Lacnejšia alternatíva bývania pre mladých? Montovaný dom z prefabrikátov rúca predsudky!

25.07.2018  |     

Mladí ľudia dnes hľadajú čo najúspornejšie možnosti bývania. Montované domy z prefabrikátov ponúkajú zvyčajne lacnejšiu alternatívu, a pritom príjemnú atmosféru. Netreba veľké rozmerné a zbytočne prečačkané domy, stačí jednoduchá jednopodlažná „škatuľka“ s pár zaujímavými „vychytávkami“ a je na svete domov, ktorý poskytuje moderné, ekologické bývanie so všetkým, čo k nemu patrí.

Na 90 metroch všetko

Deväťdesiat metrov štvorcových ako úžitková plocha domu nie je veľmi rozsiahly priestor, ale pri správnom členení a dispozícii sa z neho dá vyťažiť maximum. V prípade návrhu architektov z Uruguaja a ich projektu, ktorý nazvali Úkryt v José Ignacio sa na tomto priestore v jeho centrálnej časti nachádza priestranná obývacia izba s kuchynským kútom.

S exteriérom je spojená veľkými preskleniami, ktoré sa dajú vonkajším posuvným systémom zakryť a dom dostane potrebné súkromie. Po oboch stranách od centrálnej časti sa nachádzajú spálne. Obe spálne majú vlastnú kúpeľňu a toaletu.

Medzi civilizáciou a morom

Uruguajský dom je zaujímavým aj svojou polohou, nakoniec práve kvôli nej dostal svoju podobu. Nachádza sa dosť ďaleko od prostredia, kde zvyčajne žijeme a bývame – v otvorenej krajine pri pláži. Jeho výhodou je využitie ako víkendového alebo rekreačného domčeka, ale určite by sa podobné projekty uchytili aj ako domy na trvalé bývanie pre mladé rodiny. Nakoniec, i majitelia tohto domu trvali na celoročnom využití.

Architekti tvrdia, že nebolo jednoduché navrhnúť dom, ktorý má byť výsledkom dialógu „medzi intuitívne nesúrodými zvykmi a zaužívanými momentmi plážových a vidieckych stavieb. Nakoniec sa im však podarilo navrhnúť dom, ktorý môže slúžiť ako plážový relaxačný úkryt pre majiteľov a hostí, ale zároveň je v ňom možné bez problémov bývať i v zimnom období (i keď v týchto končinách je zima diametrálne odlišná nielen obdobím, ale a teplotami ako naša) v rámci jednoduchosti vidieckeho života. 

Dokonalá kombinácia prírody a priemyslu 

„V oblasti s vysokou prírodnou hodnotou je nevyhnutné rešpektovať jej pôvodný stav, a preto je podmienkou reverzibilita. Prefabrikácia umožňuje pracovať s priemyselnými materiálmi, ktoré zase dávajú možnosť veľmi presným procesom. Tým pádom minimalizujú negatívny vplyv na pôdu, čím sa minimalizuje odpad i potreba množstva personálu: je to dokonalá kombinácia prírody a priemyslu,“ vysvetľujú autori projektu.

Boj proti predsudkom je ťažký

Je ťažké bojovať proti predsudkom, ktoré panujú vo verejnosti, a síce, že domy sú nehybné, že majú byť vyrobené z ťažkých materiálov, spojených maltou a na ich stavbu musí byť použitý betón. Architekti zo štúdia MAPA Architects tvrdia, že montované domy sú vyrábané v kontrolovanom prostredí, starostlivo a presne vytvorené do najmenšieho detailu. Vznikajú v továrni a sú prevezené na miesto konečného určenia, kde sa nakoniec i tieto domy stanú nehybnými. 

Úkryt v José Ignacio v kocke

Architektonické štúdio: MAPA Architects
Autori projektu: Luciano Andrades, Matías Carballal, Rochelle Castro, Andrés Gobba, Mauricio López, Silvio Machado
Lokalita: José Ignacio, Maldonado, Uruguay
Rok realizácie: 2015 
Úžitková plocha: 90 m2

Text: Sabína Zavarská
Foto: Leonardo Finotti 

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Energeticky sebestačný mobilný dom ponúka plnohodnotné bývanie

Najnovšie knihy a časopisy

Môj dom 8/2019 v predaji


„Polovičný dom“ za polovičnú cenu
Predplatné

 

kúpiť v eshope

 

 

 

 

 

 

Najnovšie príspevky