graduje sedením v čelnom okne.
Iste, podobných konceptov je viacero a aj na stránkach nášho časopisu sme ich už niekoľko predstavili. Modulárny systém Ark-shelter však patrí medzi najuniverzálnejšie a prináša viaceré originálne riešenia, premyslené v celku i v detaile.
Prečítajte si tiež:
Lacnejšia alternatíva bývania pre mladých? Montovaný dom z prefabrikátov rúca predsudky!
„Dnes, keď žijeme v ‚zrýchlenom móde‘ mestského života, potrebujeme občas únik. Únik mimo stresu, povinností a civilizácie. Do divočiny, kde si môžeme pripomenúť, kto vlastne sme. Už tri roky navrhujeme, testujeme a staviame naše mobilné modulárne príbytky, s ambíciou poskytnúť útočisko v prírode.“
Martin Mikovčák, spoluautor konceptu
Baví nás navrhovať detaily, ktoré sa v kľúčových momentoch postupne odhaľujú. Stavba vás tak nezačne ani po čase nudiť.“
Martin Mikovčák, spoluautor konceptu
Autori
Martin Mikovčák, Michiel De Backer, spolupráca Viktor Mikovčák
ark-shelter.com
modulárny systém
obytná plocha 40 m2
lokalita Kysuce
TEXT: ERIKA KUHNOVÁ
FOTO: JAKUB SKOKAN A MARTIN TŮMA/BOYSPLAYNICE
ZDROJ: časopis Môj dom